Sold2024An unusual and large Talapa Niveiro model of a young girl in Crinoline dress. Height: 33.5cmAn unusual and large Talapa Niveiro model of a young girl in Crinoline dress. Height: 33.5cmSee Sold Price
2018The World of Bamboo. In fine slipcase. Takama, Ahiji.The World of Bamboo. In fine slipcase. Takama, Ahiji. Heian International. First edition. Illustrated in black, white and color. Folio. Please note that this lot has a confidential reserve. When you lSee Sold Price
2018Yoshiiku Woodblock Taiheiki HeroesArtist: YOSHIIKU Subject: Takyama Ukon Series: Taiheiki Eiyu Den (The Biography of Heroes of Taiheiki) Signature: Ikkeisai Yoshiiku Date: 1867 Medium: Japanese Woodblock Print Format: chûban, 18 x 24See Sold Price
2018The World of Bamboo. In fine slipcase.The World of Bamboo. In fine slipcase. Takama, Ahiji. Heian International. First edition. Folio. Illustrated in black, white and color. Please note that this lot has a confidential reserve. When you lSee Sold Price
Sold2012TAKLAMPA, metall1 ljuspunkt. Vitlackerad skärm. Höjd 23, längd 124, diameter 47 cm.See Sold Price
Sold2012TAKLAMPA, glas/vitmetall1 ljuspunkt. Vit glasskärm på fäste i vitmetall. Smärre slitage. Höjd 53, diameter 30 cm.See Sold Price
Sold2013TAKLAMPA, tiffanystil1 ljuspunkt. Bladformad lampkupa. Smärre bruksslitage. Höjd 125-27.5, diameter 45.5 cm.See Sold Price
Sold2012TAKLAMPA, porslin6 ljusformade armaturer med vita lampskärmar. Stomme i porslin med reliefdekor av akantus och polykroma blommor. Slitage, skador på dekor, spricka/lagning. Höjd 61, diameter 50 cm.See Sold Price
Sold2012TAKLAMPA, "PH Kotte" / "PH Artichoke", POUL HENNINGSKromad stomme med vitlackerade reflektorblad. Kotten introducerades 1957. Etikettmärkt. Diameter 60 cm.See Sold Price
Sold2012TAKLAMPA, "PH Kotte" / "PH Artichoke", POUL HENNINGSKromad stomme med vitlackerade reflektorblad. Kotten introducerades 1957. Detta exemplar troligtvis från 70-talet. Mycket smärre färgbortfall, slitage. Diameter 60 cm.See Sold Price
Sold2012TAKLAMPA, plexiglas/aluminium, "VP-Globe", VERNER PKlotformad. Upphängda reflektorer i aluminium. Blå och röd dekor. Etikettmärkt Poulsen. Smärre/obetydligt brukslitage. Höjd 55-150, diameter 50 cm.See Sold Price
Sold2013TAKLAMPA, gustaviansk stil4 ljuspunkter. Stomme rikligt behängd med olikformade prismor. Piggbotten. Bruksslitage, saknar prismor. Höjd 91, diameter 40.5 cm.See Sold Price
Sold2014TAKLAMPA, 1900-tal, barockstil9 ljuspunkter varav 6 utvändiga och 3 invändiga armaturer. Rikligt behängd med prismor. I mitten stav. Bruksslitage. Höjd 60(63), diameter ca 48 cm.See Sold Price
Sold2012TAKLAMPA, empirestil, mässing/rött glas11 ljuspunkter varav 6 ljusarmar och 5 armaturer. Stomme i mässing. Behängd med olikformade prismor samt kupa i rött glas med avslutande kotte. Slitage. Höjd 73 (92), diameter 58 cm.See Sold Price
Sold2012TAKLAMPA, jugend, metall/glas4 ljuspunkter. Stomme i gulmetall med dekor av bland annat bandrosett. Undertill glaskupa. Höjd 74 cm.See Sold Price
Sold2012TAKLAMPA1 ljuspunkt. Behängd av prismor till piggbotten. Slitage. Höjd 56, diameter 31 cm.See Sold Price
Sold2012TAKLAMPA, jugend, mässing/glas1 ljuspunkt. Kupa med skärslipad dekor. Skärm i frostat glas med riklig dekor av landskapsscener med djur. Stomme med dekor av palmetter hängd och kulor. Kupa med obetydligt kantnagg, smärre slitaSee Sold Price
Sold2014TAKLAMPA, 1940-tal, funkis1 ljuspunkt. Kupa i glas med gulfärgad randdekor. Virad stomme. Höjd 45, diameter 40 cm.See Sold Price
Sold2012TAKLAMPA, jugend2 ljuspunkter. Böjd och slingrande stomme med bladhölster. Slitage. Höjd 63, 36x37 cm.See Sold Price
Sold2012TAKLAMPA2 ljuspunkter i inglasat rum. Stomme med dekor av bladverk med blommor i metall. Slitage. Höjd 78, diameter 31.5 cm.See Sold Price
Sold2013TAKLAMPA, glas, troligen 1970-tal, "Neverrino", LUCIANOPåfågelmönstrad kupa i rött, blått och orange med röd kant. Smärre bruksslitage. Höjd 28, diameter 46 cm.See Sold Price
Sold2012TAKLAMPA, ERIK HÖGLUND, smide/glas6 ljuspunkter. Stomme i smide delvis inglasad i blått. Detaljer/prismor i klarglas. Smärre slitage. Höjd 38-120 cm. Inklusive 5 länkar. Diameter 47 cm.See Sold Price
Sold2012TAKLAMPA, oskariansk, mässing8 ljuspunkter på 4 armar. Stomme med bladformad dekor. Slitage. Höjd 89, diameter 72 cm.See Sold Price