Sold2012SPELBORDUtfällbar skiva till fyrkantig yta med rundade hörn. Pelarfot med riklig dekor av vridet bladverk, voluter och ekblad. Slitage. Höjd 71.5, 88.5x87.5 cm.See Sold Price
Sold2012SPELBORD, rokokostilUtfällbar bordsskiva till fyrkantig skiva. Fyrgrenad pelarfot med riklig dekor av akantus, blommor och avslutande voluter. Slitage. Höjd 79, 88x44 (till 88x88) cm.See Sold Price
Sold2013SPELBORD, nyrenässansRektangulär till fyrkantig bordsskiva med rundade hörn på svarvade fötter med ringar. Bruksslitage. Höjd 76, 43.5-87x89 cm.See Sold Price
Sold2012SPELBORD, rokokostilKonturerad skiva på svängda ben. Slitage, bland annat på bordsskivan. Höjd 78, 91x44 (88) cm.See Sold Price
Sold2012SPELBORD, ek, 1800-talKonturerad skiva med underliggande spelyta. Svängda ben. Ben med dekor av ansikten. Marker inkluderas. Slitage. Höjd 77, 92x45 (till 92x90) cm.See Sold Price
Sold2012SPELBORDUtfällbart till fyrkantig skiva med rundade hörn. Tregrenad fot. Spelmarker ingår. Slitage. Höjd 78, 89x43 (89x86) cm.See Sold Price
Sold2013SPELBORD, 1900-talUtfällbar skiva till nästintill fyrkantig yta. Underliggande spelinredning. Smärre bruksslitage. Höjd 79, 85x39-77.5 cm.See Sold Price
Sold2012SPELBORD, nyrenässansRektangulär skiva till fyrkantig, underliggande spelyta. Balusterformade ben. Slitage. Höjd 77.5, 89x45 (till 89x89) cm.See Sold Price
Sold2012SPELBORD, rokokostilKonturerad skiva på svängda ben. Bruksslitage. Höjd 76, 86x43 (->86x86) cm.See Sold Price
Sold2012SPELBORD MED 4 STOLARFyrkantig skiva med rundade hörn. Svart inlägg. Utfällbara serveringsbrickor. Bordet brickmärkt "Old Colony Furniture". Slitage. Höjd 72, 84x84 cm.See Sold Price
Sold2012SPELBORD, rokokostilKonturerad skiva med underliggande förvaring på svängda ben. Slitage. Höjd 73, 81x81 (höjd 75.5, 81x40) cm.See Sold Price
Sold2013SPELBORD, valnöt, nyrenässansRektangulär till fyrkantig utfällbar bordsskiva med underliggande förvaring. Balusterformade och avsmalnade ben. Bruksslitage. Höjd 77, 89x44 (89) cm.See Sold Price
Sold2012SPELBORD, rokokostilKonturerad skiva. Svängda ben. Skiva defekt/sned. Höjd 75, 85x42 (85x85) cm.See Sold Price
Sold2012SPELBORD, rokokostilKonturerad bordsskiva och sarg på svängda ben. Slitage. Höjd 81, 89x44 (->89x88) cm.See Sold Price
Sold2012SPELBORD, rokokostilKonturerad bordsskiva och sarg på svängda ben. Slitage. Höjd 76, 81x43. Höjd 74, 81x85 cm.See Sold Price
Sold2012SPELBORDRektangulär skiva till fyrkantig skiva. Konturerad sarg och svängda ben. Bruksslitage. Höjd 75, 91x40,5-91 cm.See Sold Price
Sold2012SPELBORDUtfällbar skiva till rektangulär skiva med rundade hörn. Benfäste med dekor av pärlstav. Spelmarker och tärningar ingår. Slitage, ena benet defekt/renoveringsbehov. Höjd 76.5, 87.5x83.5 cm.See Sold Price
Sold2012SPELBORDUppfällbart till fyrkantig skiva med avfasade hörn. Fyrgrenad pelarfot med pärlstavsdekor. Fanerskador, detalj av list saknas, slitage. Höjd 73 (83.5x41), 83.5x81.See Sold Price
Sold2012SPELBORDTill fyrkantig bordsskiva. Runda ben med dekor av rosetter. Avsågade ben, slitage, fläckar. Höjd 70 89x44.5 (89x88.5) cm.See Sold Price
Sold2012SPELBORD, nyrenässansFällbart till fyrkantig skiva. Underliggande förvaring. Svarvade ben. Bruksslitage. Höjd 76, 89x43 (89x86) cm.See Sold Price
Sold2012SPELBORDSchackbräde med underliggande hyllplan på snedställda ben. Ej genomgånget, slitage. Höjd 71, 41x41 cm.See Sold Price
2012SPELBORD, rokokostilKonturerad bordsskiva och sarg på svängda ben. Slitage. Höjd 81, 89x44 (->89x88) cm.See Sold Price
2012SPELBORD, rokokostilKonturerad bordsskiva och sarg på svängda ben. Slitage. Höjd 76, 81x43. Höjd 74, 81x85 cm.See Sold Price
2012SPELBORD, Danmark, HundevadSpelbord med vridbar yta till bord samt utdragbara skivor. Rektangulär skiva på rundade ben. Undersida brännmärkt "HU made in denmark DANISH CONTROL" samt stämplad lapp. Smärre slitage. Höjd 70See Sold Price