Stadsauktion #60 | iSolna 2012-10-07 Auction - 547 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 23

3: FIGURIN, "1379", DAHL JENSEN, Dahl Jensen Copenhagen8: KAFFESERVISDELAR, 10 (+6) st, 1950/60-tal, "Adam", S1: SKULPTUR, stengods, LISA LARSON (1931-), Gustavsberg
Solna, Sweden

Stadsauktion #60 | iSolna

Lot Number: Lowest
VÄGGPENDYL, gustaviansk stil: Förgylld. Krönt av bandrosett. Rund urtavla märkt "W Staflunds Stockholm" med flankerande rosor. Slitage. Höjd 50, Bredd 28 cm.
0530: VÄGGPENDYL, gustaviansk stilEst. SEK 200-SEK 400
BRICKA, plåt: Svart. Oval och konturerad bricka med dekor av blommor. Betydande slitage. Längd 51.5 cm.
0531: BRICKA, plåtEst. SEK 200-SEK 400
SERVISDELAR, 8 st, "Blå Blom", Gustavsberg: Blå dekor av druvklasar mot vit fond. 6+2 koppar höjd 6.5 diameter 6.5 samt höjd 7.5 diameter 9.5 cm. Bruksslitage.
0532: SERVISDELAR, 8 st, "Blå Blom", GustavsbergEst. SEK 200-SEK 400
PARTI GLAS & KRISTALL: Mestadels klarglas men även vas i blått. Slitage. Vas höjd 57 cm.
0533: PARTI GLAS & KRISTALLEst. SEK 200-SEK 400
MIKROSKÅP, 1950-tal, Japan, märkt Helge Beckemans: Vertexometer, Nippon Kogaku Tokyo. Slitage, ej genomgången.
0534: MIKROSKÅP, 1950-tal, Japan, märkt Helge BeckemansEst. SEK 300-SEK 600
MIKAEL KAGART (1964-), litografi: Fantasilandskap med byggnader, svampar, fiskare och djur. Signerad och numrerad 61/150. 30.5x42.5 (41.5x51.5) cm.
0535: MIKAEL KAGART (1964-), litografiEst. SEK 100-SEK 200Lot Passed
ROLAND SVENSSON, litografi: Hamnbild. Signerad och numrerad 61/310. Något gulnad. 37x25 (55.5x40.5) cm.
0536: ROLAND SVENSSON, litografiEst. SEK 100-SEK 200
BRUNO KARLSSON, färglitografi: lgfamilj. Signerad, daterad 92 och numrerad 83/360. 35x47 (56x67) cm.
0537: BRUNO KARLSSON, färglitografiEst. SEK 100-SEK 200Lot Passed
EVA ZETTERWALL (1941-): Signerad och numrerad 185/200. A tergo med tidningsurklipp och information. 75x54 (82x62) cm.
0538: EVA ZETTERWALL (1941-)Est. SEK 100-SEK 200
GEORG LINDSTRÖM (1912-), olja på pannå: Hamn med folkliv och staty. Signerad och daterad 1943. Smärre slitage. 58x70 (76x87) cm.
0539: GEORG LINDSTRÖM (1912-), olja på pannåEst. SEK 100-SEK 200
KARL BERGQVIST (1894–1972), akvarell: "Kairo", 1929. Gatuscen med folkliv. 67x43 (82x57) cm.
0540: KARL BERGQVIST (1894–1972), akvarellEst. SEK 500-SEK 1,000Lot Passed
KARL BERGQVIST (1894–1972), akvarell: Gränd, orienten. 47x28.5 (62x43) cm.
0541: KARL BERGQVIST (1894–1972), akvarellEst. SEK 500-SEK 1,000
LORNJETT: Slitage. Längd 11.5 cm.
0542: LORNJETTEst. SEK 100-SEK 200
VAS, keramik, Skansen: Blågrönturkos glasyr. Undersida märkt "SKANSEN SIGGE". Slitage. Höjd 32.5 cm.
0544: VAS, keramik, SkansenEst. SEK 100-SEK 200
LENNART ROOS, olja på duk: Grönskande park med folkliv och fåglar framför kyrka. 53x90 (69x107) cm.
0545: LENNART ROOS, olja på dukEst. SEK 100-SEK 200
SKÅL, glas: Klarglas med dekor av tomte och växt. Smärre slitage. Höjd 9, diameter 18 cm.
0546: SKÅL, glasEst. SEK 100-SEK 200Lot Passed
KRÖN, rokokostil: Dekor av bladverk, mussla och blommor. Genombruten. Slitage. Höjd 15, bredd 85 cm.
0548: KRÖN, rokokostilEst. SEK 100-SEK 200