Warsaw, Poland
Works on Paper
Viewing:
September 2-12, 2013
Mo-Fri 11AM-7 PM
Sat 11AM-4 PM
Desa Unicum Auction House, 34-50 Marszalkowska Str, Warsaw
Lot Number: Lowest
0025: Wladyslaw Skoczylas (1883 Wieliczka - 1934 Warsaw) "KupEst. PLN 1,200-PLN 2,000
0027: Edmund Bartlomiejczyk (1885 Warsaw - 1950 Warsaw) PlougEst. PLN 800-PLN 1,600
0028: Wladyslaw Skoczylas (1883 Wieliczka - 1934 Warsaw) KanoEst. PLN 1,000-PLN 1,800
0029: Boleslaw Stawinski (1908 Lodz - 1983 Bytom) Berta GrünbEst. PLN 1,200-PLN 2,500
0030: Boleslaw Stawinski (1908 Lodz - 1983 Bytom) Leopold LewEst. PLN 1,200-PLN 2,500
0033: Aleksander Laszenko (Annowka 1883 - 1944 Wloclawek) BeEst. PLN 1,800-PLN 3,500
0034: Zbigniew Pronaszko (1885 Debreczyn - 1958 Cracow) GeomeEst. PLN 2,000-PLN 5,000
0038: Marek Grechuta (1945 Zamosc - 2006 Cracow) „Kruzganki WEst. PLN 2,000-PLN 3,500
0045: Zdzislaw Cyankiewicz (Cyan) (1912 Czechowice - 1981 ParEst. PLN 2,000-PLN 4,000
0046: Zdzislaw Cyankiewicz (Cyan) (1912 Czechowice - 1981 ParEst. PLN 2,000-PLN 4,000
0047: Soter Jaxa Malachowski (1867 Wolanow - 1952 Cracow) BoaEst. PLN 3,500-PLN 6,000
0048: Soter Jaxa Malachowski (1867 Wolanow - 1952 Cracow) "OlEst. PLN 3,500-PLN 6,000