Sign In to see what this sold for


View other auctions from Auktionshuset i Solna.

Similar Items

Lot 13

13: TAKLAMPA, 1960/70-tal, "PH 5", POUL HENNINGSEN (189

View Catalog

Description

1 ljuspunkt. Fyra vita yttre skärmar. Dekor blått med lila rör. "PH 5" introducerades 1958. Smärre slitage. Höjd 30 (77), diameter 50 cm.

Condition

See lot description.
Buyer's Premium

20%

Estimate kr800 – kr1,600
Starting Bid kr800
live auction started on
Se Auction
3:00 AM - May 06, 2012
Ended
Auctioneer
Auktionshuset i Solna

Contact

Krysshammarvagen 34
Solna, 171 57
Sweden


ASK AUCTIONEER A QUESTION