Stadsauktion #57 - isolna 2012-08-12 Auction - 423 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 2

1: FIGURIN, stengods, 1980-tal, LILLEMOR MANNERHEIM (1911: REINHOLD LJUNGGREN (1920-2006), färglitografi43: FAT, "Blue Pheasant", CHRISTIAN JOACHIM (1870-1943)
Solna, Sweden

Stadsauktion #57 - isolna

Lot Number: Lowest
SOFFGRUPP, 4 delar, CARL MALMSTEN, AB O.H Sjögren /: Soffa "Gustavianus", karmfåtölj "Ulfåsa", soffbord och lampbord "Ovalen". Brick- och brännmärkta. Bruksslitage. Längd 197 cm.
0025: SOFFGRUPP, 4 delar, CARL MALMSTEN, AB O.H Sjögren /Est. SEK 1,500-SEK 3,000
FAT, CARL-HARRY STÅLHANE (1920-1990), Rörstrand: Organisk form med turkosaktig glasyr. Undersida signerad "[R] SWEDEN CHS SAH". Slitage. Höjd 7, 28x18.5 cm.
0026: FAT, CARL-HARRY STÅLHANE (1920-1990), RörstrandEst. SEK 300-SEK 600
SKÅL, CARL-HARRY STÅLHANE (1920-1990), Rörstrand: Organisk form med rödorange glasyr. Undersida signerad "[R] CHS SAH". Smärre slitage. Höjd 7.5, 27.5x19 cm.
0027: SKÅL, CARL-HARRY STÅLHANE (1920-1990), RörstrandEst. SEK 200-SEK 400
VÄGGBORD, 1950/60-tal, teak: Rektangulär skiva med 1 låda. Runda draghantag i trä. Avsmalnade ben. Slitage. Höjd 51, bredd 70, djup 32 cm.
0028: VÄGGBORD, 1950/60-tal, teakEst. SEK 100-SEK 200
SKÅL, GUNNAR NYLUND (1904-1997), Rörstrand: Mörk glasyr spräcklig textur och inslag av gulorange. Uppsvängda hörn. Smärre slitage. Höjd 8.5, 16x12.5 cm.
0029: SKÅL, GUNNAR NYLUND (1904-1997), RörstrandEst. SEK 100-SEK 200
BYRÅ, valnöt, 1800-tal: Rak form. Rektangulär skiva över 3 fanerade byrålådor. Draghandtag i vitmetall. Konturerad nedre del med hölster. Slitage, bakben saknas. Höjd 69, bredd 99, djup 50 cm.
0030: BYRÅ, valnöt, 1800-talEst. SEK 400-SEK 800
TÅRTSPADE, silver, "Musla", Finland, Kultakeskus Oy: Total vikt cirka 90 gram. Stämplad 830. Längd 23 cm.
0031: TÅRTSPADE, silver, "Musla", Finland, Kultakeskus OyEst. SEK 100-SEK 200
GUSTAF ADOLF FAHLE (1916-1989), olja på pannå: "Krycklan". A tergo dedikation "ETT LITET MEN DOCK TACK FRÅN FAHLES JULI 1941". 30x27.5 (43x40) cm.
0032: GUSTAF ADOLF FAHLE (1916-1989), olja på pannåEst. SEK 100-SEK 200
BORD MED 4 STOLAR, Carl Malmsten: Runt bord med 2 iläggsskivor. Stolar med rundat krön och något svängda bakben. Klädda i gulvitrandigt tyg. Brickmärkta. Bruksslitage. Höjd 75, diameter 110 (+2*55 cm).
0033: BORD MED 4 STOLAR, Carl MalmstenEst. SEK 2,000-SEK 4,000
SPEGEL, mahogny: Trappformat krön och nedre del med dekorativa beslag i gulmetall. Rektangulär spegelyta. Slitage. 108x49 cm.
0034: SPEGEL, mahognyEst. SEK 500-SEK 1,000
GRAVYR, efter Claude Lorrain: "LA FUITE EN EGYPTE D´APRÈS CLAUDE GELÉ DIT LE LORRAIN.". Landskapsscen med figurer och boskap. 45x60 (78x100) cm.
0035: GRAVYR, efter Claude LorrainEst. SEK 500-SEK 1,000
KE WESTIN, färglitografi: "Järntorget, Stockholm". Signerad och numrerad 651/770. 33.5x53 (48x65) cm.
0036: KE WESTIN, färglitografiEst. SEK 400-SEK 800Lot Passed
KLAFFBORD, mahogny, 1800-tal, England: Utfällbart med 2 klaffar till rundad skiva. Låda i sargen. Avsmalnade ben försedda med hjultrissor. Slitage, skador. Höjd 71, 84x45 (->84x87) cm.
0037: KLAFFBORD, mahogny, 1800-tal, EnglandEst. SEK 1,000-SEK 2,000
BYRÅ, USA, Albert Furniture Company: Rak form. Rektangulär skiva med 6 lådor. Avsmalnade ben. Slitage. Höjd 80.5, bredd 77, djup 51 cm. I.
0038: BYRÅ, USA, Albert Furniture CompanyEst. SEK 300-SEK 600
BYRÅ, USA, Albert Furniture Company: Rak form. Rektangulär skiva med 6 lådor. Avsmalnade ben. Slitage. Höjd 80.5, bredd 77, djup 51 cm. III.
0039: BYRÅ, USA, Albert Furniture CompanyEst. SEK 300-SEK 600
BYRÅ, USA, Albert Furniture Company: Rak form. Rektangulär skiva med 6 lådor. Avsmalnade ben. Slitage. Höjd 80.5, bredd 77, djup 51 cm. II.
0040: BYRÅ, USA, Albert Furniture CompanyEst. SEK 300-SEK 600
PARTI GLAS, 27 delar, "Kastehelmi", OIVIA TOIKKA, F: Klarglas med dekor av daggdroppar. 12 koppar med fat och assietter samt 1 ensam kopp, 1 skål och 1 stort fat. "Kastehelmi" introducerades 1964. Etikettmärkta. Smärre slitage. Fat diameter 25 cm.
0041: PARTI GLAS, 27 delar, "Kastehelmi", OIVIA TOIKKA, FEst. SEK 1,000-SEK 2,000
KAFFESERVISDELAR, 15 (+1) st, 1940/50-tal, "Bengali: 5 koppar med fat och 10 assietter. 1 fat medföljer. Röd dekor med varierande motiv av landskap mot vit fond. "Bengali" tillverkades 1948-1956. Smärre flisa/nagg i en kopp, bruksslitage.
0042: KAFFESERVISDELAR, 15 (+1) st, 1940/50-tal, "BengaliEst. SEK 200-SEK 400
FAT, "Blue Pheasant", CHRISTIAN JOACHIM (1870-1943): Dekor av blå fasan mot vit fond i bård av blad och blommor. Baksida med fabriksstämpel och nummer "1738727". Smärre slitage. Diameter 28 cm.
0043: FAT, "Blue Pheasant", CHRISTIAN JOACHIM (1870-1943)Est. SEK 100-SEK 200
PALL, Tonkbench: Rektangulär yta klädd i broderat tyg. Skador, lagningar, fläckar. Höjd 31, 95x40.5 cm.
0044: PALL, TonkbenchEst. SEK 100-SEK 200
LARS NORRMAN, gouache: Röd och blå figur vid klippor. 11x15.5 (25x31) cm.
0045: LARS NORRMAN, gouacheEst. SEK 100-SEK 200
VAS, glas, "Savoy", ALVAR AALTO (1898-1976), Finlan: Klarglas. Oregelbunden och mjuk form. Undersida märkt "ALVAR AALTO". "Savoy" introducerades 1936. Etikettmärkt. Obetydligt slitage. Höjd 16, 20.5x15.5 cm.
0046: VAS, glas, "Savoy", ALVAR AALTO (1898-1976), FinlanEst. SEK 300-SEK 600
BORDSLAMPOR, 1 par, Tiffanystil: Bladformad lampkupa i orange med metalldekor på fot i gulmetall. Smärre slitage. Höjd 57 cm.
0047: BORDSLAMPOR, 1 par, TiffanystilEst. SEK 400-SEK 800
MATTA, Asien: Mönster mot vitröd botten. Bruksslitage. 108x185 cm.
0048: MATTA, AsienEst. SEK 400-SEK 800Lot Passed