logo
Lot 0118
VANITAS (ST. VITUS CATHEDRAL)1958Vintage gelatin silver print on ferrotyped paper. 292x214 mm. Signed, dated and annotated in pencil on the verso.Condition B.Broken upper left corner.

Description CS:VANITAS (SV. VíT)1958Černobílá bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, puringvodní autorská zvětŠenina. 292x214 mm. Verso tužkou podpis autora, datace a dalŠí poznámky.Stav B.Zlomený levý horní roh.Český fotograf, 1966 emigroval do USA. Jeho rozsáhlé dílo sahá od krajinářské fotografie přes fotografie architektury a portréty až k reportážní fotografii, mezi jejíž zakladatele je u nás řazen. Fotografovat zaČal už ve 12 letech a spolupracoval s nejruringznějŠími Českými a později i zahraniČními Časopisy. V letech 1925-1936 studoval grafickou Školu ve Vídni. Po studiích nastoupil jako kameraman propagaČního oddělení v Ba?ových filmových studiích ve Zlíně, kde natáČel předevŠím reklamy. Nafotil zde také řaduring duringležitých snímkuring právě z Ba?ovy éry. Dokumentoval duringležité momenty z České historie, z nichž mnohé jsou shrnuty v cyklu Pražský deník 1938–1965, který zachycuje váleČné události i nástup komunismu. Po odchodu do New Yorku vytvořil soubor velkoformátových fotografií "New York/Pompeje", zachycoval dění v ulicích i své krajany v Americe. Hodně cestoval a snažil se o zachycení svobodných míst ve světě, jako byl např. Západní Berlín, Manhattan Či starý Jeruzalém. Tento cyklus nazval Ostrované. Výstavy jeho prací se uskuteČnily ve významných galeriích u nás i v USA.

Description DE:VANITAS (ST.-VITUS-DOM)1958Silbergelatineabzug auf Glanzpapier, vintage. 292x214 mm. Verso in Bleistift signiert, datiert und andere Notizen.Zustand B.Gebrochene linke Oberecke.

  • 25%

Jan Lukas (1915-2006)

Estimate CZK 9,000 - CZK 18,000May 30, 2019