Sold2012BOKHYLLA, björkI mitten vitrinskåp med 2 hyllplan i glas och flankerande 2 hyllplan. 8 små lådor, hyllplan och 4 mindre skåpdörrar. Slitage. Höjd 185, 201x47 cm.See Sold Price
Sold2013VITRINSKÅP, 1800-tal, mahogny, EnglandUtskjutande krön med bland annat tandstavsdekor. 2 skåpdörrar med spröjsverk. Byrådel i form av skrivklaff med bakomliggande hyll- och skrivinredning samt 3 lådor. Höjd 230, bredd 123.5, djup 4See Sold Price
Sold2013VITRINSKÅP, ek, rokokostil, daterad 1937, KARL NYLUND,Genomgående faner av italiensk valnöt, rosenträ samt ebenholtz. Uppsvängt krön till krönande mussla. 2 skåpdörrar med vitrin av handtillverkat glas, spröjsverk och sidofönster in till hyllplSee Sold Price
Sold2014VITRINSKÅP, teak, "Undantaget", CARL MALMSTENRak, rektangulär form med avfasade hörn. 2 skåpdörrar med vitrin och sidofönster. Undertill skåpdörrar. Bruksslitage. Höjd 177, 95x45 cm.See Sold Price
Sold2013VITRINSKÅPUppsvängt krön med bladornament. Vintrindörr med avfasade hörn över 3 byrålådor. Framfötter i form av tassar. Indragen elektricitet. Smärre bruksslitage, fint skick. Höjd 202 132x45 cm.See Sold Price
Sold2012VITRINSKÅP, gustaviansk stil, Blomstermåla MöbelfaAntikvit/grå. Upphöjt krön med dekor av sköld och bladverk. 2 vitrindörrar med bakomliggande hyllplan, 2 lådor i en rad samt 2 skåpdörrar. Dekor av beslag i gulmetall, kannelyr och rosetter. SSee Sold Price
Sold2012VITRINSKÅP, rokokostilBonad. Mjukt uppskjutande krön med dekor av mussla. 2 vitrindörrar med 3 bakomliggande hyllplan, 2 lådor i sargen med draghandtag i gulmetall samt 2 skåpdörrar. Svängda ben. Slitage. Höjd 189,See Sold Price
Sold2014VITRINSKÅP, 1900-talets andra hälft, GärsnäsRak, rektangulär form. Över del med tandstavsdekor. 2 vitrindörrar med spröjsverk till hyllplan. Underdel av 2 skåpdörrar med låda och hyllplan. Bruksslitage, ojämnt solblekt. Höjd 181, 100x4See Sold Price
Sold2014VITRINSKÅP, mahogny, gustaviansk stil1 skåpdörr med vitrin samt rundade hörn med fönster. Svängda ben. Bruksslitage. Höjd 149, 76x37 cm.See Sold Price
Sold2012VITRINSKÅP, sengustaviansk stilVit, tvådelad. Utskjutande krön. 1 skåpdörr med bakomliggande hyllplan och 3 lådor. Slitage, beslag saknas. Höjd 231, bredd 89, djup 44.5 cm.See Sold Price
Sold2012VITRINSKÅP, sengustaviansk stilVit, tvådelad. Utskjutande krön. 1 skåpdörr med bakomliggande hyllplan och 3 lådor. Runda metallbeslag. Slitage. Höjd 231, bredd 89, djup 44.5 cm.See Sold Price
Sold2013VITRINSKÅP, 1900-tal, rokokostilRektangulär form med rundade hörn. 1 skåpdörr med vitrin och sidofönster in till hyllplan i glas. Undertill låda. Svängda ben. Dekor av beslag och intarsia. Indragen el. Brännmärkt. BruksslitSee Sold Price
Sold2013VITRINSKÅP, rokokostilVälvd. 1 skåpdörrar med vitrin och sidofönster 3 hyllplan. Underliggande lådor och svängda ben. Dekor av intarsia och beslag i metall. Smärre/obetydligt slitage. Höjd 153.5, bredd 87, djup 37See Sold Price