Stadsauktion #63 | isolna 2012-12-09 Auction - 663 Price Results - Auktionshuset i Solna in se

Solna, Sweden

Stadsauktion #63 | isolna

Lot Number: Lowest
BURK, 1970-tal, tenn, ESTRID ERICSON, Firma Svenskt: Cylinderformad med flätad dekor i relief. Locket krönt med kattdjur. Stämplad med änglamärket Stockholm Z9. Gravyr i lockets undersida. Höjd 11.5 cm.
0001: BURK, 1970-tal, tenn, ESTRID ERICSON, Firma SvensktEst. SEK 3,000-SEK 6,000
LJUSKRONA, rokokostil, 1900-talets första hälft: 16 ljuspunkter varav 8 armaturer och 8 ljusarmar. Svängd stomme i gulmetall delvis inglasad och behängd med olikformade prismor. Avslutande underkula. Några prismor med smärre nagg. Höjd
0002: LJUSKRONA, rokokostil, 1900-talets första hälftEst. SEK 8,000-SEK 12,000
KULVAS, 1950/60-tal, "Domino", STIG LINDBERG (1916-1: Ovanlig modell med vit dekor mot svart fond. "Domino" tillverkades 1955-1969. Smärre/obetydlig anmärkning undertill, möjligtvis vid tillverkning. Höjd 9.4 cm, diameter cirka 10 cm.
0003: KULVAS, 1950/60-tal, "Domino", STIG LINDBERG (1916-1Est. SEK 1,000-SEK 1,800
YTTERFODER, brons, 17/1800-tal, Asien: Nedåt avsmalnade form. Rikligt mönstrad dekor i relief. Slitage. Höjd 25, diameter 31 cm.
0004: YTTERFODER, brons, 17/1800-tal, AsienEst. SEK 3,000-SEK 5,000
TAKLAMPA, "PH Kotte" / "PH Artichoke", POUL HENNINGS: Kromad stomme med vitlackerade reflektorblad. Kotten introducerades 1957. Detta exemplar troligtvis från 70-talet. Mycket smärre färgbortfall, slitage. Diameter 60 cm.
0005: TAKLAMPA, "PH Kotte" / "PH Artichoke", POUL HENNINGSEst. SEK 10,000-SEK 15,000
FAT, keramik, CARL-HARRY STÅLHANE, Rörstrand: Runt fat med målad dekor av barbröstad kvinna mot grönskande fond. Signerad och daterat -44. Smärre slitage. Diameter 30 cm.
0006: FAT, keramik, CARL-HARRY STÅLHANE, RörstrandEst. SEK 1,500-SEK 2,000
JOSEFINA HOLMLUND (1827-1905), olja på duk: Grönskande skog med inslag av vattendrag och klippor. Signerad och otydligt daterad. Ospänd duk, smärre slitage, skadad ram. 33.5x40 (44x50.5) cm.
0007: JOSEFINA HOLMLUND (1827-1905), olja på dukEst. SEK 4,000-SEK 6,000Lot Passed
SVEN SVENSSON (1906-1999), olja på duk: ländskt landskap. Skrift a tergo daterad 1965. 42x59.5 (54x72) cm.
0008: SVEN SVENSSON (1906-1999), olja på dukEst. SEK 3,000-SEK 4,000Lot Passed
SERVISDELAR, 42 st, glas, "Intermezzo", ERIKA LAGERB: Dekor av blå droppe insluten i klarglas. "Intermezzo" introducerades 1985. Somliga med etiketter kvar. Obetydligt slitage, 1 med smärre nagg. 4 st (höjd 25), 6 st (höjd 22), 7 st (höjd 20), 6
0009: SERVISDELAR, 42 st, glas, "Intermezzo", ERIKA LAGERBEst. SEK 3,000-SEK 4,000
KARMSTOLAR, 1 par, 1800-tal, gustaviansk stil: Ovalformad ryggbricka Genomgående dekor av palmetter, bladhölster, kannelyr och pärlstav. Sits, karmar och sits klädda i beige plysch. Raka karmstöd till volut. Avsmalnade ben. Slitage,
0010: KARMSTOLAR, 1 par, 1800-tal, gustaviansk stilEst. SEK 3,000-SEK 4,000
MATSERVISDELAR, 63 st, "Vinraka", ARTHUR PERCY, Gef: Blå dekor av vinranka mot vit fond. 11 fat (diameter 25.5), 16 djupa fat (diameter 25), 1 flat assiett (diameter 22), 15 flata assietter (diameter 20), 3 djupa assietter (diameter 22), 6 småfat
0011: MATSERVISDELAR, 63 st, "Vinraka", ARTHUR PERCY, GefEst. SEK 3,000-SEK 4,000
SKÅP, CARL MALMSTEN (1888-1972), Åfors Möbelfabrik: Rak form. Överdel med dörrpar och 2 lådor. Underdel med 2 lådor och dörrpar. Dekor av mönstrad intarsia. Stämplad i låda. Slitage, liten fanerskada. Höjd 167, bredd 94.5, djup 41 cm.
0012: SKÅP, CARL MALMSTEN (1888-1972), Åfors MöbelfabrikEst. SEK 5,000-SEK 8,000
FAT, porslin, jugend, Rörstrand: Blad med slända på besök. Signerad, stämplad. Minimal/obetydlig anmärkning vid fotkant. 16x16 cm.
0013: FAT, porslin, jugend, RörstrandEst. SEK 600-SEK 800
FÅTÖLJ, bok, "Lamino", YNGVE EKSTRÖM, Swedese: Ergonomisk svängd form. Skiktlimmad bok klädd med fårskinn. Brännmärkt. Bruksslitage.
0014: FÅTÖLJ, bok, "Lamino", YNGVE EKSTRÖM, SwedeseEst. SEK 2,000-SEK 3,000
FÅTÖLJ MED PALL, bok, "Lamino", YNGVE EKSTRÖM, Swed: Ergonomisk svängd form. Tillhörande fotpall. Skiktlimmad bok klädd med fårskinn. Brännmärkt. Bruksslitage, ställvis mer på klädsel.
0015: FÅTÖLJ MED PALL, bok, "Lamino", YNGVE EKSTRÖM, SwedEst. SEK 3,000-SEK 5,000
FAT, fajans, 1940/50-tal, STIG LINDBERG (1916-1982): Rektangulär och konturerad ram med grön och turkos dekor. I mitten motiv av kvinna i vatten. Signerad Stig L och studiohand. Krackelyrer, nagg/obetydligt. 35x28 cm.
0016: FAT, fajans, 1940/50-tal, STIG LINDBERG (1916-1982)Est. SEK 1,000-SEK 3,000
VÄGGPLATTA, keramik, 1980-tal, LISA LARSON (1931-),: Rektangulär platta med dekor av vegetation mot vitgrå fond. Stämplad framtill och signerad på baksidan. Tillverkningsdefekt (mindre nagg under glasyr). 28x34 cm.
0017: VÄGGPLATTA, keramik, 1980-tal, LISA LARSON (1931-),Est. SEK 1,000-SEK 1,500
TAKLAMPA, plexiglas/aluminium, "VP-Globe", VERNER P: Klotformad. Upphängda reflektorer i aluminium. Blå och röd dekor. Etikettmärkt Poulsen. Smärre/obetydligt brukslitage. Höjd 55-150, diameter 50 cm.
0018: TAKLAMPA, plexiglas/aluminium, "VP-Globe", VERNER PEst. SEK 9,000-SEK 12,000
KAUKO RÄSÄNEN, sterling silver: Total vikt 745 gram, 650 silvervikt. Vändbar plakett monterad i träställning. Daterad 1988. Kattfot med SPORR. 925. T10(-). 999. Höjd 13, 12.5x1.2 (6.2) cm.
0019: KAUKO RÄSÄNEN, sterling silverEst. SEK 3,400-SEK 4,000
SERVISDELAR, 20 st, "Berså", STIG LINDBERG, Gustavs: Dekor av gröna blad mot vit fond. Berså" tillverkades 1960-1974. Tallrikarnas diameter 18, 21 samt 24 cm.
0020: SERVISDELAR, 20 st, "Berså", STIG LINDBERG, GustavsEst. SEK 500-SEK 2,500
FAT, 1960/70-tal, "Berså", STIG LINDBERG (1916-1982: Dekor av gröna blad mot vit fond. Berså" tillverkades 1960-1974. Smärre slitage, fläckar. Höjd 3.5, 22x19.
0021: FAT, 1960/70-tal, "Berså", STIG LINDBERG (1916-1982Est. SEK 100-SEK 200
SMÖRASK, 1960/70-tal, "Berså", STIG LINDBERG (1916-: Dekor av gröna blad mot vit fond. Berså" tillverkades 1960-1974. Smärre/obetydligt slitage. Höjd 8, 16.5x11 cm.
0022: SMÖRASK, 1960/70-tal, "Berså", STIG LINDBERG (1916-Est. SEK 400-SEK 500
LJUSSTAKE, 1 par, mässing, GUNNAR ANDER, Ystad Meta: 6 ljusarmar i mässing på svartlackerad stomme. Oval fot. Undersida stämplad "YSTAD METALL MADE IN SWEDEN". Smärre slitage. Höjd 26.5, bredd 29 cm.
0023: LJUSSTAKE, 1 par, mässing, GUNNAR ANDER, Ystad MetaEst. SEK 800-SEK 1,500
LJUSKRONA, rokokostil: 7 ljuspunkter. Stomme i svängd metall behängd med olikformade prismor. Underkula. Inga anmärkningar. Höjd 70-60, diameter ca 40 cm.
0024: LJUSKRONA, rokokostilEst. SEK 3,000-SEK 4,000