Stadsauktion #53 - Estate auction 2012-05-06 Auction - 438 Price Results - Auktionshuset i Solna in Stockholm - Page 9

Solna, Stockholm, Sweden

Stadsauktion #53 - Estate auction

Lot Number: Lowest
JAN LUNDQUIST (1935-), färglitografi: Gamla stan. Signerad och numrerad "EA XII/XXX". 40x28.5 (61x46.5) cm.
0193: JAN LUNDQUIST (1935-), färglitografiEst. SEK 200-SEK 400
MARGARETA LINTON (1931-2011), färglitografi: Rödorange komposition med man. Signerad, daterad -86 samt numrerad 68/200. 53.5x41.5 69.5x56.5.
0194: MARGARETA LINTON (1931-2011), färglitografiEst. SEK 100-SEK 200
SERVERINGSBORD, teak: Rak form. Rektangulär löstagbar skiva med en rundad kant. Underliggande hyllplan. Gråa hjula. Höjd 71, 68x43 cm.
0195: SERVERINGSBORD, teakEst. SEK 400-SEK 800
ASSIETTER, 6 st, porslin "Blå Eld", HERTHA BENGTSS: Blå (5) och vit (1) glasyr med bladmönstrad dekor. "Blå Eld" tillverkades 1951-1971. Bruksslitage. Diameter 19.5 cm.
0196: ASSIETTER, 6 st, porslin "Blå Eld", HERTHA BENGTSSEst. SEK 200-SEK 400
TEKOPP, porslin, "Blå Eld", HERTHA BENGTSSON, Rörs: Blå glasyr med bladmönstrad dekor. "Blå Eld" tillverkades 1951-1971. Bruksslitage, repor. Höjd 8, diameter 10 cm. Fat diameter 19 cm.
0197: TEKOPP, porslin, "Blå Eld", HERTHA BENGTSSON, RörsEst. SEK 100-SEK 200
SKÅLAR & FAT, 6 delar, porslin, "Blå Eld", HERTHA: Blå glasyr med bladmönstrad dekor. "Blå Eld" tillverkades 1951-1971. Bruksslitage. Skål höjd 8, diameter 9.5, fat 28.5x20 cm.
0198: SKÅLAR & FAT, 6 delar, porslin, "Blå Eld", HERTHAEst. SEK 400-SEK 800
KRUKA, mässing, Skultuna: Med lock och handtag. Stämplad "Skultuna 2½K". Slitage. Höjd 28, diameter 20.5 cm.
0199: KRUKA, mässing, SkultunaEst. SEK 200-SEK 400
TEATERKIKARE, 2 st: Varav 1 fodral. Bruksslitage. Bredd 8 respektive 9.5 cm.
0200: TEATERKIKARE, 2 stEst. SEK 100-SEK 200
EMMAFÅTÖLJ, nyrokoko: Klädd i ljust och mönstrat tyg. Bruksslitage.
0201: EMMAFÅTÖLJ, nyrokokoEst. SEK 200-SEK 400Lot Passed
STOLAR, 4 st: Ljusblå. Baksvängt krön. Sits klädd i rött tyg. Ben i h-kryss. Bruksslitage.
0202: STOLAR, 4 stEst. SEK 300-SEK 600Lot Passed
SÄNGBORD: Vit. Fyrkantig skiva med rundad sida, 1 låda med rundat avlångt handtag och 1 hyllplan på raka ben. Stötskada, slitage. Höjd 65, 56x44 cm.
0203: SÄNGBORDEst. SEK 100-SEK 200Lot Passed
STOLAR, 1 par, nyrokoko: Ballongrygg med inskärningar. Klädda i mönstrat blått tyg. Svängda framben och sabelformade bakben. Bruksslitage.
0204: STOLAR, 1 par, nyrokokoEst. SEK 400-SEK 800Lot Passed
SOFFA, 1800-tal: Profilerat krön och raka karmar. Klädd i mönstrat blått tyg. Förvaringsutrymme under löstagbar sits. Längd 155 cm.
0205: SOFFA, 1800-talEst. SEK 600-SEK 1,200
STOLAR, 3 st, nyrokoko: Rygg och ryggbricka med dekor av vridet bladverk. Klädd i svart. Svängda framben och sabelformade bakben. Bruksslitage, fanerskador.
0206: STOLAR, 3 st, nyrokokoEst. SEK 300-SEK 600
SATSBORD, 2 delar: Konturerad skiva och sarg på svängda ben med klumpfot. Slitage. Höjd 57, 52x37 cm.
0207: SATSBORD, 2 delarEst. SEK 200-SEK 400
STOL, nyrokoko: Rundad ryggbricka krönt av bandrosett. Halvkarmar med voluter. Rygg och sits klädd i ljusgult tyg. Svängda framben och sabelformade bakben. Slitage, fläck.
0208: STOL, nyrokokoEst. SEK 100-SEK 200
PARTI LERGÖKAR, 24 st: För lergöksamlaren. Varierande utförande och dekor. Slitage. Höjd 3.5-13.5 cm.
0209: PARTI LERGÖKAR, 24 stEst. SEK 200-SEK 400
RÖLLAKAN, 1960/70-tal: Pixelmönster mot ljusröd fond. Bruksslitage. 303x204 cm.
0210: RÖLLAKAN, 1960/70-talEst. SEK 200-SEK 400
BRUNO KARLSSON, färglitografi: Stockholm i vinterskrud. Signerad, daterad -86 och numrerad 352/360. 35x46.5 (52x63) cm.
0211: BRUNO KARLSSON, färglitografiEst. SEK 300-SEK 600
UPPLÄGGNINGSFAT & ASSIETT, porslin, 18/1900-tal, ": Orientaliska landskapsscener mot vit fond. "Japan" tillverkades 1866-1926. Bruksslitage. Fat 31x25.5, assiett diameter 18.5 cm.
0212: UPPLÄGGNINGSFAT & ASSIETT, porslin, 18/1900-tal, "Est. SEK 100-SEK 200
SOFFBORD: 2 klaffar till oval bordsskiva. Rak benställning. Slitage. Höjd 53.5, 150x83 cm.
0213: SOFFBORDEst. SEK 300-SEK 600Lot Passed
DAMSKRIVBORD, rokokostil: Konturerad träskiva med grönt inlägg på sarg med 1 låda och svängda ben. Dekor av ekblad och ollon. Slitage. Höjd 77.5 ,88x58 cm.
0214: DAMSKRIVBORD, rokokostilEst. SEK 500-SEK 1,000
STEGE, trä: 8 steg. Slitage, fläckar. Höjd 196 cm.
0215: STEGE, träEst. SEK 200-SEK 400
STOLAR, 1 par, nyrokoko: Svängd form. Ryggkrön och bricka med dekor av vridet bladverk. Klädda i rödrandigt tyg. Svängda framben och sabelformade bakben. Bruksslitage.
0216: STOLAR, 1 par, nyrokokoEst. SEK 400-SEK 800Lot Passed