Stadsauktion #63 | isolna 2012-12-09 Auction - 663 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 7

Solna, Sweden

Stadsauktion #63 | isolna

Lot Number: Lowest
FIGURIN, "Lotta" ur "Larsons ungar", LISA LARSON (: Flicka sittandes på potta. "Larsons ungar" tillverkades 1962-1980. Höjd 17 cm.
0145: FIGURIN, "Lotta" ur "Larsons ungar", LISA LARSON (Est. SEK 500-SEK 600
FIGURINER, 2 st, keramik, "Lejon" ur "Afrika", LIS: Sittande lejon. Obetydligt slitage. Höjd 5.5-16 cm.
0146: FIGURINER, 2 st, keramik, "Lejon" ur "Afrika", LISEst. SEK 600-SEK 1,000
FIGURIN, "Gunnar Sträng" LISA LARSON (1931-), Gust: Gunnar Sträng ståendes som sparbössa. Smärre slitage, anmärkning på näsan. Höjd 15.5 cm.
0147: FIGURIN, "Gunnar Sträng" LISA LARSON (1931-), GustEst. SEK 100-SEK 200
FIGURIN, "Tax" ur "Lilla zoo", LISA LARSON (1931-): Tax med mörkblå ränder. "Lilla Zoo" tillverkades 1956-1978. Höjd 5, längd 15 cm.
0148: FIGURIN, "Tax" ur "Lilla zoo", LISA LARSON (1931-)Est. SEK 300-SEK 400
FIGURIN, "Isbjörn", LISA LARSON (1931-), Gustavsbe: Glad isbjörn med nagg vid fot. Höjd 16, längd 21 cm.
0149: FIGURIN, "Isbjörn", LISA LARSON (1931-), GustavsbeEst. SEK 300-SEK 500
FIGURIN, "Nord" ur "All världens barn", LISA LARSO: Serien "All världens barn" introducerades 1975. Smärre färgbortfall/nagg ovanför vänster hand. Höjd 12 cm.
0150: FIGURIN, "Nord" ur "All världens barn", LISA LARSOEst. SEK 200-SEK 300
FIGURIN, keramik, LISA LARSON (1931-), Gustavsberg: Hund. Etikettmärkt. Höjd 7, längd 9 cm.
0151: FIGURIN, keramik, LISA LARSON (1931-), GustavsbergEst. SEK 200-SEK 400
SERVISDELAR, 3 st, "Mon Amie", MARIANNE WESTMAN, R: Dekor av mörkblå blommor mot vit fond. 6 koppar med fat. "Mon Amie" introducerades 1952. Kanna (ring lossnat från korghandtag - höjd 15 cm), sockerskål (höjd 6, diameter 10) samt kaffekopp med
0152: SERVISDELAR, 3 st, "Mon Amie", MARIANNE WESTMAN, REst. SEK 200-SEK 500
DIVERSE SERVISDELAR, Rörstrand & Gustavsberg: "Koka", "Blå Blom" och "Mon Amie". Blå Blom kopp: Höjd 7, diameter 8 cm. Koka kopp: Höjd 7, diameter 9 cm. Mon Amie kopp: Höjd 5, diameter 10 cm.
0153: DIVERSE SERVISDELAR, Rörstrand & GustavsbergEst. SEK 200-SEK 400
SKÅL, keramik, Norge, Porsgrunn: Fris av polykrom blomdekor mot vit fond och uppfriskande röd grund. 21x24 cm.
0154: SKÅL, keramik, Norge, PorsgrunnEst. SEK 300-SEK 400
CAMÈ, 18K guld: Oval ram med spiralband runt figurscen med tre kvinnor. 6x4.5 cm.
0155: CAMÈ, 18K guldEst. SEK 1,800-SEK 2,000
CAMÈ, 18K guld: Totalvikt 19 gram. Dam i relief. Höjd 5.1, bredd 3.7 cm.
0156: CAMÈ, 18K guldEst. SEK 1,500-SEK 2,000
RINGAR, 2 st, 9K/14K guld: Ring med gröninfattad avlång sten (9K, totalvikt 1.90 gram - innermått diameter cirka 1.7 cm). Ring med ljuslilafärgad sten (14K, totalvikt 3.95 gram, innermått diameter cirka 1.8 cm).
0157: RINGAR, 2 st, 9K/14K guldEst. SEK 400-SEK 800
RING, 18K guld: Märkt "GK". Datumstämpel "Q9". Med rund infattad ljuslila sten (diameter cirka 1.8 cm). Ringens innermått diameter cirka 1.7 cm. Totalvikt 7.35gram.
0158: RING, 18K guldEst. SEK 600-SEK 1,000
RING, 18K guld: Oval form med omringande 4 briljanter. Ringens innermått diameter cirka 1.8 cm. Totalvikt 6.75 gram.
0159: RING, 18K guldEst. SEK 600-SEK 1,000
RING, 18K guld: Märkt "HE". Datumstämpel "R9". Med rund ljuslila sten (diameter cirka 1.5 cm). Ringens innermått; diameter cirka 1.9 cm. Totalvikt 8.15 gram.
0160: RING, 18K guldEst. SEK 600-SEK 1,000
KANDELABRAR, 1 par, trä/mässing: 3 ljuspunkter. Rak ljusarm med svart skaft flankerad av svängda ljusarmar. Rund fot. Slitage. Höjd 23, bredd 22 cm.
0161: KANDELABRAR, 1 par, trä/mässingEst. SEK 100-SEK 200
ALBIN AMELIN (1902-1975), färglitografi: Färgglad blomsterstilleben. Signerad och numrerad 37/360. 87x67 cm.
0162: ALBIN AMELIN (1902-1975), färglitografiEst. SEK 800-SEK 1,000
JOHANNES OLSSON (1945-), blandteknik: Abstrakt komposition med feminina form. Signerad och daterad 1972. 60x37(75x52) cm.
0163: JOHANNES OLSSON (1945-), blandteknikEst. SEK 400-SEK 800
SERVISDELAR, 9 st, glas, "Ultima Thule", TAPIO WIR: Klarglas med dekor av isformationer. Karaff (höjd 20) och skålar (höjd 5.5 diameter 8 - höjd 9.5 diameter 19 cm).
0164: SERVISDELAR, 9 st, glas, "Ultima Thule", TAPIO WIREst. SEK 500-SEK 800
SERVISDELAR, 8 st, glas, "Ultima Thule", TAPIO WIR: Klarglas med dekor av isformationer. Höjd 15 cm.
0165: SERVISDELAR, 8 st, glas, "Ultima Thule", TAPIO WIREst. SEK 300-SEK 400
SERVISDELAR, 18 st, glas, "Ultima Thule", TAPIO WI: Klarglas med dekor av isformationer. Varav 10 st höjd 11.5 och 8 st höjd 7 cm.
0166: SERVISDELAR, 18 st, glas, "Ultima Thule", TAPIO WIEst. SEK 300-SEK 600
SERVISDELAR, 6 st, glas, "Tsaikka", TIMO SARPANEVA: Klarglas i ställning av genombruten vitmetall. "Tsaikka" introducerades 1965. Somliga med etiketter. Obetydligt slitage. Höjd 8 cm.
0167: SERVISDELAR, 6 st, glas, "Tsaikka", TIMO SARPANEVAEst. SEK 100-SEK 200
SERVISDELAR, 23 st, glas, "Ultima Thule", TAPIO WI: Klarglas med dekor av isformationer. 6 st höjd 11.5, 6 st höjd 9, 5 st höjd 7 samt 6 höjd 6 cm.
0168: SERVISDELAR, 23 st, glas, "Ultima Thule", TAPIO WIEst. SEK 300-SEK 600