Stadsauktion #58 - isolna 2012-08-26 Auction - 498 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 4

Solna, Sweden

Stadsauktion #58 - isolna

Lot Number: Lowest
BURK MED LOCK, "Grillat", Deco Hälsingborg: Trälock. Dekor av fiskar och recept. Undersida stämplad "Design Wide Nr 125/1". Bruksslitage, glasyrspricka. Höjd 12, diameter 10 cm.
0073: BURK MED LOCK, "Grillat", Deco HälsingborgEst. SEK 100-SEK 200
MAURICE BLANCHARD (1903-1969), blandteknik: Vy från bro mot Notre Dame med folkliv, ångbåt och bil. Passpartou gulnad. 36.5x44 (24x33) cm.
0074: MAURICE BLANCHARD (1903-1969), blandteknikEst. SEK 1,000-SEK 2,000
MAURICE BLANCHARD (1903-1969), blandteknik: Uteservering med folkliv. Blad med fuktskador. 36.5x44 (24x33) cm.
0075: MAURICE BLANCHARD (1903-1969), blandteknikEst. SEK 1,000-SEK 2,000
SKÅL, 1950/60-tal, keramik, "Entré", CARL-HARRY STÅ: På fot. Randdekor med gul insida. "Entré" tillverkades 1957-1960. Smärre slitage. Höjd 10.5, diameter 23 cm.
0076: SKÅL, 1950/60-tal, keramik, "Entré", CARL-HARRY STÅEst. SEK 200-SEK 400
LJUSPLÅTAR, 1 par, mässing, 1800-tal: 2 ljusarmar. Rektangulär form med avfasade hörn. Dekor av bladslingor och pärlstav. Slitage. Höjd 42, bredd 37 cm.
0077: LJUSPLÅTAR, 1 par, mässing, 1800-talEst. SEK 1,000-SEK 2,000
OIDIENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, 1800-tal: Religiöst motiv. Slitage, något lös ram, lagning/retuschering. 81x62 (98x78) cm.
0078: OIDIENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, 1800-talEst. SEK 2,000-SEK 4,000Lot Passed
FAT, "Valencia", ULLA PROCOPE (1921-1968), Finland,: Handmålad dekor i blått mot vit fond. Undertill målarsignatur. "Valencia" tillverkades 1961-2002. Diameter 35 cm.
0079: FAT, "Valencia", ULLA PROCOPE (1921-1968), Finland,Est. SEK 1,000-SEK 2,000
SERVISDELAR, 12 st, "Valencia", ULLA PROCOPE (1921-: Handmålad dekor i mörkblått mot vit fond. Kopp höjd 4.5, diameter 7.5 cm. Undertill målarsignatur. "Valencia" tillverkades 1961-2002.
0080: SERVISDELAR, 12 st, "Valencia", ULLA PROCOPE (1921-Est. SEK 2,000-SEK 4,000
TESERVISDELAR, bland annat "Valencia", ULLA PROCOPE: Handmålad dekor i mörkblått mot vit fond samt två delar (ej "Valencia") med vit glasyr. 6 koppar med fat, 8 assietter. Sockerskål och gräddkanna ej "Valencia". Undertill målarsignatur.
0081: TESERVISDELAR, bland annat "Valencia", ULLA PROCOPEEst. SEK 1,500-SEK 3,000
TALLRIKAR, 6 st, porslin, ULLA PROCOPE (1921-1968),: Handmålad dekor i mörkblått mot vit fond. Undertill målarsignatur. "Valencia" tillverkades 1961-2002. Diameter 26 cm.
0083: TALLRIKAR, 6 st, porslin, ULLA PROCOPE (1921-1968),Est. SEK 1,000-SEK 2,000
FAT, 6 st, porslin, "Valencia", ULLA PROCOPE (1921-: Handmålad dekor i mörkblått mot vit fond. Undertill målarsignatur. "Valencia" tillverkades 1961-2002. Diameter 19.5 cm.
0085: FAT, 6 st, porslin, "Valencia", ULLA PROCOPE (1921-Est. SEK 1,000-SEK 2,000
SPEGELLAMPETT, empirestil: Krönt av instrument och lagerblad. Rektangulär spegelyta. 2 ljusarmar. Slitage, smärre skador. 78x58 cm.
0086: SPEGELLAMPETT, empirestilEst. SEK 800-SEK 1,600
GLAS, 6 st, "Bouquet", SIGNE PERSSON MELIN, Kosta B: Klarglas med dekor av slipad stjärna. Smärre bruksslitage. Höjd 16.5 cm.
0087: GLAS, 6 st, "Bouquet", SIGNE PERSSON MELIN, Kosta BEst. SEK 1,000-SEK 2,000
AXEL WALLENBERG (1898-1996), brons: Byst av Ludvig Nanneson eller "Ludvig Räknare", den moderna lantbrukskooperationens fader. Sockel av sten. Signerad "Axel Wallenberg" och daterad 1957. Märkt "H BERGMAN CIRE PERDUE". Slitage.
0088: AXEL WALLENBERG (1898-1996), bronsEst. SEK 800-SEK 1,600
KARL HULSTRÖM (1884-1973), brons: Byst på stensockel. Märkt "L.R 20 CIRE-PERDUE" samt daterad 1959. Höjd 33 (49) cm.
0089: KARL HULSTRÖM (1884-1973), bronsEst. SEK 800-SEK 1,600Lot Passed
VAS, stengods, WILHELM KÅGE (1889-1960), Kåge Verks: Blå dekor med räfflor mot indragen hals. Undersida stämplad "KÅGE VERKSTAD GUSTAVSBERG SWEDEN" samt etikettmärkt KÅGE VERKSTAD och GUSTAVSBERG. Smärre glasyrdefekt. Höjd 26 cm.
0090: VAS, stengods, WILHELM KÅGE (1889-1960), Kåge VerksEst. SEK 400-SEK 800
SATSBORD, 3 delar, teak, "Modell Alfa" ur "BraBohag: Varav den större delen med rektangulär skiva och de mindre två med fyrkantig. Undersida brännmärkta av fabrik. Slitage. Höjd 50, 90x45. Höjd 48 41.5x41.5 cm.
0091: SATSBORD, 3 delar, teak, "Modell Alfa" ur "BraBohagEst. SEK 500-SEK 1,000
PERMOBIL / ELSCOOTER, "Shoprider" TE-777NA, Eloped: En ny sorts frihet. Rullstolsklass A. Manualer och information medföljer. Funktionprovad. Smärre bruksslitage.
0092: PERMOBIL / ELSCOOTER, "Shoprider" TE-777NA, ElopedEst. SEK 2,000-SEK 4,000
BORD MED 4 STOLAR, 1960-tal, teak: Böjt ryggstöd. Klädd i svart skinn. Rundade ben. Slitage. Bordets mått: höjd 73.5, diameter 104.5 (+40) cm.
0093: BORD MED 4 STOLAR, 1960-tal, teakEst. SEK 1,000-SEK 2,000
VÄGGLAMPETTER, 1 par: 3 ljusarmar. Krönt av krona. 1 skadad/defekt. Höjd 33, bredd 31 cm.
0094: VÄGGLAMPETTER, 1 parEst. SEK 500-SEK 1,000
BYRÅ, 1920/30-tal: Oval skiva med uppfällbara hörn till förvaring. I mitten 3 små lådor med konturerad intarsia. Svärtade och avsmalnade ben. Slitage. Höjd 65, bredd 65.5, djup 29 cm.
0095: BYRÅ, 1920/30-talEst. SEK 400-SEK 800
SKÅL, glas, 1950-tal, "Coquille", PAUL KEDELV, Flyg: Mjuka former med uppsvängd kant. Lila och rosatonat underfång. Signerad "Flygfors -56" och "Coquille". Smärre slitage. Höjd 17, 39x31 cm.
0096: SKÅL, glas, 1950-tal, "Coquille", PAUL KEDELV, FlygEst. SEK 100-SEK 200