Sold2012BYRÅ, nyrenässansGrön. 4 lådor på kulfötter. Hörn med räfflor. Slitage, färgbortfall. Höjd 84.5, bredd 45, djup 50 cm.See Sold Price
Sold2012PIGTITTARE5 lådor. Dekor av växtornament runt spegel. Slitage, ben/lådknoppar saknas. Höjd 53, bredd 45 cm.See Sold Price
Sold2012PIGTITTAREBetsad. Rektangulär spegel på spiralformade stolpar. Konturerad underdel med 2 lådor. Baksida av spegel klädd i tyg. Slitage. Höjd 60, bredd 51 djup 24.5 cm.See Sold Price
Sold2013PIGTITTARE, nyrenässansGråmålad. Rektangulär spegel med genombrutet krön på stolpar. Undertill låda. Smärre bruksslitage, sprickbildning. Höjd 55, bredd 36 cm.See Sold Price
Sold2012PIGTITTAREGenombrutet krön i form av blad. Rektangulär spegelyta på stolpar. Undertill låda. Slitage. Höjd 69, bredd 46, djup 20 cm.See Sold Price
Sold2012PIGTITTARE, nyrenässansKrönt av träornament med dekor av blomma. Rektangulär spegel på stolpar. Underdel med 2 lådor. Slitage. Höjd 68.5 cm.See Sold Price
Sold2012PIGTITTARE, 1800-talGenombrutet krön. Rektangulär spegel på svarvade stolpar. Underdel med 2 lådor och svärtad kant. Slitage. Höjd 70, bredd 61 cm.See Sold Price
Sold2012PIGTITTARESvärtat krön. Rektangulär spegel på svarvade stolpar. Underdel med låda. Slitage. Höjd 67, bredd 44, djup 23 cm.See Sold Price
Sold2012PIGTITTARERektangulär spegel med runtliggande dekor av bladverk. Konturerad nedre del med 1 låda. Slitage. Höjd 72, 52x24 cm.See Sold Price
Sold2012PIGTITTARE, nyrenässansRektangulär spegel på stolpar och underliggande låda. Slitage. Höjd 62, bredd 47 cm.See Sold Price
Sold2012PIGTITTARE, furuKrönt av blad- och blomornament. Rektangulär spegel på svarade stolpar och underliggande låda. Slitage. Höjd 74, 49.5x21 cm.See Sold Price
Sold2012VITRINSKÅP, nyrenässansUtskjutande krön. Skåpdörrar med vitrin över 2 mindre lådor och 2 skåpdörrar. Rundade fötter. Slitage, skada. Höjd 233, 115x54 cm.See Sold Price
Sold2012SKÅP, nyrenässansKrön med stolpar, balustrad, voluter och lejonhuvuden. Rektangulär dörr med spegel och flankerande pelare. Undertill låda med rundade framfötter. Beslag i gulmetall. Bruksslitage. Höjd 230, bredSee Sold Price
Sold2012SMINKBORD, nyrenässansSpegel med uppsvängt krön på uppsats med dekor av voluter och blad samt försedd med 2 lådor. Skrivbord med valvformad sarg och 3 lådor på svarvade och avsmalnade ben. Slitage. Höjd 151, breddSee Sold Price
Sold2012LODUR, nyrenässans, Gustav BeckerKonturerat och brutet krön med dekor av urna och vridet bladverk. Delvis inglasad fasad med flankerande pelare. Godronnerad nedre del. Slitage. Längd 147, bredd 48 cm.See Sold Price
Sold2012LODUR, nyrenässans, Gustav BeckerKonturerat krön med svärtade stolpar. Delvis inglasad fasad. Slitage. Höjd 128.See Sold Price
Sold2012BYRÅ, nyrenässansRak form. Rektangulär skiva över 5 byrålådor. Draghandtag i gulmetall. Flankerande lister med bladhölster. Bruksslitage. Höjd 114, 85x51 cm.See Sold Price
Sold2012BOKSKÅP, nyrenässansProfilerat krön med kulor. 2 skåpdörrar med vitrin och flankerande joniska kolonner. 2 mindre lådor på en rad och dörrpar med flankerande kolonner. Runda fötter. Beslag i gulmetall. Slitage, viSee Sold Price
Sold2012VÄGGPENDYL, ek, nyrenässansArkitektoniskt krön med flankerande stolpar. Åttakantig urtavla med blåa rommerska siffror. Dekor av bland annat akantus. Smärre slitage. Höjd 93, bredd 55 cm.See Sold Price
Sold2012VÄGGPENDYL, nyrenässansBrutet krön med urna och stolpar. Fodral med riklig dekor i form av bladornament och flankerande pilastrar. Glasad fasad. Skador, slitage. Höjd 135 cm.See Sold Price
Sold2012SALONGSBORD, nyrenässansOval och konturerad skiva på svängda ben med sammankopplat träornament. Slitage. Höjd 72.5, 91.5x59 cm.See Sold Price
Sold2012BYRÅ, nyrenässans, valnötRak form. Rektangulär träskiva på 6 lådor med draghantag i gulmetall. Flankerande pilastrar. Rundade framben. Slitage. Höjd 140, bredd 75, djup 53 cm.See Sold Price