Stadsauktion #63 | isolna 2012-12-09 Auction - 663 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 4

Solna, Sweden

Stadsauktion #63 | isolna

Lot Number: Lowest
SPEGEL, 1900-talets början, Japan, D. Serisawa & Co: Röd. Rektangulär ram med utskuren dekor av bland annat fåglar, mönster och urnor. Bruksslitage. 67x43 cm.
0073: SPEGEL, 1900-talets början, Japan, D. Serisawa & CoEst. SEK 100-SEK 300
SKÅL PÅ FOT, 1800-tal, glas/silver, JOHAN OLSONIUS,: Våg- och veckformad skål i grön- och rosatonat glas på fot i silver. Två ornament saknas. Glas höjd 32, diameter 33.5 cm.
0074: SKÅL PÅ FOT, 1800-tal, glas/silver, JOHAN OLSONIUS,Est. SEK 6,000-SEK 8,000
YTTERFODER, porslin, Asien: Polykrom figurscen med kvinnor. Höjd 24, diameter 28 cm.
0075: YTTERFODER, porslin, AsienEst. SEK 100-SEK 200
ADELSVAPEN, pinn, metall: Gul och svart dekor. Slitage, smärre färgbortfall. 6.5x5 cm.
0076: ADELSVAPEN, pinn, metallEst. SEK 300-SEK 400
FÅTÖLJ MED FOTPALL, "Pernilla", BRUNO MATHSSON: Ergonomisk svängd form. Böjträ av bok. Tillhörande fotpall. Klädd i brunt läder på canvas. Bruksslitage, fläckar.
0077: FÅTÖLJ MED FOTPALL, "Pernilla", BRUNO MATHSSONEst. SEK 3,000-SEK 4,000Lot Passed
FÅTÖLJ, "Pernilla", BRUNO MATHSSON: Ergonomisk svängd form. Böjträ av bok. Klädd i brunt läder på canvas. Bruksslitage, fläckar.
0078: FÅTÖLJ, "Pernilla", BRUNO MATHSSONEst. SEK 2,000-SEK 3,000
SKULPTUR, "Fisken", efter CARL MILLES (1875-1955),: Glad fisk med öppen mun på sockel. Enligt etikett en förstudie till fontän på 1920-talet. Höjd 15.5, längd 16 cm.
0079: SKULPTUR, "Fisken", efter CARL MILLES (1875-1955),Est. SEK 1,000-SEK 1,500
GOLVUR, Hugh Gordon, England: Profilerat krön med stolpar. Bågformad urtavla med flankerande pelare märkt "Hugh Gordon ABERDEEN". Höjd 226, 49x26 cm.
0080: GOLVUR, Hugh Gordon, EnglandEst. SEK 1,500-SEK 2,000
KARMSTOL, 1960-tal, jakaranda, ur "Modus", KRISTIAN: Klädd i svart skinn. Runda avsmalnade ben. Bruksslitage.
0081: KARMSTOL, 1960-tal, jakaranda, ur "Modus", KRISTIANEst. SEK 800-SEK 1,200
VAS, carrara, "Reptil", STIG LINDBERG, Gustavsberg: Oregelbunden form med upprepande triangulärt mönster mot vit glasyr. Undersida med stämpel och etikett. Höjd 19 cm.
0082: VAS, carrara, "Reptil", STIG LINDBERG, GustavsbergEst. SEK 600-SEK 800
TEKOPPAR, 2 st, fajans, STIG LINDBERG (1916-1982),: Kopp med fat, ena med målad dekor i blågult andra röd. Signerad av målare Marianne Preissler (svamp) och okänd (väderkvarn?). Krackelyrer. Fatets diameter 18.5 cm, koppens höjd 6.5 diameter
0083: TEKOPPAR, 2 st, fajans, STIG LINDBERG (1916-1982),Est. SEK 1,000-SEK 1,400
SERVISDELAR, 6 st, "Salix", STIG LINDBERG, Gustavsb: Röd dekor av blad mot vit fond. 6 kaffekoppar (höjd 6.3, diameter 7) med 6 kaffefat (diameter 13) samt 4 assietter (diameter 17.2). Smärre/obetydligt fotkantsslitage på 2 koppar.
0085: SERVISDELAR, 6 st, "Salix", STIG LINDBERG, GustavsbEst. SEK 500-SEK 800
MATSERVISDELAR, 1960/70-tal, "Birka" & "Dart", STIG: Blå respektive svart rand mot ljus fond. VDN-märkta. "Dart": 8 mattallrikar (diamteter 24), 8 djupa fat (diameter 20), 8 assietter (diameter 20) samt 2 karotter (diameter 12+18). "Birka": 4
0086: MATSERVISDELAR, 1960/70-tal, "Birka" & "Dart", STIGEst. SEK 600-SEK 1,000
EMIL HALLGREN (1839-1894), akvarell: Gemytlig scen med två kvinnor och barn i lantlig miljö. Signerad och daterad 1867. Hallgren är representerad på Nationalmuseum. Slitage, smärre skada på ram. 27.5x22 (48.5x41.5) cm.
0087: EMIL HALLGREN (1839-1894), akvarellEst. SEK 800-SEK 1,000
FÅTÖLJER, 2 st, bok, "Skrindan", KERSTIN HÖRLIN-HOL: Spjälad rygg och karmstöd. Lösa dynor i vitrandigt tyg. "Skrindan" introducerades 1963. Renoveringsobjekt, röklukt.
0089: FÅTÖLJER, 2 st, bok, "Skrindan", KERSTIN HÖRLIN-HOLEst. SEK 3,000-SEK 4,000
SIDEBORD, teak, 1950/60-tal: Rak form. Rektangulär skiva över schatull och 3 lådor med flankerande skåpdörrar. Svärtad benställning och detaljer. Bruksslitage, skada i fanér på ovansidan. Höjd 105, 150x45 cm.
0090: SIDEBORD, teak, 1950/60-talEst. SEK 800-SEK 1,200
TAKLAMPA, jugend, metall/glas: 4 ljuspunkter. Stomme i gulmetall med dekor av bland annat bandrosett. Undertill glaskupa. Höjd 74 cm.
0091: TAKLAMPA, jugend, metall/glasEst. SEK 800-SEK 1,000
FIGURIN, porslin, FRITZ HEIDENREICH, Tyskland, Rose: Mås uppburen av våg. Stämplad, fragment av etikett kvar. Smärre/obetydligt slitage. Höjd 22.5, vingbredd 29 cm.
0092: FIGURIN, porslin, FRITZ HEIDENREICH, Tyskland, RoseEst. SEK 600-SEK 800
LJUSKRONA, empirestil: 11 ljuspunkter varav 5 ljusarmar och 6 armaturer. Stomme i genombruten gulmetall behängd av olikformade prismor ned till piggbotten. Piggprismor i botten. Smärre slitage. Höjd 68-53, diameter ca
0093: LJUSKRONA, empirestilEst. SEK 1,200-SEK 1,500
KULVAS, keramik, CARL-HARRY STÅLHANE (1920-1990), R: Brunspräcklig glasyr. Avsmalnad hals. Anmärkning vid fot (tillverkningsdefekt). Höjd 12.5, diameter 9 cm.
0094: KULVAS, keramik, CARL-HARRY STÅLHANE (1920-1990), REst. SEK 200-SEK 300
VAS, keramik, GUNNAR NYLUND, Rörstrand: Blåmelerad glasyr med dekor av mönster. Andra sortering. Höjd 27 cm.
0095: VAS, keramik, GUNNAR NYLUND, RörstrandEst. SEK 100-SEK 200
HÄNKELVAS, keramik, GUNNAR NYLUND, Rörstrand: Blåmelerad glasyr. Smärre slitage. Höjd 22.5 cm.
0096: HÄNKELVAS, keramik, GUNNAR NYLUND, RörstrandEst. SEK 300-SEK 600