Sold2021Per-Olof Scotte, Premiar-69 armchairPer-Olof Scotte Premiar-69 armchair IkeaSweden, 1969oak, leather 28 h × 25 w × 25.5 d in (71 × 63 × 65 cm) Paper distributor's label to underside 'VDN Varufakta KSee Sold Price
2020Josef Frank (1885-1967) Model 652, 'Karmstol'Josef Frank (1885-1967) Model 652, 'Karmstol' Armchair Cherrywood and leather Svenskt Tenn edition 'Josef Frank Svenskt Tenn' label Creation date: circa 1940 H 105×L 54×P 62 cmSee Sold Price
Sold2011ERIK GUNNAR ASPLUND,Prototype 'Karmstol' chair forPrototype 'Karmstol' chair for the Hemslöjdföreningen office, Sweden,circa. 1929 Nickel-plated seamlessly joined tubular steel, original leather. 75.5 cm (29 3/4 in) high Produced by AB Nordiska KomSee Sold Price
Sold2013KARMSTOL, 1700-tal, gustavianskVit. Oval rygg krönt av sköld och lagerblad. Balusterformad ryggbricka. Svängda karmar med voluter. Klädd i broderat och randigt tyg med blommor. Ben i h-kryss. Bruksslitage, färgbortfall, senareSee Sold Price
Sold2012KARMSTOL, empireSvängd ryggbricka till svängda bakben. Sits och rygg klädd i plysch. Guldfärgad dekor i form av rosetter, bladslinga runt sarg och bladhölstrade framben. Bruksslitage, färgbortfall.See Sold Price
Sold2012KARMSTOL, 1960/70-tal, ek, "Arka", YNGVE EKSTRÖMRundad rygg med spjälor och karm på oval sits. Snedställda ben. "Arka" lanserades 1955. Slitage. Sitthöjd 35 cm.See Sold Price
Sold2013KARMSTOL, 1970-tal, läder/metall, "Amiral", KARINStålrör klädd i brunt läder. Delvis virade karmar. Bruksslitage.See Sold Price
Sold2014KARMSTOL, teak, retro 1950/60-talRundad och svängd rygg till karmar över svart sits. Bruksslitage, lagningar.See Sold Price
Sold2012KARMSTOL, 1960-tal, jakaranda, ur "Modus", KRISTIANKlädd i svart skinn. Runda avsmalnade ben. Bruksslitage.See Sold Price
Sold2012KARMSTOL, rokokostilVit, svängd form. Rundat krön. Rygg och sits klädd i tyg med motiv av växter och landskap. Bronserade detaljer av blommor och blad. Slitage, smärre färgborfall, skador på tyg.See Sold Price
Sold2012KARMSTOLRak rektangulär rygg. Uppspänt läder. Snedställda ben. Slitage, ställvis betydande.See Sold Price
Sold2012KARMSTOL & STOLAR, 2 st, jugendstilVit. Något uppsvängt krön och raka karmar. Klädd i rutigt tyg. Sabelformade bakben. Bruksslitage.See Sold Price
Sold2012KARMSTOL, rokokostilSvängd karm och rygg i rotting på svängda ben. Dekor av blommor. Sits i grön klädsel. Slitage.See Sold Price
Sold2014KARMSTOL, teak, retro 1950/60-tal, troligen DanmarkSvart skinn. Raka karmar. Bruksslitage, sliten i klädseln.See Sold Price
Sold2012KARMSTOL, rokokostilKlädda i grönt tyg ned mönster. Svängda ben och dekor av blommor. Bruksslitage.See Sold Price
Sold2012KARMSTOL, Karl JohanstilPeltaformad rygg och svängda karmar. Klädd i randigt tyg med dekor av växter. Bruksslitage.See Sold Price
Sold2012KARMSTOL, 1960-tal, GILLIS LUNDGREN, IKEAVit. Spjälad och rundad rygg på snedställda ben. Slitage, färgbortfall.See Sold Price
Sold2012KARMSTOL, jugendRundad rygg med svängda bakben och raka framben. Röd sits. Krönt av skuren blomma. Spricka, slitage.See Sold Price
Sold2012KARMSTOL, jugendRundad rygg med spjälor. Grön sits. Raka framben och sabelformade bakben. Otydligt brännmärkning. Slitage, skada.See Sold Price
Sold2012KARMSTOLMjukt rundad ryggbricka till karmar med avslutande volut. Klädd med läder och nitar. Raka framben och sabelformade bakben. Slitage, särskilt på sittyta.See Sold Price
Sold2012KARMSTOL, rokokostilRundad form. Klädd i broderat tyg med motiv av rokokoscen och blommor. Svängda ben. Smärre slitage.See Sold Price
Sold2013KARMSTOL, 1900-talets andra hälft, Nesto, NässjöVit. Pinnstol med svängd rygg till karm och spjälor. H-kryss. Bruksslitage.See Sold Price