20TH/21ST CENTURY DESIGN 2012-10-28 Auction - 760 Price Results - Rago in NJ
Done
Lambertville, NJ, United States
Auction Details
20TH/21ST CENTURY DESIGN
Rago
Rago
badge TOP RATED
SOLD
GEORGE NAKASHIMA Fine burl coffee table: GEORGE NAKASHIMA; NAKASHIMA STUDIOS; Fine Minguren II coffee table, New Hope, PA, 1982-1983; French olive ash burl, walnut; Signed and dated, with name of original owner; 15" x 42 1/2" x 32"
SOLD
GEORGE NAKASHIMA Conoid dining table: GEORGE NAKASHIMA; NAKASHIMA STUDIOS; Conoid dining table, New Hope, PA, 1971-1972; Walnut, rosewood; Unmarked; 28 1/2" x 72" x 41" Provenance: Copy of original drawing, order card, and letter of
GEORGE NAKASHIMA Six Conoid chairs: GEORGE NAKASHIMA; NAKASHIMA STUDIOS; Set of six Conoid dining chairs, New Hope, PA, 1971-1972; Walnut, hickory; Signed with client's name; 35 1/2" x 20" x 19 1/2" Provenance: copy of original order
GEORGE NAKASHIMA Floor lamp: GEORGE NAKASHIMA; NAKASHIMA STUDIOS; Kent Hall floor lamp, New Hope, PA; Rosewood, holly, rice paper; Unmarked; 62" x 17" Provenance: copies of original order card and shipping receipt
GEORGE NAKASHIMA Conoid bench: GEORGE NAKASHIMA; NAKASHIMA STUDIOS; Conoid bench, New Hope, PA, 1981/1982; Walnut, hickory; Signed and dated; 31" x 72 1/4" x 32" Provenance: Copy of original receipt
GEORGE NAKASHIMA Cushion sofa: GEORGE NAKASHIMA; NAKASHIMA STUDIOS; Cushion sofa, New Hope, PA, 1966; Walnut, upholstery; Unmarked; 30 1/2" x 71 3/4" x 32" Provenance: Copy of original receipt
GEORGE NAKASHIMA Cushion settee: GEORGE NAKASHIMA; NAKASHIMA STUDIOS; Settee, New Hope, PA, 1966; Walnut, upholstery; Unmarked; 30 1/2" x 47 3/4" x 32" Provenance: Copy of original receipt
GEORGE NAKASHIMA Greenrock stool: GEORGE NAKASHIMA; NAKASHIMA STUDIOS; Greenrock stool, New Hope, PA, 1977-78; Walnut, upholstery; Signed and dated plaque; Overall: 16" x 20 1/2" sq. Provenance: Signed and dated wooden plaque
GEORGE NAKASHIMA Portsmouth End Tables: GEORGE NAKASHIMA; NAKASHIMA STUDIOS; Two walnut Portsmouth End Tables, New Hope, PA, 1961; Unmarked; 21" x 28" x 20" Provenance available: Copy of original order card
GEORGE NAKASHIMA Double cabinet: GEORGE NAKASHIMA; NAKASHIMA STUDIOS; Walnut double cabinet, New Hope, PA, 1956; Unmarked; 32" x 80 1/2" x 22 1/2" Provenance available: Copy of original order card
GEORGE NAKASHIMA Minguren II coffee table: GEORGE NAKASHIMA; NAKASHIMA STUDIOS; Minguren II coffee table, New Hope, PA, 1974; English walnut; Signed with client's name; 14" x 65 1/2" x 17 1/2" Provenance: Copy of original order card
GEORGE NAKASHIMA Headboard: GEORGE NAKASHIMA; NAKASHIMA STUDIOS; Fine king-size Plank Headboard, New Hope, PA, 1959; Figured walnut, rosewood; Unmarked; 116" x 38 1/2" x 3" Provenance available: copy of original invoice and
GEORGE NAKASHIMA Tall dresser: GEORGE NAKASHIMA; NAKASHIMA STUDIOS; Tall dresser, New Hope, PA, 1959; American black walnut; Signed with client's name; 52 3/4" x 36" x 22" Provenance available: copy of original invoice and
GEORGE NAKASHIMA Hanging Wall Case: GEORGE NAKASHIMA; NAKASHIMA STUDIOS; Hanging Wall Case, New Hope, PA, 1965; Walnut, padanus cloth; Marked with client's name; 30 1/2" x 96" x 18" Provenance available: copy of original drawing
GEORGE NAKASHIMA Slab coffee table: GEORGE NAKASHIMA; NAKASHIMA STUDIOS; Walnut Slab coffee table, New Hope, PA, 1970; Signed and dated; 12 3/4" x 47 1/2" x 21" Provenance: Copy of original drawing
GEORGE NAKASHIMA Conoid Coffee table: GEORGE NAKASHIMA; NAKASHIMA STUDIOS; Conoid coffee table, New Hope, PA, 1967; English walnut, rosewood; Unsigned; 15" x 57 3/4" x 31 1/2" Provenance available: copy of original drawing
GEORGE NAKASHIMA Special bench / coffee table: GEORGE NAKASHIMA; NAKASHIMA STUDIOS; Special bench/coffee table, New Hope, PA, 1973; Walnut, rosewood; Unmarked; 13" x 76" x 21 1/2" Provenance: Copy of original drawing, order card, and letter of
GEORGE NAKASHIMA Early console table, 1958: GEORGE NAKASHIMA; NAKASHIMA STUDIOS; Early two-drawer walnut console table, New Hope, PA, 1958; Signed with client's name; 28 3/4" x 66" x 20" Provenance available: copy of original invoice
MIRA NAKASHIMA Dining table: MIRA NAKASHIMA; NAKASHIMA STUDIOS; Dining table, New Hope, PA, 1994; Walnut, root burl, rosewood; Signed and dated; 28 1/2" x 48" x 29 1/2" Provenance: Letter of authentication from Mira Nakashima
GEORGE NAKASHIMA Walnut Hanging Wall Case, 1956: GEORGE NAKASHIMA; NAKASHIMA STUDIOS; Walnut Hanging Wall Case, New Hope, PA, 1956; Signed with client's name; 14" x 71" x 13 3/4" Provenance available: copy of original order card
MIRA NAKASHIMA Sled base coffee table: MIRA NAKASHIMA; NAKASHIMA STUDIOS; Sled base coffee table, New Hope, PA, 1997/98; Buckeye burl, cherry; Marked with client name; 14" x 51 3/4" x 26" Provenance: Original drawing, original receipt,
MIRA NAKASHIMA Sculpture: MIRA NAKASHIMA; NAKASHIMA STUDIOS; Sculpture, "Keisho," New Hope, PA, 2003; Walnut, rosewood; Signed, titled, and dated; 75" x 27" x 25" Exhibition: Made for the "Nature, Form and Spirit" show
PAUL EVANS Four Sculpted Metal dining chairs: PAUL EVANS; DIRECTIONAL; Set of four Sculpted Metal dining chairs (PE 105), USA, 1970; Bronze, recycled leather; Unmarked; 32" x 21 1/2" x 22"
PAUL EVANS Center table: PAUL EVANS; PAUL EVANS STUDIO; Center table, New Hope, PA, 1960s; Welded, polychromed, and bronzed steel, glass; Unmarked; 26" x 48" dia. Provenance: Purchased directly from artist.