Stadsauktion #55 - Estate auction 2012-06-17 Auction - 518 Price Results - Auktionshuset i Solna in se

Solna, Sweden

Stadsauktion #55 - Estate auction

Lot Number: Lowest
BORDSLAMPA, jugend, metall: 1 ljuspunkt, röd kupa. Fot i form av kvinna. Slitage, undersida med obetydliga sprickor. Höjd 48 cm.
0001: BORDSLAMPA, jugend, metallEst. SEK 1,500-SEK 3,000
VÄGGFAT, 1950/60-tal, "4125", MARI SIMMULSON, Upsala: Mjukt uppvikta hörn. Kvinna med hårspänne. Signerad "MS.", baksida stämplad "UE SWEDEN 4125 Maris" samt etikettmärkt. Fatet tillverkades 1953-1963. Inga anmärkningar. 27.5x27 cm.
0002: VÄGGFAT, 1950/60-tal, "4125", MARI SIMMULSON, UpsalaEst. SEK 500-SEK 1,000
VAS, "Mimosa", INGRID ATTERBERG (1920-2008), Upsala-: Uppåt avsmalnande form. Dekor av blommor och blad. Undersida märkt "UE 2100" samt Atterbergs monogram. "2100" tillverkades 1952-1954. Slitage. Höjd 35.5 cm.
0003: VAS, "Mimosa", INGRID ATTERBERG (1920-2008), Upsala-Est. SEK 600-SEK 1,200
KAFFESERVISDELAR, 12 st, 1960/70-tal, "Viggen", MARG: Zickzack-mönster i svart och brunt mot vit fond. 12 koppar med 10 fat. Undersida med VDN-stämpel i grönt. Smärre slitage.
0004: KAFFESERVISDELAR, 12 st, 1960/70-tal, "Viggen", MARGEst. SEK 1,000-SEK 2,000
VAS, stengods, 1950-tal, DOROTHY CLOUGH (1930-), Gef: Mörkhyade kvinnor mot vit fond. Undersida stämplad. Smärre nagg vid fotring, smärre slitage. Höjd 30 cm.
0005: VAS, stengods, 1950-tal, DOROTHY CLOUGH (1930-), GefEst. SEK 500-SEK 1,000
ERIC CEDERBERG (1897-1984), olja på pannå, daterad 1: "Inled oss icke i frestelse", a tergo titulerad och daterad 1948. 16x22 (33x39) cm.
0006: ERIC CEDERBERG (1897-1984), olja på pannå, daterad 1Est. SEK 1,000-SEK 2,000
ERIC CEDERBERG (1897-1984), olja på pannå: Träd mot mörkblå himmel. 33x41 (44.5x52.5) cm.
0007: ERIC CEDERBERG (1897-1984), olja på pannåEst. SEK 600-SEK 1,200Lot Passed
TESERVISDELAR, 12 st, flintgods, "Blå Husar", STIG L: Flytande blå dekor i mönster mot vit fond. 6 koppar med fat samt 6 assietter. "Blå Husar" tillverkades 1968-1973. Smärre slitage, 1 nagg.
0008: TESERVISDELAR, 12 st, flintgods, "Blå Husar", STIG LEst. SEK 800-SEK 1,600
MOCCASERVISDELAR, 12 st "Monbijou", Tyskland, Rosent: Dekor i lila och guld med motiv av antikiserande porträtt mot ljusgul fond. 12 koppar med 12 fat. 1 fat medföljer. 1 fat nagg, 1 kopp med invändig spricka.
0009: MOCCASERVISDELAR, 12 st "Monbijou", Tyskland, RosentEst. SEK 1,000-SEK 2,000
CHIFFONJE, mahogny, 1800-tal, empirestil: Tvådelad. Krönt av rundat överstycke. Överlåda, skrivklaff med bakomliggande lådinredning och grönt inlägg samt 3 byrålådor. Nyckelskyltar i ben och runda beslag i mässing. Slitage,
0010: CHIFFONJE, mahogny, 1800-tal, empirestilEst. SEK 4,000-SEK 8,000
VÄGGRELIEF, "Jubileum", LISA LARSON (1931-), Gustav: Man och kvinna omgiven av blommor och guldfärgad ram. "LISA L GUSTAVSBERG SWEDEN". 35x36 cm.
0011: VÄGGRELIEF, "Jubileum", LISA LARSON (1931-), GustavEst. SEK 1,000-SEK 2,000
FIGURIN, stengods, 1980-tal, LILLEMOR MANNERHEIM (1: Uggla. Undersida stämplad och signerad "ARABIA FINLAND Lillemor WWF". Höjd 12.5, längd 20 cm.
0012: FIGURIN, stengods, 1980-tal, LILLEMOR MANNERHEIM (1Est. SEK 400-SEK 800
FIGURINER, 2 st, 1950/60-tal "4295 & 4297", MARI SI: "Eskimå med barn" samt "Sittande eskimåbarn". Figurinerna tillverkades 1957-1968. höjd 22, höjd 8 cm.
0013: FIGURINER, 2 st, 1950/60-tal "4295 & 4297", MARI SIEst. SEK 200-SEK 400
BORDSDEKORATION, empire, förgylld mässing/marmor: I form av urna med krönande frukt och bladverk. Livet i marmor och underdel i mässing med dekor av bladstav. Rektangulär bas i vit marmor. Smärre slitage. Höjd 28.5 cm.
0014: BORDSDEKORATION, empire, förgylld mässing/marmorEst. SEK 2,000-SEK 4,000
VAS, stengods, WILHELM KÅGE (1889-1960), Kåge Verks: Blå dekor med spiraler mot indragen hals. Undersida stämplad "KÅGE VERKSTAD GUSTAVSBERG SWEDEN" samt etikettmärkt KÅGE VERKSTAD och GUSTAVSBERG. Smärre slitage. Höjd 17 cm.
0015: VAS, stengods, WILHELM KÅGE (1889-1960), Kåge VerksEst. SEK 200-SEK 400
BORDSDEKORATION, empire, förgylld mässing/porfyr: Krönande örn på cylinderformad kolonn i porfyr och mässing. Rektangulär bas i mormor. Smärre slitage, smärre nagg på sockel. Höjd 28 cm.
0016: BORDSDEKORATION, empire, förgylld mässing/porfyrEst. SEK 3,500-SEK 7,000
SKULPTUR, stengods, "Bulldog Maxi" ur "Kennel", LIS: Rund bulldog. "Kennel" lanserades 1972. Under tassarna signerad "Lisa L. K-studion Gustavsberg SWEDEN" samt inpressad stämpel "LISA L" "MADE IN SWEDEN". Höjd 30, längd 34 cm.
0017: SKULPTUR, stengods, "Bulldog Maxi" ur "Kennel", LISEst. SEK 1,000-SEK 2,000
VÄGGRELIEF, metall, jugend: Profil av kvinna med blottade bröst. Slitage. 35x47 cm.
0018: VÄGGRELIEF, metall, jugendEst. SEK 400-SEK 800
SKÅL MED LOCK, 1960/70-tal, "Apila", BIRGER KAIPIAI: Dekor av klöver mot vit fond. Smärre bruksslitage. Höjd 14, 20.5x15.5 cm.
0019: SKÅL MED LOCK, 1960/70-tal, "Apila", BIRGER KAIPIAIEst. SEK 300-SEK 600
LJUSSTAKAR, 2 st, "Nr 61", mässing, Skultuna Bruk: 1 ljusarm på delvis svart skaft och kulfötter. Slitage. Höjd 40 och 39 cm.
0020: LJUSSTAKAR, 2 st, "Nr 61", mässing, Skultuna BrukEst. SEK 2,000-SEK 4,000
SKULPTUR, glas, OIVA TOIKKA (1931-), Finland, Iitta: Brunröd uggla med fläckar. Undersida signerad. Inga anmärkningar. Höjd 26 cm.
0021: SKULPTUR, glas, OIVA TOIKKA (1931-), Finland, IittaEst. SEK 2,000-SEK 4,000
VAS, glas, NILS LANDBERG, Orrefors: Mjukt indragen hals. Mörkröd dekor på fot i klarglas. Signerad "ORREFORS EXPO 2447 N. Landberg". Smärre glassjuka. Höjd 28 cm.
0022: VAS, glas, NILS LANDBERG, OrreforsEst. SEK 300-SEK 600
KANDELABRAR, 1 par, mässing, Gusum: 3 ljusarmar med dekor av bladhölster och pärlstav. Kulfötter. 1 ljusarm lagad, slitage. Höjd 35, bredd 24 cm.
0023: KANDELABRAR, 1 par, mässing, GusumEst. SEK 800-SEK 1,600