Not only Scandinavian design - #82 - iSolna 2014-03-16 Auction - 318 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 8

VAS, stengods, AXEL SALTO för Royal Copenhagen, DanmarkSKÅL, porslin, AsienSKÅL, 1900-tal, Kina
Solna, Sweden

Not only Scandinavian design - #82 - iSolna

We will light up your world with various selected items mostly from estates around Stockholm. Here you can find Scandinavian design and antiques from all around the world in a pleasing mixture. Simply everything for the interior.
Lot Number: Lowest
PELARBORD: Konturerad skiva med intarsia av schackbräde och geometrisk dekor. Pelarfot med svärtade inslag och tregrenad, genombruten fot. Bruksslitage. Höjd 73, 101x66 cm.
0169: PELARBORDEst. SEK 800-SEK 1,200Lot Passed
SEKRETÄR, 1940/50-tal, SMI, Bröderna Gustavsson AB,: Rund klaff med bakomliggande skrivinredning. Undertill 3 byrålådor med draghandtag. Bruksslitage. Höjd 97, 90x47 cm.
0170: SEKRETÄR, 1940/50-tal, SMI, Bröderna Gustavsson AB,Est. SEK 800-SEK 1,200
SOFFBORD, Asien: Rektangulär skiva med iridiscerande inlägg i form av blommande grenverk och fåglar. Bruksslitage. Höjd 48, 139x64 cm.
0171: SOFFBORD, AsienEst. SEK 800-SEK 1,200
BARBORD, metall/trä, retro 1970-tal: Rektangulär skiva med avfasade hörn. Underdel med barinredning. Bruksslitage. Höjd 44, 91x50 cm.
0172: BARBORD, metall/trä, retro 1970-talEst. SEK 500-SEK 750
BOKSNURRA, 1900-tal: Fyrkantig skiva med solfjäder intarsia över 3 plan med plats för böcker. Bruksslitage. Höjd 76, 43x43 cm.
0173: BOKSNURRA, 1900-talEst. SEK 1,000-SEK 1,500
SÄNGBORD, 1 par, ek/teak, retro 1950/60-tal: Rektangulär träskiva med låda i sargen över hyllplan. Rak benställning. Bruksslitage. Höjd 54, 36x45 cm.
0174: SÄNGBORD, 1 par, ek/teak, retro 1950/60-talEst. SEK 800-SEK 1,200
BORD & PINNSTOLAR, björk/bok/ek, retro, Edsbyverken: Konturerat ryggstöd på spjälad rygg och formpressad sits. Rektangulär bord. Bruksslitage, ryggstöden är rangliga, fuktskador på bordsskivan. Höjd 74, 94-170x75 cm.
0175: BORD & PINNSTOLAR, björk/bok/ek, retro, EdsbyverkenEst. SEK 600-SEK 900
CHIFFONJE, 18/1900-tal, nyrenässans: Rak, rektangulär form. Överlåda, skrivklaff och 3 byrålådor. Dragbeslag. Rundade framfötter. Bruksslitage. Höjd 135, 96x51 cm.
0176: CHIFFONJE, 18/1900-tal, nyrenässansEst. SEK 1,500-SEK 2,250
SOFFA, rokokostil: Badkarsmodell. Svängd form. Krönt av skurna rosor. Klädd i beige plysch. Bruksslitage. Längd 212 cm.
0177: SOFFA, rokokostilEst. SEK 1,000-SEK 1,500
BYRÅ, teak, retro 1950/60-tal: Rektangulär skiva med rundade främre hörn. 4 lådor med infällda draghandtag. Rundade fötter. Bruksslitage. Höjd 85, 75x38 cm.
0178: BYRÅ, teak, retro 1950/60-talEst. SEK 600-SEK 900
HÖRNSKÅP, gustaviansk stil: Välvd form, mörkbetsad. 2 skåpdörrar, hyllplan och ytterligare 2 skåpdörrar. Dekor av rosetter och kannelyr. Bruksslitage. Höjd 177, 60x60 cm.
0179: HÖRNSKÅP, gustaviansk stilEst. SEK 1,000-SEK 1,500
KARMSTOL, teak, retro 1950/60-tal, troligen Danmark: Svart skinn. Raka karmar. Bruksslitage, sliten i klädseln.
0180: KARMSTOL, teak, retro 1950/60-tal, troligen DanmarkEst. SEK 600-SEK 900
SOFFBORD, teak/glas, FREDRIK SCHRIEVER-ABELN: Rektangulär bordsskiva i glas på kopplad benställning i teak. Bruksslitage, bordsskiva med repor och nagg. Höjd 52.5, 134.5x96 cm.
0181: SOFFBORD, teak/glas, FREDRIK SCHRIEVER-ABELNEst. SEK 1,000-SEK 1,500
BORD & STOLAR, 1900-talets andra hälft: Leksandsmodellen. Vitmålade med blåstreckad sits. Bruksslitage, fläckar. Höjd 74, 142x100, samt 2 st iläggsskivor á 48 cm.
0182: BORD & STOLAR, 1900-talets andra hälftEst. SEK 1,000-SEK 1,500
SKRIVBORD MED HÖRNSTOLAR, 3 delar, 1900-tal: 2 stolar samt skrivbord. Guldfärgad dekor mot vit botten. Genombruten dekor. Skrivbord: Bruksslitage, skador, lagningar. Höjd 81, 90x50 cm. Stolar: Bruksslitage. Höjd 73, 43.5x43.5 cm.
0183: SKRIVBORD MED HÖRNSTOLAR, 3 delar, 1900-talEst. SEK 800-SEK 1,200
MATBORD MED 8 STOLAR, gustaviansk stil: Grå. Rundade stolkrön med spjälknippe och dekor av ax. Bordets benfästen med rosetter och kannelerade ben. Betydligt slitage, fläckar, skador, rangliga. Höjd 74, 140x100, samt 2 st
0184: MATBORD MED 8 STOLAR, gustaviansk stilEst. SEK 3,000-SEK 4,500
HÖRNSKÅP, 1900-tal, gustaviansk stil: Välvd. 2 skåpdörrar med vitrin över hyllplan och ytterligare 2 skåpdörrar. Genomgående dekor av rosetter och räfflor. Bruksslitage, skada på undre skåpsluckan. Höjd 177, 60x60 cm.
0185: HÖRNSKÅP, 1900-tal, gustaviansk stilEst. SEK 600-SEK 900
BORD MED 6 STOLAR, gustaviansk stil: Grå. Rundade stolkrön med spjälknippe och dekor av ax. Bordets benfästen med rosetter och kannelerade ben. Bruksslitage, fläckar på samtliga stolar, skador, repor. Höjd 73, diameter 110 cm,
0186: BORD MED 6 STOLAR, gustaviansk stilEst. SEK 3,000-SEK 4,500
BORD & 4 STOLAR, mahogny/teak, Skaraborg Möbelindustri: Rund bordsskiva. Stolar klädda i ljusrött tyg. Etikettmärkt. Bruksslitage. Höjd 72. diameter 120, samt 2 st iläggsskivor á 50.
0187: BORD & 4 STOLAR, mahogny/teak, Skaraborg MöbelindustriEst. SEK 1,000-SEK 1,500
SERVERINGSVAGN, teak, retro 1950/60-tal: 2 rektangulära plan på rak stomme med hjul. Bruksslitage. Höjd 68, 64x48 cm.
0188: SERVERINGSVAGN, teak, retro 1950/60-talEst. SEK 600-SEK 900
BYRÅ, mahogny, England: Rektangulär träskiva över 4 lådor. Beslag av mässing, infällda handtag. Bruksslitage. Höjd 71, 90x40 cm.
0189: BYRÅ, mahogny, EnglandEst. SEK 600-SEK 900
GOLVLAMPOR, 2 st, retro 1960/70-tal, "Bumling", ANDERS: 1 ljuspunkt vardera. Brun stomme. Bruksslitage, repor, ena med betydligt slitage (skador på lampskärmen, saknar delar). Höjd 126-132 cm.
0190: GOLVLAMPOR, 2 st, retro 1960/70-tal, "Bumling", ANDERSEst. SEK 800-SEK 1,200
SALVADOR DALI (1904-1989), färglitografi: Surrealistisk teaterscen med betraktare. Signerad och märkt K/H.C. 57x46 (90x60.5) cm.
0191: SALVADOR DALI (1904-1989), färglitografiEst. SEK 3,000-SEK 4,500Lot Passed
LENNART JIRLOW (1936-), färglitografi: "Vasa-teatern 1886-1986". Signerad och numrerad 139/210. 76x51 (91x62) cm.
0192: LENNART JIRLOW (1936-), färglitografiEst. SEK 3,000-SEK 4,500Lot Passed