Stadsauktion #61 | iSolna 2012-10-28 Auction - 562 Price Results - Auktionshuset i Solna in se

2: TAKLAMPA, "PH Kotte" / "PH Artichoke", POUL HENNINGS27: PARTI BESTICK, 76 st, silver, "Sachsisk", Danmark, 7: SKÅL, glas, jugend, Frankrike, Daum
Solna, Sweden

Stadsauktion #61 | iSolna

arious selected items mostly from estates around Stockholm. Here you can find Scandinavian design and antiques from all around the world in a pleasing mixture. Simply everything for the interior.
Lot Number: Lowest
TAKLAMPA, "PH Kotte" / "PH Artichoke", POUL HENNINGS: Kromad stomme med vitlackerade reflektorblad. Kotten introducerades 1957. Etikettmärkt. Diameter 60 cm.
0001: TAKLAMPA, "PH Kotte" / "PH Artichoke", POUL HENNINGSEst. SEK 12,000-SEK 15,000
0002: TAKLAMPA, "PH Kotte" / "PH Artichoke", POUL HENNINGSEst. SEK 12,000-SEK 15,000
SKULPTURER, 6 st, ELIN LARSSON: Gransångare 1974, ung grönsiska 1971, tofsmes 1971, talgoxe 1987, kungsfågel 1974, ung nötväcka 1987. Signerade och daterade på undersidan. Inga anmärkningar / smärre slitage. Högsta 9 cm.
0003: SKULPTURER, 6 st, ELIN LARSSONEst. SEK 2,400-SEK 3,000
MINIATYRER, 3 st, keramik, BERNDT FRIBERG, Gustavsbe: Varav två med blå glasyr, en med indragen hals. Undersida signerad. Inga anmärkningar/obetydligt slitage. Höjd 2, 4 och 8.5 cm.
0004: MINIATYRER, 3 st, keramik, BERNDT FRIBERG, GustavsbeEst. SEK 1,600-SEK 2,000
LJUSKRONA, empirestil: 13 ljuspunkter, varav 6 ljusarmar och 7 armaturer. Stomme i gulmetall behängd av prismor. Piggbotten. Slitage. Höjd 90, diameter 53 cm.
0005: LJUSKRONA, empirestilEst. SEK 6,400-SEK 8,000
BYRÅ, jakaranda, AKSEL KJERSGAARD, Danmark, Odder: Rak form. 4 lådor i 2 rader med cirkulära handtag. Brännmärk "[DANISH CONTROL] AKSEL KJERSGAARD ODDER MADE IN DENMARK No 394". Smärre slitage. Höjd 52.5, bredd 117, djup 35.5 cm.
0006: BYRÅ, jakaranda, AKSEL KJERSGAARD, Danmark, OdderEst. SEK 2,000-SEK 2,500
SKÅL, glas, jugend, Frankrike, Daum: Rund, utskjutande och sedan indragen form. Dekor av grenverk och blad mot rödbrun fond. Normalt slitage, undersida med blyerts. Höjd 14, diameter ca 21 cm.
0007: SKÅL, glas, jugend, Frankrike, DaumEst. SEK 4,800-SEK 6,000
VAS, glas, jugend, Frankrike, Gallé: Lång hals på rund botten. Dekor av blad i relief mot rosamelerad fond. Normalt slitage. Höjd 21 cm.
0008: VAS, glas, jugend, Frankrike, GalléEst. SEK 2,400-SEK 3,000
MATTA, röllakan, "Bruna Heden", MÄRTA MÅÅS-FJETTERST: Mönstrad komposition med meanderliknande bård. Komponerad 1931. 244x171,5 cm.
0009: MATTA, röllakan, "Bruna Heden", MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTEst. SEK 6,400-SEK 8,000
EINAR KOHLMANN (1888-1968), olja på duk: Vinterlandskap med tjäderpar i tall. Signerad och daterad 1956. Smärre slitage. 73x100.5 (86x113.5) cm.
0010: EINAR KOHLMANN (1888-1968), olja på dukEst. SEK 3,200-SEK 4,000
STRÖARE, 4 st, "Kilta", KAJ FRANCK, Arabia: Svängd hals. 2 svarta, vit och röd. Varav 3 bottenlock saknas. Höjd 6 cm.
0011: STRÖARE, 4 st, "Kilta", KAJ FRANCK, ArabiaEst. SEK 640-SEK 800
JORDGLOB, Svenska Bokhandelscentralen Stockholm: Utarbetad av Dr. Neuse. Skada, slitage. Höjd 63 cm.
0012: JORDGLOB, Svenska Bokhandelscentralen StockholmEst. SEK 800-SEK 1,000
GOLVUR, 1700-tal, Stiernsund / Stjärnsund: Turkos grund. Uppsvängt krön. Urtavla graverad "Sic Volvetur Aetas" samt märkt "STIERN S.B SUND S.B". Svängd och delvis skulpturerat fodral. Slitage. Höjd 234, 44x23 cm.
0013: GOLVUR, 1700-tal, Stiernsund / StjärnsundEst. SEK 4,000-SEK 5,000
LJUSSTAKAR, 1 par, "Musselmalet", Danmark, Royal Co: 1 ljusarm vardera. Blå dekor av pärlstav, blommor och mönster mot vit fond. I mitten relief av maskaroner. Smärre/obetydligt slitage. Höjd 21 cm.
0014: LJUSSTAKAR, 1 par, "Musselmalet", Danmark, Royal CoEst. SEK 1,600-SEK 2,000
TORE WIDERYD (1908-1992), olja på duk: Figur framför öppet fönster. Signerad och daterad -72. 43x37 (45x39) cm.
0015: TORE WIDERYD (1908-1992), olja på dukEst. SEK 960-SEK 1,200
VAS, keramik, 1900-talets första hälft, ALF WALLAND: Krönt av bockhuvuden i orange med vinrankor. Underdel med vit glasyr och blå dekor. Undersida märkt "DESSIN. ALF WALLANDER [Rörstrand]". Spricka i botten, krackelyrer. Höjd 29, diameter 18 cm.
0016: VAS, keramik, 1900-talets första hälft, ALF WALLANDEst. SEK 960-SEK 1,200
VAS, keramik, 1900-talets första hälft, ALF WALLAND: Dekor av påfåglar mot orange fond. Undersida märkt "DESSIN. ALF WALLANDER [Rörstrand]". Krackelyrer. Höjd 26, diameter 16 cm.
0017: VAS, keramik, 1900-talets första hälft, ALF WALLANDEst. SEK 960-SEK 1,200
PARTI SERVISDELAR, glas, 35 st, "Silvia", INGEBORG: Klaglas med slipad dekor. "Silvia" introducerades 1957. 5 höjd 14.5, 8 höjd 11.5, 7 höjd 10, 6 höjd 6.5, 8 höjd 5.5 samt karaff höjd 23.5 cm.
0018: PARTI SERVISDELAR, glas, 35 st, "Silvia", INGEBORGEst. SEK 1,600-SEK 2,000
SERVISDELAR, glas, 48 delar, "Åre", Kosta: Klarglas. 4 modeller samt karaff. Obetydligt bruksslitage. Höjd 28-7 cm.
0019: SERVISDELAR, glas, 48 delar, "Åre", KostaEst. SEK 1,200-SEK 1,500
SERVISDELAR, glas, 26 st, "Gripsholm", SIGURD PERSS: Klarglas med slipad dekor. Serien tillverkas inte längre. Somliga med etikett. Smärre bruksslitage. 10 st höjd 16, 6 st höjd 15.5, 10 st höjd 7 cm.
0020: SERVISDELAR, glas, 26 st, "Gripsholm", SIGURD PERSSEst. SEK 800-SEK 1,000
STRINGBOKHYLLA, 1950-tal, teak: 27 hyllplan, 5 lådor och 2 skåpdelar. Grå stålrörsställning med lådor och hyllplan i teak. Stämplad 1950. Nycklar medföljer. Repor, bruksslitage. Skåppdelar: Höjd 57.5, 78x45 cm.
0021: STRINGBOKHYLLA, 1950-tal, teakEst. SEK 2,400-SEK 3,000
FIGURIN, keramik, 1900-talets första hälft, Rörstra: Flankerande tomtar med skålar på rund bas. Undersida med röd stämpel. Smärre krackelyr. Höjd 13.5, bredd 17 cm.
0022: FIGURIN, keramik, 1900-talets första hälft, RörstraEst. SEK 320-SEK 400
MONICA LORENTZON (1940-), olja på pannå: "Uteservering", november 1988. Inga anmärkningar. 46x37.5 (59x52) cm.
0023: MONICA LORENTZON (1940-), olja på pannåEst. SEK 960-SEK 1,200
MONICA LORENTZON (1940-), olja på pannå: "Kvinna med parasoll", november 1988. Inga anmärkningar. 27x22 (44x39) cm.
0024: MONICA LORENTZON (1940-), olja på pannåEst. SEK 640-SEK 800