Sign In to see what this sold for


View other auctions from Auktionshuset i Solna.

Similar Items

Lot 246

246: RÖRSTRAND, 9 delar, "Blå Eld", HERTHA BENGTSSON

View Catalog

Description

Blå glasyr med bladmönstrad dekor. "Blå Eld" tillverkades 1951-1971. Glasyrdefekter, smärre nagg, slitage. Tallrikar diameter 19 och 23 cm.

Buyer's Premium

23%

Estimate kr300 – kr600
Starting Bid kr300
live auction started on
Se Auction
3:00 AM - Aug 26, 2012
Ended
Auctioneer
Auktionshuset i Solna

Contact

Krysshammarvagen 34
Solna, 171 57
Sweden


ASK AUCTIONEER A QUESTION