Stadsauktion #53 - Estate auction 2012-05-06 Auction - 438 Price Results - Auktionshuset i Solna in Stockholm - Page 11

Solna, Stockholm, Sweden

Stadsauktion #53 - Estate auction

Lot Number: Lowest
STOLAR, 2 st, furu, 18/1900-tal: Rak form. Konturerad ryggbricka. Ben i h-kryss. Bruksslitage.
0241: STOLAR, 2 st, furu, 18/1900-talEst. SEK 200-SEK 400
TAKLAMPA, Maria Theresia-stil: 6 ljuspunkter. Helglasad stomme i ljusröda toner. Behängd med droppformade prismor. Slitage. Höjd 50 (78), diameter 50 cm.
0242: TAKLAMPA, Maria Theresia-stilEst. SEK 300-SEK 600
TAKLAMPA: 1 ljuspunkt. Behängd med olikformade prismor på genombruten stomme i gulmetall. Slitage. Höjd 31, längd 57, diameter 17 cm.
0243: TAKLAMPAEst. SEK 300-SEK 600
HANS BELIN, färglitografi: Brud, brudgum och fågel mot blå fond. Signerad och numrerad 261/290. 56x38 (76x59) cm.
0244: HANS BELIN, färglitografiEst. SEK 400-SEK 800
GUNNAR ERKNER, färglitografi: "Kornhamnstorg". Stockholmsmotiv. Signerad, daterad -77 och numrerad 201/310. A tergo information om motivet. 38x55 (49x64.5) cm.
0245: GUNNAR ERKNER, färglitografiEst. SEK 100-SEK 200
LASSE ÅBERG, färglitografi: Komposition med seriefigur. Märkt E.A. 21.5x17 (50x41) cm.
0246: LASSE ÅBERG, färglitografiEst. SEK 200-SEK 400
MATTA, Pakistan Bochara: Röd botten. Bruksslitage. 304x200.
0247: MATTA, Pakistan BocharaEst. SEK 1,000-SEK 2,000
STOLAR, 4 st, nyrenässans: Stoppade sits med grönmönstrad klädsel. Svärtade detaljer. Brickmärkt "A-B. Petterson & Nilson STOCKHOLM". Bruksslitage.
0248: STOLAR, 4 st, nyrenässansEst. SEK 400-SEK 800
BYRÅ, gustaviansk stil: Rödvit stenskiva och 2 lådor på svängda ben. Dekor av rutfaner samt fasad med bukett och beslag. Höjd 75, bredd 80, djup 45 cm.
0249: BYRÅ, gustaviansk stilEst. SEK 600-SEK 1,200
MATTA, Rumänien: Bruna toner. Bruksslitage. 300x200 cm.
0250: MATTA, RumänienEst. SEK 500-SEK 1,000
FIGURINER, 3 st, 1900-talets andra hälft, Västtysk: Ur de 4 årstiderna. Höjd 11-11.5 cm. (VI)
0251: FIGURINER, 3 st, 1900-talets andra hälft, VästtyskEst. SEK 200-SEK 400
SOFFBORD, ek/emalj, 1950-tal, STIG LINDBERG, Nordi: Rektangulär skiva med rundade hörn och inlägg av emalj på snedställda ben. Asymmetriskt mönstrad dekor i blått och turkos. Undersida stämplad datering "9 NOV. 1955", brickmärkt "Nordiska
0252: SOFFBORD, ek/emalj, 1950-tal, STIG LINDBERG, NordiEst. SEK 4,000-SEK 8,000
KOPPAR, 4 st, porslin, "Senator Design", Hackefors: 4 koppar med fat. Porträttsiluett av Gustaf VI Adolf samt Louise.
0253: KOPPAR, 4 st, porslin, "Senator Design", HackeforsEst. SEK 100-SEK 200
YTTERFODER, 5 st, "Carl von Linné", Tyskland, Köni: Blommotiv med guldkant. 4 st (höjd 12, diameter 15.5 cm), 1 st (höjd 8.5 cm, diameter 10.5 cm).
0254: YTTERFODER, 5 st, "Carl von Linné", Tyskland, KöniEst. SEK 100-SEK 200
BORD, Gärsnäs: Kvadratiskt bordsskiva med rundade hörn på ben av böjträ. Brännmärkt "GÄRSNÄS 1991 -02 13 MADE IN SWEDEN". Bruksslitage, svarta märken på sarg, repor. H59 58x58.
0255: BORD, GärsnäsEst. SEK 200-SEK 400Lot Passed
VITRINSKÅP, Louis XV-stil: 1 skåpdörr med sidoglas på svängda ben. 2 hyllplan i glas. Dekor av beslag och fält med intarsiablommor. Slitage. Höjd 143, bredd 72, djup 35.5 cm.
0256: VITRINSKÅP, Louis XV-stilEst. SEK 1,000-SEK 2,000
PARTI MYNT & SILVER: Silvervikt cirka 30 gram. Svenska silvermynt samt silvertacka (999).
0257: PARTI MYNT & SILVEREst. SEK 100-SEK 200
GOLVLAMPOR, 1 par: Cylinderformad vit lampskärm över 1 ljuspunkt. Ben i mässing ned mot rund fot av vit stenskiva. Slitage. Höjd 143 cm.
0258: GOLVLAMPOR, 1 parEst. SEK 100-SEK 200
BYRÅ & SPEGEL, 1940/50-tal: Rektangulär spegel med hyllplan. Byrå, rak form, med 3 lådor och runda handtag. Enligt medföljande lapp "Nybro Nr 443 1947 43 kr". Bruksslitage. Höjd 54, bredd 55.5, djup 31 cm, spegel 82x42 cm.
0259: BYRÅ & SPEGEL, 1940/50-talEst. SEK 300-SEK 600
LJUSKRONA, empirestil: 10 ljuspunkter varav 5 armar och 5 invändiga armaturer. Behängd med olikformade prismor och 2 blåa glasskivor. I mitten stavprisma. Smärre slitage. Höjd 70 (längd 80) diameter 30 cm.
0260: LJUSKRONA, empirestilEst. SEK 1,500-SEK 3,000
VAS, porslin, Danmark, Bing & Gröndahl: Avsmalnad hals. Dekor av blommor på kvist mot gråtonad fond. Undersida stämplad "[B&G] 420-5368". Smärre slitage. Höjd 25.5 cm.
0261: VAS, porslin, Danmark, Bing & GröndahlEst. SEK 100-SEK 200
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå signerad Sti: Motiv av medeltida stad med folksamling och soldater med dansk flagg. Signerad och daterad -56. 60x73 (64x77) cm.
0262: OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå signerad StiEst. SEK 100-SEK 200
STOLAR, 1 par, nyrenässans: Svarvade ryggstolpar, ryggkrön med dekor av blomma uppburen av blad. Klädd i mönstrat tyg. Balusterformade framben och sabelformade bakben. Slitage, krön skadat/lagat.
0263: STOLAR, 1 par, nyrenässansEst. SEK 200-SEK 400Lot Passed
AMPEL, empire stil: 6 ljusformade armaturer. Stomme i gulmetall med dekor av blad och blommor. Svart skål i stenimitation och avslutande kotte. Slitage. Höjd 25 (längd 70), diameter 53 cm.
0264: AMPEL, empire stilEst. SEK 300-SEK 600