Stadsauktion #55 - Estate auction 2012-06-17 Auction - 518 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 4

Solna, Sweden

Stadsauktion #55 - Estate auction

Lot Number: Lowest
VASER, 1 par, Rörstrand: Polykrom dekor av fruktträd och blommor. Undersida stämplad bland annat "RÖRSTRAND CT". Krackelyrer. Höjd 20 cm.
0073: VASER, 1 par, RörstrandEst. SEK 300-SEK 600
URNA, fajans, URSULA PRINTZ, Gustavsberg: Indragen hals. Mönstrad dekor i turkos och gul. Undersida med gul studio hand och "Printz". Nagg i överkant. Höjd 22 cm.
0074: URNA, fajans, URSULA PRINTZ, GustavsbergEst. SEK 200-SEK 400
VAS, chamotte, GUNNAR NYLUND, Rörstrand: Vit. Skrovlig dekor. Undersida stämplad. Smärre slitage. Höjd 12 cm.
0075: VAS, chamotte, GUNNAR NYLUND, RörstrandEst. SEK 200-SEK 400
BOKBAND, 8 volymer, "Gubbar", ALBERT ENGSTRÖM: Ej genomgångna. Smärre slitage.
0076: BOKBAND, 8 volymer, "Gubbar", ALBERT ENGSTRÖMEst. SEK 200-SEK 400
SKÅL, porslin, Meissen: Lock med krönande blomma. Dekor av polykroma blommor. Undersida stämplad. Smärre slitage. Höjd 8.5, diameter 8.5 cm.
0077: SKÅL, porslin, MeissenEst. SEK 300-SEK 600
BORDSPENDYL, mässing/marmor, Frankrike: Krönt av urna. Rund urtavla med målade kransar på pelare med stolpar. Pendel i av solporträtt. Slitage. Höjd 38.5, bredd 21 cm.
0078: BORDSPENDYL, mässing/marmor, FrankrikeEst. SEK 1,200-SEK 2,400
MJÖLKKANNA, Goebel: I form av flicka med bukett. Äldre stämplar. Smärre slitage. Höjd 20 cm.
0079: MJÖLKKANNA, GoebelEst. SEK 200-SEK 400
FIGURIN, keramik, "6094", THOMAS HELLSTRÖM, Nittsjö: Berguv. Undersida stämplad och signerad. Höjd 36.5 cm.
0080: FIGURIN, keramik, "6094", THOMAS HELLSTRÖM, NittsjöEst. SEK 1,000-SEK 2,000
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, monogramsigner: Solna kyrka. Ramens mått: 35x40 cm.
0081: OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, monogramsignerEst. SEK 200-SEK 400
SKÅL, silver, Sanborns: 360 gram. Med hänklar. Undersida stämplad "SANBORNS MEXICO STERLING. Slitage. Höjd 6, diameter 14 cm.
0082: SKÅL, silver, SanbornsEst. SEK 1,500-SEK 3,000
CHAMPAGNEGLAS, 2 st, "Millenium", BERTIL VALLIEN: I box med broschyrer. Numrerade 19075 och 19076. Dekor av röd figur med sträckta armar. Undersidor signerade. Höjd 26 cm.
0083: CHAMPAGNEGLAS, 2 st, "Millenium", BERTIL VALLIENEst. SEK 100-SEK 200
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad "R Pi: Blomsterstilleben med skulptur och bärnsten. Signatur över signatur. A tergo etikett "Stilleben Broncev. Bernstein von R. Pist??us München". 61x50 (67x56) cm.
0084: OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad "R PiEst. SEK 800-SEK 1,600
AGDA HOLST, olja på pannå: Man och kvinna invid nät. 27x34.5 (40x42.5) cm.
0085: AGDA HOLST, olja på pannåEst. SEK 400-SEK 800
AGDA HOLST, olja på pannå: Stilleben med flaska och frukter. 36.5x29 (51.5x43) cm.
0086: AGDA HOLST, olja på pannåEst. SEK 800-SEK 1,600
AGDA HOLST, pastell: Stilleben med frukt. 25.5x25 (42.5x34.5) cm.
0087: AGDA HOLST, pastellEst. SEK 200-SEK 400
AGDA HOLST, olja på pannå: "Gul ros". Stilleben med gul ros. 43x33 (55x45) cm.
0088: AGDA HOLST, olja på pannåEst. SEK 1,000-SEK 2,000
SEKRETÄR, mahogny, rokokostil: Svängd form. Skrivklaff med bakomliggande lådinredning samt 1 underliggande låda. Asymmetriska beslag i gulmetall. Svängda ben. Höjd 100, bredd 85, djup 23 cm.
0089: SEKRETÄR, mahogny, rokokostilEst. SEK 500-SEK 1,000
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk: Stadsmotiv med folkliv. Skador på ram. 70x50 (90x69 cm).
0090: OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på dukEst. SEK 1,000-SEK 2,000
PIEDESTALER, 2 st, trä: Guldfärgade. Ovala skivor på genombruten ställning med dekor av pojke, bladverk och blommor. Rund bas med tassfötter. Slitage, färgbortfall. Höjd 65, 36x32 cm.
0091: PIEDESTALER, 2 st, träEst. SEK 300-SEK 600
KÄRRA, 1800-tal: Grönmålad. Slitage, färgbortfall. Höjd 96, längd 170, bredd 82 cm.
0092: KÄRRA, 1800-talEst. SEK 1,000-SEK 2,000
VILSTOL, "Pernilla", BRUNO MATHSSON: Helböjd form. Klädd med canvas. Brännmärkt. "Pernilla" formgavs 1944. Slitage, fläckar.
0093: VILSTOL, "Pernilla", BRUNO MATHSSONEst. SEK 800-SEK 1,600
SOFFGRUPP, 3 delar, rokokostil: Soffa och 2 karmstolar med guldfärgad och svängd stomme delvis klädda i röd plysch. Krönta av ros och bladverk. Slitage, färgbortfall, stoppning något loss. Längd 182 cm.
0094: SOFFGRUPP, 3 delar, rokokostilEst. SEK 2,000-SEK 4,000
TABURETTER, 1 par: Antikvit/grå. Svängd form klädd med randigt tyg. Bruksslitage. Höjd 63.5, 56x42 cm.
0095: TABURETTER, 1 parEst. SEK 1,000-SEK 2,000
LJUSKRONA, empirestil: 5 ljusarmar och 6 invändig armaturer. Stomme i gulmetall behängd med olikformade prismor ned till korgbotten med kotte. Slitage. Höjd 60, längd 90, diameter 48 cm.
0096: LJUSKRONA, empirestilEst. SEK 1,200-SEK 2,400