Not only Scandinavian design - #82 - iSolna 2014-03-16 Auction - 318 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 5

VAS, stengods, AXEL SALTO för Royal Copenhagen, DanmarkSKÅL, porslin, AsienSKÅL, 1900-tal, Kina
Solna, Sweden

Not only Scandinavian design - #82 - iSolna

We will light up your world with various selected items mostly from estates around Stockholm. Here you can find Scandinavian design and antiques from all around the world in a pleasing mixture. Simply everything for the interior.
Lot Number: Lowest
FLASKA, glas, daterad 1980, ERIK HÖGLUND: Blå glasmassa. Med män och kvinnor i relief. Signerad och numrerad undertill. Inga anmärkningar. Höjd 14 cm.
0098: FLASKA, glas, daterad 1980, ERIK HÖGLUNDEst. SEK 500-SEK 750
GLASSERVISDELAR, 47 st, Bömisk kristall,: Rutslipad dekor, vissa etikettmärkta. 12 st (höjd 17), 9 st (höjd 13.5), 14 st (höjd 9.5), 12 st (höjd 8.5 cm).
0099: GLASSERVISDELAR, 47 st, Bömisk kristall,Est. SEK 1,000-SEK 1,500Lot Passed
GLASSERVISDELAR, 7 st, SIMON GATE för Orrefors: 4 st i klarglas samt 3 st med champagnetonad glasmassa. Bruksslitage. Höjd 18.5 cm.
0100: GLASSERVISDELAR, 7 st, SIMON GATE för OrreforsEst. SEK 800-SEK 1,200
GLAS, 1700-tal, troligen Tyskland: Klarglas. Slipad dekor av vapen och blommor. Smärre slitage. Höjd 15, diameter 6.5 cm.
0101: GLAS, 1700-tal, troligen TysklandEst. SEK 3,000-SEK 4,500
SKULPTUR, glas, GÖRAN WÄRFF (1933-) för Kosta: Konformad med innesluten komposition i blått och luftbubbla. Signerad 'Kosta 79-148 Unik Göran Wärff'. Obetydligt slitage. Höjd 19 cm.
0102: SKULPTUR, glas, GÖRAN WÄRFF (1933-) för KostaEst. SEK 800-SEK 1,200
GLASSERVISDELAR, bland annat "Stork", SIMON GATE /: För likör-bjudningen. Rökfärgat glas samt klarglas med etsad dekor och detaljer i svart. 8 glas (höjd 9.5), Fat (diameter 25.5) samt karaff (höjd 27) och mindre flaska och 2 skålar. Smärre
0103: GLASSERVISDELAR, bland annat "Stork", SIMON GATE /Est. SEK 800-SEK 1,200
GLASSERVISDELAR, 7 st, EDWARD HALD: Slipad dekor på rund fot. 3 st med kupa i klarglas, 4 st med gröntonad glaskupa. Samtliga signerade undertill. Smärre slitage. Höjd 11.5 cm.
0104: GLASSERVISDELAR, 7 st, EDWARD HALDEst. SEK 800-SEK 1,200Lot Passed
GLASSERVISDELAR, 33 st: Färgad glasmassa. Röd glasmassa: 1 karaff (höjd 25), 4 glas (höjd 11), 3 glas (höjd 8-9). Blå glasmassa: 5 glas (höjd 8). Lila glasmassa: 5 glas (höjd 13.5), 7 assietter (diameter 16) samt
0105: GLASSERVISDELAR, 33 stEst. SEK 600-SEK 900
VASER, 3 st, glas, "Windpipes", BERTIL VALLIEN (1938-): Etikettmärkta samt signerade och numrerade '48175 och 48173'. Smärre slitage. Höjd 19-35 cm.
0106: VASER, 3 st, glas, "Windpipes", BERTIL VALLIEN (1938-)Est. SEK 600-SEK 900
SKÅLAR, 3 st, glas, ERIK HÖGLUND: Röd- samt orangefärgad glasmassa. Numrerade i botten. Smärre slitage. Höjd 5.5-14 cm.
0107: SKÅLAR, 3 st, glas, ERIK HÖGLUNDEst. SEK 600-SEK 900
VAS, glas, EA Prov: Märkt 'EA. Prov' undertill. Rund vas med slingrande dekor i svart, orange och grönt. Smärre slitage. Höjd 29 cm.
0108: VAS, glas, EA ProvEst. SEK 600-SEK 900Lot Passed
VINGLAS, 6 st, 1980-tal, Orrefors: Kupa med stjärnslipad dekor på blåfärgad fot med guldfärg. Samtliga märkta med grå etikett. Nyskick, inga anmärkningar. Höjd 18 cm.
0109: VINGLAS, 6 st, 1980-tal, OrreforsEst. SEK 2,000-SEK 3,000
VINGLAS, 6 st, WILKE ADOLFSSON: Klockformad kupa med blå-, röd- och gröntonad dekor. Signerade i botten. Inga anmärkningar, nyskick. Höjd 23 cm.
0110: VINGLAS, 6 st, WILKE ADOLFSSONEst. SEK 2,000-SEK 3,000Lot Passed
SKULPTUR, glas, Strömbergshyttan: I form av äpple med inneslutna luftbubblor. Etikettmärkt samt signerad och numrerad '0204'. Med ljussockel. Obetydligt slitage. Höjd 13 cm.
0111: SKULPTUR, glas, StrömbergshyttanEst. SEK 500-SEK 750
LJUSSTAKAR, 2 st, glas, LARS SESTERVIK för Steninge: Innesluten färgad glasmassa. Daterad 2003. Signerad undertill samt etikettmärkta. Rund form. Smärre slitage. Höjd 12.5 cm.
0112: LJUSSTAKAR, 2 st, glas, LARS SESTERVIK för SteningeEst. SEK 500-SEK 750
SPEGEL, nyrokoko, stämplad: Rektangulär ram med rundat krön. Skulpturerade detaljer. Stämplad på baksidan. Bruksslitage, saknar två lister. 125x47 cm.
0113: SPEGEL, nyrokoko, stämpladEst. SEK 1,000-SEK 1,500Lot Passed
SPEGEL, mahogny, 1800-tal, Karl Johan: Konturerat krön över valv och rektangulär spegel. Bruksslitage, torr fanér, skada. 101x52 cm.
0114: SPEGEL, mahogny, 1800-tal, Karl JohanEst. SEK 1,200-SEK 1,800Lot Passed
SPEGEL, 1800-tal, empire: Utskjutande krön. Bronserad rektangulär ram med dekor av friser med gripar och ornament. Bruksslitage, saknar detalj, bakstycket löst. 77x38 cm.
0115: SPEGEL, 1800-tal, empireEst. SEK 1,000-SEK 1,500Lot Passed
SPEGEL, 1800-tal, empirestil: Utskjutande krön över dekor av rosetter och bladornament. Rektangulär spegel. Bruksslitage, färgbortfall. 64x37 cm.
0116: SPEGEL, 1800-tal, empirestilEst. SEK 600-SEK 900
SPEGEL, 1900-tal, rokokostil, John Lundmark: Guldfärgad. Skuren och skulpturerad ram med blommor och rocailler. Genombrutet krön. Bruksslitage, skador på ram. 110x46 cm.
0117: SPEGEL, 1900-tal, rokokostil, John LundmarkEst. SEK 1,500-SEK 2,250
SPEGEL, 1900-tal, rokokostil: Guldfärgad. Genombrutet krön med mussla, rutnät och blommor. Konturerad ram med genomgående dekor. Smärre bruksslitage. 101x44 cm.
0118: SPEGEL, 1900-tal, rokokostilEst. SEK 800-SEK 1,200
BANKETT, 1800-tal, gustaviansk stil: Proveniens: Rödsle Herrgård, Västervik. Rektangulär sittyta klädd i randigt tyg med blomstermönster. Sarg med dekor av guldfärgad pärlstav och rosetter mot antikvit botten. Svarvade ben.
0119: BANKETT, 1800-tal, gustaviansk stilEst. SEK 1,500-SEK 2,250
NOTSTÄLL, mässing, England: Rak form. Dekor av beslag och svärtade klot. Bruksslitage, behöver limmas. Höjd 114, 45x29 cm.
0120: NOTSTÄLL, mässing, EnglandEst. SEK 1,000-SEK 1,500Lot Passed