Stadsauktion #58 - isolna 2012-08-26 Auction - 498 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 10

Solna, Sweden

Stadsauktion #58 - isolna

Lot Number: Lowest
HÄNKELVAS, porslin, Tyskland, Alboth & Kaiser, Bav: Dekor av småfågel på kvist mot benvit fond. Mynning med guldfärgad dekor. Smärre slitage. Höjd 30 cm.
0217: HÄNKELVAS, porslin, Tyskland, Alboth & Kaiser, BavEst. SEK 100-SEK 200
SPEGEL MED KONSOLBORD, empirestil: Guldfärgad. Genombrutet krön med urna på rektangulär spegel. Konsolbord med vit stenskiva på svängda ben. Slitage. Spegel 180x72, konsol höjd 82, 70x28 cm.
0218: SPEGEL MED KONSOLBORD, empirestilEst. SEK 2,000-SEK 4,000
FIGURIN, "Amalia" ur "ABC-flickor", LISA LARSON (1: Flicka i rutig klänning. "ABC-flickor" tillverkades 1958-1973. Undersida signerad "AMALIA SWEDEN L.L.". Tillverkningsdefekt. Höjd 17.5 cm.
0219: FIGURIN, "Amalia" ur "ABC-flickor", LISA LARSON (1Est. SEK 800-SEK 1,600
TILLBRINGARE, "Ostindia", Rörstrand: Blå dekor av blommor mot ljus fond. "Ostindia" introducerades 1932. Smärre slitage. Höjd 15 cm.
0220: TILLBRINGARE, "Ostindia", RörstrandEst. SEK 100-SEK 200
BORD, Nordiska Kompaniet: Oval bordsskiva med underliggande hyllplan på snedställda ben. Brickmärkt. Slitage. Höjd 58.5, 84x50 cm.
0221: BORD, Nordiska KompanietEst. SEK 300-SEK 600
JULIUSZ STABIAK (1917-1973), olja på duk: Fest till häst. Följe klädda i landsdräkter. 65x119 (80x136) cm.
0222: JULIUSZ STABIAK (1917-1973), olja på dukEst. SEK 3,000-SEK 6,000
SNEDKLAFFSEKRETÄR, sengustaviansk stil: Rak form. Snedklaff, stödskenor och 3 byrålådor på svängda ben. Beslag i gulmetall med kransar och rosetter. Slitage. Höjd 106, bredd 103, djup 41.5 cm.
0223: SNEDKLAFFSEKRETÄR, sengustaviansk stilEst. SEK 1,000-SEK 2,000
NÖTKNÄPPARE, trä: I form av äldre herre med hatt och gapande mun. Slitage. Längd 18 cm.
0224: NÖTKNÄPPARE, träEst. SEK 100-SEK 200
VAS, glas, GÖRAN WÄRFF, Kosta: Grön underfång. Undersida signerad "Kosta 46454 Wärff". Smärre slitage. Höjd 13, diameter 10.5 cm.
0225: VAS, glas, GÖRAN WÄRFF, KostaEst. SEK 100-SEK 200
KAFFESKEDAR, 6 st, emalj: Olikfärgade. Stämplade. 1 sked med emaljskada. Längd 9.5 cm.
0226: KAFFESKEDAR, 6 st, emaljEst. SEK 100-SEK 200
KVITTOHÅLLARE, Kooperativa, plåt: Märkt "för Kooperativa kassakvitton". Slitage, färgbortfall. 33x17.5 cm.
0227: KVITTOHÅLLARE, Kooperativa, plåtEst. SEK 300-SEK 600
SKÅLAR, 3 st, glas, "Colora", SVEN PALMQVIST, Orre: Orangefärgat glas. Ena etikettmärkt. Smärre slitage. Höjd 11, diameter 18.5 samt höjd 9, diameter 15.5 cm.
0228: SKÅLAR, 3 st, glas, "Colora", SVEN PALMQVIST, OrreEst. SEK 200-SEK 400
TRÄFIGURIN, signerad: Gubbe med händerna i fickorna. Signerad "VU". Slitage. Höjd 29 cm.
0229: TRÄFIGURIN, signeradEst. SEK 100-SEK 200Lot Passed
LJUSKRONA, rokokostil: 9 ljuspunkter. Svängd stomme behängd av prismor i klarglas. I mitten stav. Slitage. Höjd 50 (75), diameter 48 cm.
0230: LJUSKRONA, rokokostilEst. SEK 1,500-SEK 3,000
LJUSKRONA: 8 ljuspunkter varav 6 ljusformade armaturer. Stomme i gulmetall behängd av olikformade- och färgade prismor. Underkula och stav. Slitage. Höjd 65, längd 80, diameter 48 cm.
0231: LJUSKRONAEst. SEK 1,200-SEK 2,400Lot Passed
LJUSKRONA, rokokostil: 8 ljuspunkter. Svängd stomme behängd med olikfärgade prismor. Underkula och stav. Delvis inglasad stomme. Slitage. Höjd 63 (77), diameter 49 cm.
0232: LJUSKRONA, rokokostilEst. SEK 1,500-SEK 3,000Lot Passed
LJUSKRONA, rokokostil: 7 ljuspunkter. Svängd och delvis inglasad stomme i gulmetall. Behängd med prismor. Underkula och stav. Slitage. Höjd 52 (69), diameter 50 cm.
0233: LJUSKRONA, rokokostilEst. SEK 1,200-SEK 2,400Lot Passed
LJUSKRONA, rokokostil: 7 ljuspunkter. Svängd och delvis inglasad stomme behängd med prismor. Underkula och stav. Slitage. Höjd 56 (67), diameter 48 cm.
0234: LJUSKRONA, rokokostilEst. SEK 1,200-SEK 2,400Lot Passed
DAMVÄSKOR, 4 st: Bland annat ödla och orm. Slitage.
0235: DAMVÄSKOR, 4 stEst. SEK 300-SEK 600
VÄGGTAVLA, keramik, BRITT-LOUISE SUNDELL, Gustavsb: Dekor av fiskstim i mörkrött. Baksida stämplad och etikettmärkt. Smärre slitage. 28x28 cm.
0236: VÄGGTAVLA, keramik, BRITT-LOUISE SUNDELL, GustavsbEst. SEK 200-SEK 400
JORDGLOB: Med belysning. Fot i plast. Smärre slitage. Höjd 42 cm.
0237: JORDGLOBEst. SEK 100-SEK 200
KRUKOR, 3 st, Gustavsberg: Blå blomsterdekor mot vitglaserad fond. Bruksslitage. Höjd 7, 16 och 18.5 cm.
0238: KRUKOR, 3 st, GustavsbergEst. SEK 200-SEK 400
KRUS, Rörstrand: Blå blomsterdekor mot vitglaserad fond. Bruksslitage. Höjd 12.5, diameter 16 cm.
0239: KRUS, RörstrandEst. SEK 100-SEK 200
VÄGGRELIEF, 1950-tal, Tyskland, Cortendorf: Svarthyad kvinna med örhänge och röda läppar. Etikettmärkt. Baksida stämplad "Western Germany" samt numrerad "3412". Smärre slitage. Höjd 25 cm.
0240: VÄGGRELIEF, 1950-tal, Tyskland, CortendorfEst. SEK 100-SEK 200