Not only Scandinavian design - #82 - iSolna 2014-03-16 Auction - 318 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 2

VAS, stengods, AXEL SALTO för Royal Copenhagen, DanmarkSKÅL, porslin, AsienSKÅL, 1900-tal, Kina
Solna, Sweden

Not only Scandinavian design - #82 - iSolna

We will light up your world with various selected items mostly from estates around Stockholm. Here you can find Scandinavian design and antiques from all around the world in a pleasing mixture. Simply everything for the interior.
Lot Number: Lowest
ARMBANDSUR, 1960-tal, 18K guld, Chopard, Geneve: Guldvikt 10 gram. 4889 2007. Smärre bruksslitage, något färgbortfall/mer slitage på band. 3x3.5 cm.
0025: ARMBANDSUR, 1960-tal, 18K guld, Chopard, GeneveEst. SEK 2,000-SEK 3,000
KAFFESERVISDELAR, 24 st, porslin, retro, "Valencia",: Handmålad dekor i mörkblått mot vit fond. Undertill målarsignatur. "Valencia" tillverkades 1961-2002. Slitage, två koppar har små sprickor. 8 koppar (höjd 5), 8 assietter (diameter 17), 8
0027: KAFFESERVISDELAR, 24 st, porslin, retro, "Valencia",Est. SEK 2,000-SEK 3,000
BENGT ABRAHAMSSON (1924-1989), olja på duk: Vintermotiv av befolkad stadsgata. Smärre slitage på ram. 41x33 (53x45) cm.
0028: BENGT ABRAHAMSSON (1924-1989), olja på dukEst. SEK 1,000-SEK 1,500Lot Passed
HELMUT MANTEL (1953-), olja på duk: Motiv av travhästar. Signerad E.H. Mantel. 76x130 (80x134) cm.
0029: HELMUT MANTEL (1953-), olja på dukEst. SEK 3,000-SEK 4,500Lot Passed
SIGFRID SÖDERGREN (1920-2000), olja på pannå: Stad med kyrka. Signerad och numrerad -78. Enligt a tergo "inköpt på en samlingsutställning på folkhögskolan söder om Färgestaden 1978, Öland". Slitage på ram. 43x54 (45x56) cm.
0030: SIGFRID SÖDERGREN (1920-2000), olja på pannåEst. SEK 2,000-SEK 3,000
SOFFGRUPP, 5 delar, rokokostil: Svängd form. Skurna krön med musselformation och blommor. Klädda i grönaktig plysch. Bruksslitage, smärre färgbortfall, fläckar. Soffbredd 117 cm.
0031: SOFFGRUPP, 5 delar, rokokostilEst. SEK 3,000-SEK 4,500
BOKHYLLA, björk, Nordiska Kompaniet, brickmärkt: Rak form med något avsmalnande ben. 3 ställbara hyllplan. Bruksslitage. Höjd 116, 101x29.5 cm.
0032: BOKHYLLA, björk, Nordiska Kompaniet, brickmärktEst. SEK 1,200-SEK 1,800
SKRIVBYRÅ, mahogny, 1800-tal, empirestil: Rektangulär skiva med tandstavsdekor, skrivklaff och 3 lådor. Ovala beslag med dekor av ansikten. Inlägg av intarsia. Bruksslitage, smärre skador. Höjd 85, 107x46 cm.
0033: SKRIVBYRÅ, mahogny, 1800-tal, empirestilEst. SEK 1,500-SEK 2,250
KULVAS, stengods, retro 1950/60-tal, "Domino", STIG: Ovanlig modell med vit dekor mot svart fond. "Domino" tillverkades 1955-1969. Smärre slitage, omärkt - möjligen II:a sortering. Auktionens båda kulvaser är från samma ägare som arbetade vid
0034: KULVAS, stengods, retro 1950/60-tal, "Domino", STIGEst. SEK 1,500-SEK 2,250
KULVAS, stengods, retro 1950/60-tal, "Domino", STIG: Ovanlig modell med vit dekor mot svart fond. "Domino" tillverkades 1955-1969. Smärre slitage. Höjd 9, diameter 9.5 cm.
0035: KULVAS, stengods, retro 1950/60-tal, "Domino", STIGEst. SEK 2,000-SEK 3,000
LJUSKRONA, 18/1900-tal, gustaviansk stil: Kupa med indragen el, krona ej elektrificerad. 4 ljusarmar. Stomme behängd med prismor till korg och kotte. Bruksslitage. Höjd 71(86), diameter ca 52 cm.
0037: LJUSKRONA, 18/1900-tal, gustaviansk stilEst. SEK 7,000-SEK 10,500Lot Passed
LJUSKRONA, 18/1900-tal: 12 ljusarmar. Behängd med olikformade prismor. Dekor av blad i metall. Bruksslitage. Höjd 73 cm.
0038: LJUSKRONA, 18/1900-talEst. SEK 3,000-SEK 4,500
LJUSKRONA, 18/1900-tal: Kupa med indragen el, krona ej elektrificerad. 7 ljuspunkter varav 3 armaturer och 4 ljusarmar. Behängd med olikformade prismor i fontänformation. Bruksslitage. Höjd 66(82), diameter ca 57 cm.
0039: LJUSKRONA, 18/1900-talEst. SEK 6,000-SEK 9,000Lot Passed
TAKLAMPA, koppar, retro, inköpt 1950-tal från Louis: Konformad med etsad dekor. Bruksslitage. Höjd 63 (163), diameter 30 cm.
0040: TAKLAMPA, koppar, retro, inköpt 1950-tal från LouisEst. SEK 1,000-SEK 1,500
TAKLAMPA, 1940-tal, funkis: 1 ljuspunkt. Kupa i glas med gulfärgad randdekor. Virad stomme. Höjd 45, diameter 40 cm.
0041: TAKLAMPA, 1940-tal, funkisEst. SEK 1,000-SEK 1,500
BORDSFOTOGENLAMPA, elektrifierad, jugend: Rund mönstrad kupa i ställning. Bruksslitage. Höjd 60 (38) cm.
0043: BORDSFOTOGENLAMPA, elektrifierad, jugendEst. SEK 800-SEK 1,200
VAS, "Grazia", STIG LINDBERG för Gustavsberg: Indragen hals. Dekor av silverinlägg föreställande spelande kvinna till häst mot vit botten. Undertill signerad samt märkt '216 FB'. Bruksslitage. Höjd 13 cm.
0045: VAS, "Grazia", STIG LINDBERG för GustavsbergEst. SEK 1,000-SEK 1,500
SKULPTUR, glas, BERTIL VALLIEN (1938 -) för Kosta Boda: Patronformad med innesluten dekor av flygande man och luftbubbla vilandes på djupblå botten. Etikettmärkt samt signerad '8BVAAT 999004/1000 KOSTA BODA ATELIER B. Vallien'. Inga anmärkningar.
0046: SKULPTUR, glas, BERTIL VALLIEN (1938 -) för Kosta BodaEst. SEK 1,500-SEK 2,250
SKULPTUR, glas, BERTIL VALLIEN för Kosta Boda Atelier: Med ljussockel. Etikettmärkt samt signerad '8BVAAT 019007/1000 Kosta Boda Atelier B. Vallien.' Obetydligt slitage. Höjd 9 cm.
0047: SKULPTUR, glas, BERTIL VALLIEN för Kosta Boda AtelierEst. SEK 1,200-SEK 1,800
SKULPTUR, glas, KJELL ENGMAN för Kosta Boda: Kub med frostade sidor och inplacerat fågelfigurin i olika färger. Etikettmärkt samt signerad 'Kosta Boda K. Engman 7095231'. Medföljer svartmålad träsockel. Smärre slitage. Höjd 9, 9x8.5
0048: SKULPTUR, glas, KJELL ENGMAN för Kosta BodaEst. SEK 600-SEK 900