Auction #77 | isolna 2013-10-27 Auction - 148 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 4

Solna, Sweden

Auction #77 | isolna

Lot Number: Lowest
BORD & 4 STOLAR, metall/trä, 1950-tal, troligen KWA: Allt original. Vitmålade stommar. Inköpt under 1950-talet. KWA öppnade 1946. Bruksslitage, rost, färgbortfall. Bord höjd 65.5, diameter 100 cm.
0073: BORD & 4 STOLAR, metall/trä, 1950-tal, troligen KWAEst. SEK 3,000-SEK 4,500
ASSIETTER, 11 st, porslin, retro 1950/60-tal,: Rundad, trekantsform med handmålad dekor i svart och orangerött. "LA" modell, Stig Lindberg. Dekor okänd. Smärre bruksslitage, repor och färgbortfall. Diameter 17 cm.
0076: ASSIETTER, 11 st, porslin, retro 1950/60-tal,Est. SEK 600-SEK 900
SAMLARTALLRIK, porslin, "PUB 1882-1957", STIG LINDBERG: Glädjande dekor av PUB, Hötorget, en vacker dag med sol och folkliv. För PUB:s 75-årsjubileum. Smärre slitage (obetydliga repor/färgbortfall). Diameter 23.5 cm.
0077: SAMLARTALLRIK, porslin, "PUB 1882-1957", STIG LINDBERGEst. SEK 300-SEK 450
UGNSFAT, 2 st, porslin, retro 1960/70-tal, "Berså",: Dekor av gröna blad mot vit fond. "Berså" tillverkades 1960-1974. I princip nyskick, inga anmärkningar. Mindre 22.5x19 cm, större 32x22.5 cm.
0078: UGNSFAT, 2 st, porslin, retro 1960/70-tal, "Berså",Est. SEK 800-SEK 1,200
FAT, carrara, retro 1950/60-tal, "Reptil" 264, STIG: Vitglaserad, spetsigt bladformat fat med triangelmönster i relief. Undersida med djupstämpel och etikett. Smärre bruksslitage. Diameter 26.5 cm
0081: FAT, carrara, retro 1950/60-tal, "Reptil" 264, STIGEst. SEK 500-SEK 750
TEKOPP, benporslin, retro 1959-1974, "Adam", STIG: Dekor av blå prickar mot vit fond. "Adam" tillverkades 1959-1974. Höjd på kopp 6, diameter 10, fatets diameter 15 cm.
0082: TEKOPP, benporslin, retro 1959-1974, "Adam", STIGEst. SEK 200-SEK 300
FIGURIN, keramik, "Samhällsdebatten", LISA LARSON för: Kurvig dam lyftande svartklädd gubbe. Undersida signerad, etikettmärkt samt stämplad. Inga anmärkningar. Höjd 23.5 cm.
0083: FIGURIN, keramik, "Samhällsdebatten", LISA LARSON förEst. SEK 2,000-SEK 3,000
SAMLARTALLRIKAR, 7 st, porslin, "Arter i fara" PAUL: Dekor av utrotningshotade arter i guld mot benvit botten. Varav 2 i originalförpackningar. Inga anmärkningar, en tallrik saknar upphängningsanordning. Diameter 24.5 cm.
0084: SAMLARTALLRIKAR, 7 st, porslin, "Arter i fara" PAULEst. SEK 600-SEK 900
SOPPSKÅL, porslin, 1904, Gustavsberg: Målad dekor av blåa och röda rankor mot vit botten. Smärre bruksslitage, tillverkningsdefekt. Höjd 23, diameter 27 cm.
0085: SOPPSKÅL, porslin, 1904, GustavsbergEst. SEK 400-SEK 600
SKÅLFAT, keramik, daterad 1930, JOSEF EKBERG: Konturerat fat med motiv av berg och kyrkby samt guldfärgad kant. Baksida märkt "GUSTAVSBERG 1930 JE". Smärre slitage, smärre krackelyr. Diameter 41 cm.
0086: SKÅLFAT, keramik, daterad 1930, JOSEF EKBERGEst. SEK 300-SEK 450
VAS, stengods, "Argenta" 1215, WILHELM KÅGE (1889-1960): Krön med silverrand till nedåt avsmalnande vas. Silverfärgad dekor av treklöver mot fjälliknande och grönmelerad botten. Signerad undertill. Vattenskador/märken inuti vasen. Höjd 19.5 cm.
0087: VAS, stengods, "Argenta" 1215, WILHELM KÅGE (1889-1960)Est. SEK 800-SEK 1,200
FIGURIN, keramik, 1975-1981, "Visent" ur: Begränsad utgåva, 2000 exemplar. Inga anmärkningar. Höjd 18.5, längd 24 cm.
0088: FIGURIN, keramik, 1975-1981, "Visent" urEst. SEK 1,000-SEK 1,500
UGNSFORM, porslin, retro 1930-1955, "Pyro", WILHELM: Grön dekor av blomma mot cremefärgad botten. Pyro" tillverkades 1930-1955. Smärre bruksslitage. Diameter 19.5x15 cm.
0092: UGNSFORM, porslin, retro 1930-1955, "Pyro", WILHELMEst. SEK 400-SEK 600
SERVISDELAR, 30 st, porslin, retro 1958-1970, "Lotus: Bård med stiliserade grå-blå blommor mot vit botten. "Lotus" tillverkades 1958-1970. Koppar, fat, tallrikar och kanna. Bruksslitage. Höjd på kanna 8.5, koppar 6 samt 7.5, största fatets
0093: SERVISDELAR, 30 st, porslin, retro 1958-1970, "LotusEst. SEK 600-SEK 900
FIGURIN, keramik, 1900-talets andra hälft, "Räv" ur: Räv. "Lilla Zoo" tillverkades 1956-1978. Smärre slitage. Höjd 7, längd 13 cm.
0094: FIGURIN, keramik, 1900-talets andra hälft, "Räv" urEst. SEK 300-SEK 450
FIGURIN, keramik, 1900-talets andra hälft, "Kalle" ur: Föreställande unge med grön mössa. "Kalle" tillverkades 1964-1980. Smärre slitage. Höjd 18.5, bredd 12 cm.
0095: FIGURIN, keramik, 1900-talets andra hälft, "Kalle" urEst. SEK 600-SEK 900
FIGURIN, keramik, 1900-talets tredje kvartal, "Johanna": Liten flicka i blårandig klädsel. "Johanna" tillverkades 1962-1980. Undersida signerad. Smärre slitage. Höjd 15.5, bredd 9.5 cm.
0096: FIGURIN, keramik, 1900-talets tredje kvartal, "Johanna"Est. SEK 800-SEK 1,200
BORDSLAMPOR, 1 par, 1900-talets början, jugend,: 1 ljuspunkt. Bukig lampfot med dekor av heltäckande vinrankor mot blå botten.Smärre bruksslitage. Höjd 23 cm.
0097: BORDSLAMPOR, 1 par, 1900-talets början, jugend,Est. SEK 300-SEK 450