Stadsauktion #61 | iSolna 2012-10-28 Auction - 562 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 7

2: TAKLAMPA, "PH Kotte" / "PH Artichoke", POUL HENNINGS27: PARTI BESTICK, 76 st, silver, "Sachsisk", Danmark, 7: SKÅL, glas, jugend, Frankrike, Daum
Solna, Sweden

Stadsauktion #61 | iSolna

arious selected items mostly from estates around Stockholm. Here you can find Scandinavian design and antiques from all around the world in a pleasing mixture. Simply everything for the interior.
Lot Number: Lowest
FÅTÖLJER, 1 par, 1960/70-tal, Bröderna Andersson: Svängd rygg ned till karm med spjälor. Något utskjutande ben. Brunaktig tyg. Tygetikett. Smärre bruksslitage.
0146: FÅTÖLJER, 1 par, 1960/70-tal, Bröderna AnderssonEst. SEK 800-SEK 1,000
TRÄDGÅRDSMÖBLER, 7 delar, "Tropik Garden": Bord med 6 stolar. Brickmärkt. Bruksslitage. Höjd 74.5, 107x173 cm.
0147: TRÄDGÅRDSMÖBLER, 7 delar, "Tropik Garden"Est. SEK 480-SEK 600
FIGURIN, keramik, Danmark, Bing & Gröndahl: Vit hingst på rektangulär sockel. Smärre slitage. Höjd 24, längd 26 cm.
0148: FIGURIN, keramik, Danmark, Bing & GröndahlEst. SEK 480-SEK 600
KARMSTOLAR, 1 par, rokokostil: Svängda. Klädd i broderat tyg med motiv av blommor. Dekor av blommor, rosetter och voluter. Bruksslitage.
0149: KARMSTOLAR, 1 par, rokokostilEst. SEK 1,600-SEK 2,000Lot Passed
FIGURIN, keramik, England, Beswick: Häst. Stämplad. Smärre slitage. Höjd 16, längd 20.5 cm.
0150: FIGURIN, keramik, England, BeswickEst. SEK 160-SEK 200
HÖG HATT, import Josef Katz Stockholm: I fodral och med borste. Slitage. Höjd 15 cm.
0151: HÖG HATT, import Josef Katz StockholmEst. SEK 320-SEK 400
PROVDOCKA, 2000-tal: Ställbar. Klädd i tyg med ekor av bland annat Eiffeltornet. Tregrenad fot. Smärre bruksslitage. Höjd 147 cm.
0152: PROVDOCKA, 2000-talEst. SEK 400-SEK 500
ORRE, uppstoppad: På sockel. Smärre slitage. Höjd 45 cm.
0153: ORRE, uppstoppadEst. SEK 500-SEK 600
LEKSAKSBIL, 1950-tal, "Porsche Electromatic 7500",: Turkosgrön. Betydande slitage. Längd 26 cm.
0154: LEKSAKSBIL, 1950-tal, "Porsche Electromatic 7500",Est. SEK 800-SEK 1,000
VASER, 2 st, porslin, Asien: Polykrom dekor av tuppar och blommor mot vit fond. Slitage. Höjd 40, diameter 20.5 cm.
0156: VASER, 2 st, porslin, AsienEst. SEK 240-SEK 300
FICKUR, 2 st, bland annat Polhem: Bruksslitage.
0157: FICKUR, 2 st, bland annat PolhemEst. SEK 400-SEK 500
VÄGGHYLLA, trä: Guldfärgad och genombruten stomme. Smärre slitage. Höjd 19, bredd 15 cm.
0158: VÄGGHYLLA, träEst. SEK 160-SEK 200
PARTI GLAS, 8 delar: Rött glas, bland annat bladformat fat med handtag. Smärre/obetydligt slitage. Bladformat fat: Diameter 25,5 cm. Fat: Diameter 18 cm. Glas: Höjd 9 cm.
0159: PARTI GLAS, 8 delarEst. SEK 320-SEK 400
BORDSLAMPA, mässing: 1 ljuspunkt på ben i gulmetall med rund bas. Slitage. Höjd 48 cm.
0160: BORDSLAMPA, mässingEst. SEK 320-SEK 400
MATSERVISDELAR, 50 delar, "Ostindia", Rörstrand: Blå blommor mot ljusblå fond. Bruksslitage. Terrin höjd 15 cm.
0161: MATSERVISDELAR, 50 delar, "Ostindia", RörstrandEst. SEK 3,200-SEK 4,000
MATSERVISDELAR, 27 delar, "Ostindia", Rörstrand: Blå dekor av blommor mot ljusblå fond. Smärre bruksslitage. Uppläggningsfat 36x27 cm.
0162: MATSERVISDELAR, 27 delar, "Ostindia", RörstrandEst. SEK 1,200-SEK 1,500
MATSERVISDELAR, 4 st, "Ostindia", Rörstrand: Blå dekor av blommor mot ljusblå fond. Smärre bruksslitage. Höjd 4.5-10, diameter 17-24.5 cm.
0163: MATSERVISDELAR, 4 st, "Ostindia", RörstrandEst. SEK 480-SEK 600
KAFFESERVISDELAR, 12 st, "Ostindia", Rörstrand: Blå dekor av blommor mot ljusblå fond. 12 kaffekoppar (höjd 5, diameter 8.5 cm) samt 12 fat (diameter 13 cm). Bruksslitage.
0164: KAFFESERVISDELAR, 12 st, "Ostindia", RörstrandEst. SEK 1,600-SEK 2,000
FLASKSKEPP: Slitage. Längd 23.5 cm.
0165: FLASKSKEPPEst. SEK 320-SEK 400
RAM, mässing, 1900-talets första hälft: Genombruten. Dekor av bland annat änglar, bladverk och pärlstav. Smärre slitage. Höjd 23.5, bredd 19.5 cm.
0166: RAM, mässing, 1900-talets första hälftEst. SEK 240-SEK 300
FIGURIN, keramik, Tyskland: 2 hundar. Undersida stämplad. Smärre slitage. Höjd 14.5, längd 23 cm.
0167: FIGURIN, keramik, TysklandEst. SEK 320-SEK 400
DOCKA, läder: Med halsband och öronhänge. Slitage, skador, detaljer saknas. Längd 34 cm.
0168: DOCKA, läderEst. SEK 160-SEK 200