Doll & Toy Auction No. 57 Sweden 2006-11-25 Auction - 454 Price Results - Matuska Doll & Toy Auctions in se - Page 14

306: TIPP & CO333: TIPP & Co, SIDOVAGNSMOTORCYKEL234: HOCH & BECKMANN AUTO-SCOOTER
Stockholm, Sweden

Doll & Toy Auction No. 57 Sweden

Dear Friend Toy Collector. Matuska no 57 Doll & Toy Auction in Sweden is now online. We are offering 450 lots, all of them described and pictured. l am sure that you will find something of interest. The pictures belong to Matuska AB and are not allowed for reproduction. Please visit our website and find your favorite toys on "auctions lists".
Lot Number: Lowest
FLEISCHMANN HO: tågförpackning, 1345/4, ellok E44, 3x personvagnar, resgods, räls. NMDB. Medföljer vagnar 1410, 1462 MB, flak m.kol. Omkopplare, trafo, plint, signal, växlar, räls. Kibri Station, entréhall,
0444: FLEISCHMANN HOEst. €275-€316See Sold Price
LIONEL TÅGSET: spvO. Ellok m. tender, N.Y.Cental 221, 1C2, tankvagn, flakvagn, caboose. VX. räls, anslutning. USA 50tal. VSC / NM. Dessutom Stationshus, perrong OB, USz.
0445: LIONEL TÅGSETEst. €110-€126Lot Passed
HORNBY: spvO, jvg.tillbehör. Tippvagn no 1, 2 x enkelsemaforer , MB. Postvagn LNER, semafor, NM.
0457: HORNBYEst. €77-€88Lot Passed
FLEISCHMANN: HO, tågset SJ. Ellok Da 1333, 1C1, vagnar 2x 1414, def. 1415, NM.
0476: FLEISCHMANNEst. €220-€253Lot Passed
FLEISCHMANN: HO, ånglok USA, 1367, 1D1, Union Pacific. NM.
0479: FLEISCHMANNEst. €154-€176Lot Passed
MÄRKLIN: HO, ellok RE 800, BoBo, 4hjulsdrift, SBB CFF, Re 4/4, 1950-52, NM, repor. Box 3030.
0482: MÄRKLINEst. €1,155-€1,328Lot Passed
SJ ELLLOK F: prototyp, brun gjutmetall, 1BB1, 3-rälsdrift, ej pantografer, naturtrogen modell, Ok. svensk tillverkning alt. amatörbygge. M.601, 1942, L330, NM.
0485: SJ ELLLOK FEst. €242-€278Lot Passed
VAGNSMODELL: DB, personboggievagn 18354, AB4ümg, displaymodell delvis m.genomskärning, säten, pass, konduktör, belysning, på rälsbädd 9,3 cm. Ok. östtysk 60tal, L1350, behov av justering, VSC/NM.
0487: VAGNSMODELLEst. €110-€126Lot Passed
AUTO-DUX SSK: bilbyggsats av den berömda sportbilen, målad.plåt, wu, komplett, svensk bruksanvisning, 1933. M.Markes &Co, NMB.
0500: AUTO-DUX SSKEst. €880-€1,012See Sold Price
HESSMOBIL TRACTOR: m. släp, litograferad, Chaufför, FD, komplett, löst hjul. M.JLH 1047, Germany, 20/30tal, L300, VSC / NM.
0501: HESSMOBIL TRACTOREst. €385-€442Lot Passed
TIPP & CO, COCA COLA: VW pick up, litograferad plåt, FD, komplett, 7 backar, 21 flaskor. M.504, L220, 50/60tal, W.Germany. M.
0502: TIPP & CO, COCA COLAEst. €979-€1,125Lot Passed
ALPS CHRYSLER NEW YORKER: 1957, turkos / vit, målad plåt, inredning, ratt, FD, komplett. M.CH-19-58, Japan, L360, NM, obet. lackskador.
0503: ALPS CHRYSLER NEW YORKEREst. €5,390-€6,198Lot Passed
BELLMAN & CO LUX: plasbil coupé, wu, med funktionsknappar, komplett. M.Belco, Germany, L275, NM
0504: BELLMAN & CO LUXEst. €165-€189Lot Passed
LEHMANN ITO: vetranbil, litograferad, chaufför, ekerhjul, wu, ej fana. M.679, Germany, 10/20tal, L180, NM, smärre lackskador.
0505: LEHMANN ITOEst. €715-€822Lot Passed
TIPP & CO: brandbil m. vattenbehållare, litograferad, belysning, 3 brandsoldater ev. saknas en, wu, f.ö. komplett. M.TC, Germany, 20tal, L260, NM.
0506: TIPP & COEst. €385-€442Lot Passed
TIPP & CO: stegbil, litograferad, wu, 4 brandsoldater, saknar lampor / klocka, tallrikshjul. M.TC, Germany, 20tal, L250, NM.
0507: TIPP & COEst. €275-€316Lot Passed
KARL BUB LIMOUSINE: litograferad, chaufför, wu, belysning m. en lampa, 2 dörrar saknas, tallrikshjul. M.KBN , Germany 20tal, L360, VSC.
0508: KARL BUB LIMOUSINEEst. €385-€442See Sold Price
HESSMOBIL: limousine, litograferad, chaufför, komplett FD, löst hjul, en lagad. M.JLH 1053, Germany, 20tal, L210, NM.
0509: HESSMOBILEst. €352-€404See Sold Price
ESSDEE: bilbana m.lift, 4 bandelar, målad, wu, bil no 3, komplett. M.Germany, Gebr.Einfalt?, 20tal, L700, NM.
0510: ESSDEEEst. €110-€126Lot Passed
NIEDERMEIER MAGIC-EXPRESS: buss, litograferad, wu, komplett. M.PN 360, L150, VSC/ NM.
0511: NIEDERMEIER MAGIC-EXPRESSEst. €132-€151Lot Passed
GÖSO WRECKER: bärgningsbil, litograferad, wu, ej krok. M.W.Germany, L250, VSC / NM.
0512: GÖSO WRECKEREst. €132-€151Lot Passed
WELLS LONDONBUS: trådbuss, litograferad, wu, "Transport bus 804", komplett. Engelsk 40tal, L170, NM.
0513: WELLS LONDONBUSEst. €154-€176Lot Passed
VOLVO PV 544: svart, plåt, BO m. reglage. M.KS japan, L195, VSC / NM.
0514: VOLVO PV 544Est. €220-€253Lot Passed
TIN BISQUE: litograferad kaffebuss, frirullande, öppningsbart tak. M.Engwall Kaffe, Brusewitz Göteborg, L350, NM.
0515: TIN BISQUEEst. €220-€253Lot Passed