Sold2012TAKFOTOGENLAMPA, elektricifierad1 ljuspunkt. Rött porslinshus med skärm av klarglas hängd i guldfärgad metallstomme. Dekor av bland annat fåglar, blad- och grenverk samt stavprismor. Slitage. Höjd 109-116, diameter 61 cm.See Sold Price
Sold2013TAKFOTOGENLAMPA, metall/glas, Ehrich & Graetz, Berlin,Praktfull lampa upphängd i kedjor. Lampskärm i vitt glas över 1 ljuspunkt. Oljehus i metall. Armar med riklig dekor av figurer och vridet bladverk. Bruksslitage, saknas ljusarmar. Höjd 73 (157), dSee Sold Price
Sold2013TAKFOTOGENLAMPA, 1900-tal, jugendstil4 ljuspunkter varav 1 ljusarm och 3 armaturer. Svängd stomme hängd i kedja. Vit glaskupa, oljehus i metall. Dekor av stiliserade blommor. Ej komplett. Bruksslitage. Höjd 48(130), diameter ca 54 cm.See Sold Price
Sold2012TAKFOTOGENLAMPA, metall6 ljuspunkter. Genombruten stomme i gulmetall. Kupor i vitt glas. Slitage. Höjd 50, längd 110-135, diameter 57 cm.See Sold Price
Sold2012TAKFOTOGENLAMPA1 ljuspunkt. Genombruten stomme med dekor av frukt och lejon. Behängd med prismor. Lagningar, slitage. Höjd 106 cm.See Sold Price
Sold2012TAKFOTOGENLAMPA, metall1 ljuspunkt. Lampglas i klarglas på oljehus i turkoslackerad metall. Färgbortfall, slitage. Längd 62 cm.See Sold Price
Sold2012TAKFOTOGENLAMPA, metall/glas1 ljuspunkt. Oljehus i klarglas. Slitage/rost, lampglas saknas. Höjd 40 cm.See Sold Price
Sold2014BORDSFOTOGENLAMPA, elektrifierad, jugendRund mönstrad kupa i ställning. Bruksslitage. Höjd 60 (38) cm.See Sold Price
Sold2012BORDSFOTOGENLAMPA, elektrifierad, glas/keramikMattat glas med dekor av fjärilar och relief på oljehus i klarglas och fot i porslin. Dekor av blommor. Slitage, smärre färgbortfall. Höjd 60 cm.See Sold Price
Sold2013LJUSKRONA, oscariansk stil8 ljusarmar, ej elektrifierad. Rak stomme med svängda ljusarmar. Behängd med olikformade prismor. Smärre slitage, enstaka prismor saknas. Höjd 75, diameter 50 cm.See Sold Price
Sold2013LJUSKRONA, gustaviansk stil4 ljusarmar, ej elektrifierad. Stomme behängd med olikformade prismor till korgbotten. Smärre slitage. Höjd 75, diameter 60 (38 cm).See Sold Price
Sold2012GOLVLAMPA, metallElektrifierad fotogenlampa. 1 ljuspunkt under lampskärm med fransar. Bruksslitage. Höjd 165, diameter 51 cm.See Sold Price
2012TAKFOTOGENLAMPA1 ljuspunkt. Vit glaskupa. Rikligt genombruten stomme med dekor av bland annat pojke. Slitage, nagg. Höjd 53, diameter 35 cm, längd 125-110 cm.See Sold Price
2012BORDSFOTOGENLAMPA, glas/metallElektrifierad. Vit glaskupa på oljehus. Målad dekor av antikiserande scen med krigare och djur. Höjd 75 (69) cm.See Sold Price