Stadsauktion #53 - Estate auction 2012-05-06 Auction - 438 Price Results - Auktionshuset i Solna in Stockholm - Page 3

Solna, Stockholm, Sweden

Stadsauktion #53 - Estate auction

Lot Number: Lowest
EINAR NERMAN, teckningar, 2 st: Rokokporträtt i blyerts. 18x13.5 (34x25) cm.
0049: EINAR NERMAN, teckningar, 2 stEst. SEK 500-SEK 1,000
BYRÅ, empirestil: Fanerad, rak form. Rektangulär träskiva på 4 lådor med beslag i form av kransar. Flankerande pelare. Slitage. Höjd 79.5, bredd 94.5, djup 51 cm.
0050: BYRÅ, empirestilEst. SEK 2,000-SEK 4,000
BORD, Förenades Möbler: Fanerat. Konturerad skiva på utsvängda och kopplade ben. Under skiva brickmärkt "Förenades FM Möbler A.-B. FÖRENADE MÖBELFABRIKERNA, LINKÖPING". Bruksslitage. Höjd 60.5 99x54.5 cm.
0051: BORD, Förenades MöblerEst. SEK 300-SEK 600
RING, guld, 18K: Vitguld med grön sten. Total vikt 3.5 gram. Stämplad. Diameter 2 cm.
0052: RING, guld, 18KEst. SEK 500-SEK 1,000
RING, vitguld, 18K: Med 9 stenar, alliansring 0.45 ct. Totalvikt 4.2 gram. Diameter 2 cm.
0053: RING, vitguld, 18KEst. SEK 1,000-SEK 2,000
ROLAND SVENSSON, litografier, 3 st: Varierande stadsmotiv, varav 1 interiör. Signerade och numrerade 12/250, 94/250 och 92/250. 21.5x17 (37.5x30) cm.
0054: ROLAND SVENSSON, litografier, 3 stEst. SEK 300-SEK 600
PARTI DIVERSE GLAS, 18 st, Iittala: Bland annat "Kivi" ljuslyktor och vinglas i klarglas med etiketter. Vinglas höjd 19.5 cm.
0055: PARTI DIVERSE GLAS, 18 st, IittalaEst. SEK 300-SEK 600
PARTI MINIATYRER, 10 st, stengods: Blandade stämplar, bland annat Höganäs och Carl-Harry Stålhane för Rörstrand. Smärre slitage. Höjd 1.5-8 cm.
0056: PARTI MINIATYRER, 10 st, stengodsEst. SEK 300-SEK 600
ANDERS TRULSON (1874-1911), olja på duk: Åkerlandskap med inslag av gård. Monogramsignerad "AT" samt daterad 1903. 27x60 (32x64.5) cm.
0057: ANDERS TRULSON (1874-1911), olja på dukEst. SEK 600-SEK 1,200
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad: Kvinna med barn mot svart bakgrund. Otydlig signatur. 66x48 (88x68) cm.
0058: OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signeradEst. SEK 100-SEK 200
LJUSSTAKAR, 1 par, 1960/70-tal, emalj/metall, Norge: 1 ljusarm, orange emalj. Indraget liv och rund fot. Båda undersidor etikettmärkta. Smärre slitage. Höjd 10 cm.
0059: LJUSSTAKAR, 1 par, 1960/70-tal, emalj/metall, NorgeEst. SEK 200-SEK 400
FAT, 1950/60-tal, stengods, STIG LINDBERG (1916-198: Brun glasyr, i form av fjällig fisk. Undersida svart stämpel "GUSTAVSBERG". Slitage. 30.5x10.5 cm.
0060: FAT, 1950/60-tal, stengods, STIG LINDBERG (1916-198Est. SEK 100-SEK 200
PLANCHER, 25+1 st, efter Wright, A. Börtzells Tryck: Oramade. Varierande motiv av fåglar. 15x15 (39x29) cm.
0061: PLANCHER, 25+1 st, efter Wright, A. Börtzells TryckEst. SEK 200-SEK 400
STOLAR, 1 par, Göteborgsmodell: Rundat ryggkrön med genombruten balusterbricka. Klädda i olika tyg, broderad blomster och randigt. Svängda framben och sabelformade bakben. Spricka, slitage.
0062: STOLAR, 1 par, GöteborgsmodellEst. SEK 400-SEK 800
ESAIAS THORÈN (1901-1981), litografi: Komposition av man med två ansikten. Märkt "Provtryck". 50.5x38.5 (63.5x50) cm.
0063: ESAIAS THORÈN (1901-1981), litografiEst. SEK 800-SEK 1,600
PALL, furu: Svängd och välvd sittyta med genombrytning på sneställda och rundade ben. Betydande bruksslitage. Höjd 46, 47x25 cm.
0064: PALL, furuEst. SEK 300-SEK 600
ERIK OLSON (1901-1986), litografi: Monokroma figurer. Signerad, daterad 1955 och numrerad 35/40. Fuktskada i nedre vänstra hörn. 48x43 (61x55) cm.
0065: ERIK OLSON (1901-1986), litografiEst. SEK 800-SEK 1,600
LJUSSTAKAR, 3 st, glas, "Festivo", TIMO SARPANEVA (: Klarglas med dekor av ringar. 1 märkt med etikett. "Festivo" introducerades 1966. Smärre slitage. Höjd 12, 18 cm.
0066: LJUSSTAKAR, 3 st, glas, "Festivo", TIMO SARPANEVA (Est. SEK 200-SEK 400
SABEL, "m/1893", Eskilstuna: Svärtad stålbalja. Klingan stämplad "E. SVALLING ESKILSTUNA [krona] HK. GM.". Slitage. Längd 113 cm.
0067: SABEL, "m/1893", EskilstunaEst. SEK 1,000-SEK 2,000
PARTI KERAMIK, 10 delar, bland annat STIG LINDBERG: Lisa Larson, Wilhelm Kåge och Karin Björquist. Ni hittar bland annat "Gefyr", "Vardag", "Advent", "Spisa Marin" och "Eldorado". Slitage. Ljusstake höjd 12.5, Spisa Marin 40x16 cm.
0068: PARTI KERAMIK, 10 delar, bland annat STIG LINDBERGEst. SEK 100-SEK 200
MATTA, Kelim: Geometriska mönster. Slitage. 225x109 cm.
0069: MATTA, KelimEst. SEK 600-SEK 1,200
KAFFESKEDAR, 27 st, silver: Cirka 368 gram. Skaft med dekor av stiliserade blad och blommor. Slitage. Längd 14 cm.
0070: KAFFESKEDAR, 27 st, silverEst. SEK 1,400-SEK 2,800
ELGITTAR, "ERG 121", Yamaha: Svart. Slitage.
0071: ELGITTAR, "ERG 121", YamahaEst. SEK 400-SEK 800
BAS, "P-Bass", Squier: Blå och svart. Med fodral. Bruksslitage.
0072: BAS, "P-Bass", SquierEst. SEK 500-SEK 1,000Lot Passed