Huge Marklin sale + other H0 - NO RESERVE! 2013-12-08 Auction - 509 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 3

ÅNGLOK, TT800.3, Märklin, H0ÅNGLOK med TENDER, SK 800.17, Märklin, H0ELLOK, 3015 "Krokodil", Märklin, H0
Solna, Sweden

Huge Marklin sale + other H0 - NO RESERVE!

Mostly from one individuals exceptional collection this sale offers a chance to procure well-cared pieces of great quality. By far Sweden's largest single sale of Märklin this year. Also Pocher, HAG, Roco and Jeco. 3.400 images covering 510 lots - every angle you would want in high-res. Shipping world-wide! Please contact us for more information, better quality image or anything else. Do not miss out.
Lot Number: Lowest
ELLOK, 3012/SEF 800, Märklin, H0: Elektrolokomotive. Med kartong och instruktioner. Smärre slitage, 2 repor/märken på tak. Marklin/Maerklin (606)
0049: ELLOK, 3012/SEF 800, Märklin, H0Est. SEK 1,000-SEK 1,500
TENDERLOK, 3045, Märklin, H0: Dampflokomotive. Elektrolokomotive. Till synes fint skick, någon fläck. Med kartong (något missfärgad). Marklin/Maerklin (142)
0050: TENDERLOK, 3045, Märklin, H0Est. SEK 800-SEK 1,200
TENDERLOK, 3029, Märklin, H0: Dampflokomotive. Smärre slitage, något enstaka färgbortfall. Med kartong (smärre slitage) och instruktion. Marklin/Maerklin (139)
0051: TENDERLOK, 3029, Märklin, H0Est. SEK 200-SEK 300
TENDERLOK, 3029, Märklin, H0: Dampflokomotive. Överlag till synes fint skick med något enstaka (obetydligt?) färgbortfall. Med kartong (smärre slitage) och instruktion. Marklin/Maerklin (129)
0052: TENDERLOK, 3029, Märklin, H0Est. SEK 200-SEK 300
TENDERLOK, 3031, Märklin, H0: Dampflokomotive. Överlag till synes fint skick med något enstaka färgbortfall/slitage. Med kartong (smärre slitage) och instruktion. Marklin/Maerklin (130)
0053: TENDERLOK, 3031, Märklin, H0Est. SEK 200-SEK 300
DIESELLOK, 3067 MY 1106 DSB, Märklin, H0: Diesellokomotive. Smärre slitage, fönstret på ena sidan något lös. Med kartong (skadad). Marklin/Maerklin (135)
0054: DIESELLOK, 3067 MY 1106 DSB, Märklin, H0Est. SEK 600-SEK 900
DIESELLOK, 30210, Märklin, H0: Diesellokomotive. Med kartong. Smärre/obetydligt slitage. Marklin/Maerklin (622)
0055: DIESELLOK, 30210, Märklin, H0Est. SEK 600-SEK 900
DIESELLOK, 3021, Märklin, H0: Diesellokomotive. Smärre slitage, visst färgbortfall. Med kartong (tejpad). Marklin/Maerklin (123)
0056: DIESELLOK, 3021, Märklin, H0Est. SEK 200-SEK 300
ELLOK, 3037.1, Märklin, H0: Elektrolokomotive. Smärre slitage. Med kartong och instruktion (visst slitage på kartong). Marklin/Maerklin (121)
0057: ELLOK, 3037.1, Märklin, H0Est. SEK 300-SEK 450
ELLOK, 3040, Märklin, H0: Elektrolokomotive. Till synes mycket fint skick med något slitage på undersida. Med kartong (slitage, smärre skada) och instruktion. Marklin/Maerklin (155)
0058: ELLOK, 3040, Märklin, H0Est. SEK 300-SEK 450
ELLOK, 3039, Märklin, H0: Elektrolokomotive. Färgbortfall, märke. Med kartong (visst slitage, tejp). Marklin/Maerklin (156)
0059: ELLOK, 3039, Märklin, H0Est. SEK 300-SEK 450
ELLOK, 3034, Märklin, H0: Elektrolokomotive. Smärre slitage, trasig kartong. Med kartong. Marklin/Maerklin (648)
0060: ELLOK, 3034, Märklin, H0Est. SEK 300-SEK 450
ELLOK, 3012, Märklin, H0: Elektrolokomotive. Smärre slitage, visst färgbortfall. Med kartong (visst slitage). Marklin/Maerklin (185)
0061: ELLOK, 3012, Märklin, H0Est. SEK 1,200-SEK 1,800
ELLOK, 3002/CEB 800, Märklin, H0: Elektrolokomotive. Till synes fint skick med något smärre färgbortfall. Med kartong (smärre slitage). Marklin/Maerklin (119)
0062: ELLOK, 3002/CEB 800, Märklin, H0Est. SEK 600-SEK 900
DISELLOK, 3065, Märklin, H0: Till synes mycket fint skick. Med kartong (smärre slitage). Marklin/Maerklin (122)
0063: DISELLOK, 3065, Märklin, H0Est. SEK 200-SEK 300
ELLOK, 3001.1, Märklin, H0: Elektrolokomotive. Till synes mycket fint skick. Med kartong och instruktion. Marklin/Maerklin (141)
0064: ELLOK, 3001.1, Märklin, H0Est. SEK 500-SEK 750
TENDERLOK, 3000.4, Märklin, H0: Dampflokomotive. Till synes mycket fint skick med något smärre färgbortfall/miss. Med kartong (smärre slitage). Marklin/Maerklin (140)
0065: TENDERLOK, 3000.4, Märklin, H0Est. SEK 200-SEK 300
TENDERLOK, TM 800.2, Märklin, H0: Dampflokomotive. Smärre slitage, smärre färgbortfall. Med kartong. Marklin/Maerklin (137)
0066: TENDERLOK, TM 800.2, Märklin, H0Est. SEK 400-SEK 600
ELLOK, 3019.2, Märklin, H0: Elektrolokomotive. Smärre slitage, smärre repor på taket. Med kartong. Marklin/Maerklin (120)
0067: ELLOK, 3019.2, Märklin, H0Est. SEK 1,000-SEK 1,500
TENDERLOK, 3029, Märklin, H0: Dampflokomotive. Till synes fint skick med något smärre färgbortfall. Med kartong (smärre slitage). Marklin/Maerklin (128)
0068: TENDERLOK, 3029, Märklin, H0Est. SEK 200-SEK 300
ELLOK, 3001 E6302, Märklin, H0: Elektrolokomotive. Smärre slitage/färgbortfall. Med kartong och instruktion. Marklin/Maerklin (124)
0069: ELLOK, 3001 E6302, Märklin, H0Est. SEK 500-SEK 750
ELLOK, 3050, Märklin, H0: Elektrolokomotive. Något smärre slitage. Med kartong. Marklin/Maerklin (131)
0070: ELLOK, 3050, Märklin, H0Est. SEK 400-SEK 600
ÅNGLOK med TENDER, 3048, 01097, Märklin, H0: Dampflokomotive. Smärre slitage, bakstycke till loket saknas. Med kartong, instruktion och pinsett. Marklin/Maerklin (136)
0071: ÅNGLOK med TENDER, 3048, 01097, Märklin, H0Est. SEK 400-SEK 600
ÅNGLOK med TENDER, 3048, Märklin, H0: Dampflokomotive. Något smärre bruksslitage. Med kartong (slitage/tejpad). Marklin/Maerklin (127)
0072: ÅNGLOK med TENDER, 3048, Märklin, H0Est. SEK 300-SEK 450