Stadsauktion #58 - isolna 2012-08-26 Auction - 498 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 7

1: FIGURIN, stengods, 1950-tal, DOROTHY CLOUGH (1930-),8: KAROTT, nysilver, möjligen Skottland108: JEAN BAPTISTE GREUZE (1725-1805), tillskriven, olj
Solna, Sweden

Stadsauktion #58 - isolna

Lot Number: Lowest
RINGAR, 2 st, 18K/22K guld: Trasiga. Cirka 2 (22K)+1.5 (18K) gram.
0145: RINGAR, 2 st, 18K/22K guldEst. SEK 900-SEK 1,800Lot Passed
CAMÈ, 18K guld: Totalvikt 26.4 gram. Infattad i guld med kedja (18K - Längd 76 cm). 6.4x3.9 cm.
0146: CAMÈ, 18K guldEst. SEK 6,000-SEK 12,000Lot Passed
RHÄNGEN, 1 par, 18K guld: Med pärlor. Vikt 2.2 gram. Längd 1.5 cm.
0147: RHÄNGEN, 1 par, 18K guldEst. SEK 400-SEK 800Lot Passed
RHÄNGEN, 1 par, 18K guld: Droppformade. Guldvikt 2.3 gram. Längd 3 cm.
0148: RHÄNGEN, 1 par, 18K guldEst. SEK 500-SEK 1,000
RHÄNGEN, 1 par, 18K guld: Längd 3.5 cm, vikt 2.0 cm.
0149: RHÄNGEN, 1 par, 18K guldEst. SEK 400-SEK 800
RHÄNGEN, 1 par, 18K vitguld: Med stenar. Guldvikt 1.75 gram. Längd 1.5 cm.
0150: RHÄNGEN, 1 par, 18K vitguldEst. SEK 400-SEK 800Lot Passed
RING, 18K guld: Guld. Med 5 briljanter (storlek 0.05 ct). Vikt 4.00 gram. Diameter 1.7 cm.
0151: RING, 18K guldEst. SEK 900-SEK 1,800Lot Passed
RINGAR, 3 st, 22K guld: Cirka 8 gram.
0152: RINGAR, 3 st, 22K guldEst. SEK 2,000-SEK 4,000
KORS, 14K guld: Dekor av Jesus. Smärre slitage. Höjd 3.5, bredd 1.5 cm.
0153: KORS, 14K guldEst. SEK 200-SEK 400
PARTI GULD: Cirka 17 gram.
0154: PARTI GULDEst. SEK 4,000-SEK 8,000Lot Passed
ARMBANDSUR, 18K guld, Omega: Grön etui. Baksida med gravyr, slitage. Diameter 3.5 cm.
0155: ARMBANDSUR, 18K guld, OmegaEst. SEK 2,500-SEK 5,000
ARMBANDSUR, "Seastar Seven", 18K guld, Tissot: Gravyr. Diameter 4 cm.
0156: ARMBANDSUR, "Seastar Seven", 18K guld, TissotEst. SEK 2,500-SEK 5,000Lot Passed
SERVISDELAR, mestadels STIG LINDBERG, Gustavsberg: samt Breger "Lotus grå". "Salix och "Ranka". Slitage. Gryta höjd 9.5, diameter 19.
0157: SERVISDELAR, mestadels STIG LINDBERG, GustavsbergEst. SEK 300-SEK 600
PARTI GLAS, 10 st, "Ultima Thule", TAPIO WIRKKALA,: Klarglas. Dekor av isformationer. "Ultima Thule" introducerades 1968. En del saknas på bild. Smärre slitage. Skål höjd 11, diameter 18 cm.
0158: PARTI GLAS, 10 st, "Ultima Thule", TAPIO WIRKKALA,Est. SEK 400-SEK 800
PIANOPALL: Svart. Rektangulär sittyta klädd med läder. Slitage, skador. Höjd 53, 85x38 cm.
0159: PIANOPALLEst. SEK 100-SEK 200
KAFFESERVISDELAR, 16 st, 1960/70-tal, "Ali", Finla: Blå blomstermönster mot benvit fond. 6 koppar med fat och assietter, sockerskål och fat samt grädd- och kaffekanna. "Ali" tillverkades 1961-1973. Smärre bruksslitage. Kanna höjd 15 cm.
0160: KAFFESERVISDELAR, 16 st, 1960/70-tal, "Ali", FinlaEst. SEK 800-SEK 1,600
SERVISDELAR, 6 st, 1800-tal, Ryssland, Kuznetsov: Dekor av blommor och mönster mot vit fond. Undersida grön fabriksstämpel. Slitage, smärre nagg, glasyrskador. Diameter 20-22 cm.
0161: SERVISDELAR, 6 st, 1800-tal, Ryssland, KuznetsovEst. SEK 800-SEK 1,600
STOP, 1800-tal, tenn: Daterad 1853. Dekor av blad. Slitage, lagningar. Höjd 21 cm.
0163: STOP, 1800-tal, tennEst. SEK 300-SEK 600Lot Passed
VÄGGLAMPETTER, 1 par, rokokostil: 2 ljusformade armaturer. Ljusa lampskärmar. Svängd stomme behängd med prismor. Slitage. Höjd 45, bredd 27 cm. III.
0164: VÄGGLAMPETTER, 1 par, rokokostilEst. SEK 600-SEK 1,200Lot Passed
TUPPSTAKE, smide, allmoge: Ljusstake med 2 armar i sammankopplat hjärta med krönande tupp. Behängd med blad. Smärre slitage. Höjd 55, bredd 41 cm.
0165: TUPPSTAKE, smide, allmogeEst. SEK 600-SEK 1,200
VÄGGLAMPETTER, 1 par, jugend, gulmetall: 3 ljusarmar. Svängda och genombrutna ljusarmar från cirkulärt väggfäste. Slitage. Längd 30 cm.
0166: VÄGGLAMPETTER, 1 par, jugend, gulmetallEst. SEK 400-SEK 800
SERVISDELAR, 43 st, 1970-tal, "Birka", STIG LINDBE: Svartspräcklig dekor mot cremevit fond. Servisen tillverkades 1973-1995. VDN-stämplade. Smärre bruksslitage. Stekfatets mått: 38x28 cm.
0167: SERVISDELAR, 43 st, 1970-tal, "Birka", STIG LINDBEEst. SEK 1,000-SEK 2,000