Sold2017(2) BYRA BEAST LARGE FIGURAL MIXED MEDIA PANELS(2 panels) Large figural mixed media images on board, "Stone Cold", an original work by Byra Beast (20thc.), unsigned, some loss, restoration, each panel: 90"h, 48"w Start Price: $450.00See Sold Price
Sold2015Painting, James ByraJames Byra (American, 20th century), Abstract Composition, 1979, gouache on paper, signed and dated lower center, overall (with frame): 38.25"h x 32.25"wSee Sold Price
Sold2012BYRÅ, nyrenässansGrön. 4 lådor på kulfötter. Hörn med räfflor. Slitage, färgbortfall. Höjd 84.5, bredd 45, djup 50 cm.See Sold Price
Sold2007Hand Colored Engraving of Mt. Vernon by J. H. ByraEngraved and published by J. H. Byram, 112 South 3rd Street, Philadelphia with a small oval engraving of Washington's Tomb in Bottom.See Sold Price
Sold2013VITRINSKÅP, ek, rokokostil, daterad 1937, KARL NYLUND,Genomgående faner av italiensk valnöt, rosenträ samt ebenholtz. Uppsvängt krön till krönande mussla. 2 skåpdörrar med vitrin av handtillverkat glas, spröjsverk och sidofönster in till hyllplSee Sold Price
Sold2013TABURETT, valnöt, 18/1900-tal, empirestilStomme i valnöt, svängd form till svarvade handtag och rundad fotställning med mässingskodda fötter. Dekor av beslag i mässing, bland annat rosetter och gripar. Klädd i blått tyg med blomstermSee Sold Price
Sold2013Five cased pairs of binoculars, by various makers incluFive cased pairs of binoculars, by various makers including Byra, Cross Channel, Lizards, Prinzlux some cases leather. (5)See Sold Price
Sold2012BYRÅ & SPEGEL, 1940/50-talRektangulär spegel med hyllplan. Byrå, rak form, med 3 lådor och runda handtag. Enligt medföljande lapp "Nybro Nr 443 1947 43 kr". Bruksslitage. Höjd 54, bredd 55.5, djup 31 cm, spegel 82x42 cm.See Sold Price
Sold2012HALLMÖBEL, brännmärktSpegel och byrå. Rektangulär spegel med rundade hörn och byrå med 6 lådor. Brännmärkt "T.S-n". Slitage, smärre repor. Höjd 69, bredd 80, djup 35 cm.See Sold Price
Sold2012VITRINSKÅP, nyrenässansUtskjutande krön. Skåpdörrar med vitrin över 2 mindre lådor och 2 skåpdörrar. Rundade fötter. Slitage, skada. Höjd 233, 115x54 cm.See Sold Price
Sold2012SKÅP, nyrenässansKrön med stolpar, balustrad, voluter och lejonhuvuden. Rektangulär dörr med spegel och flankerande pelare. Undertill låda med rundade framfötter. Beslag i gulmetall. Bruksslitage. Höjd 230, bredSee Sold Price
Sold2012BYRÅ, nyrenässansRak form. 6 lådor med draghandtag i mässing och flankerande pelare. Rundade fötter. Höjd 135, bredd 51, djup 35 cm.See Sold Price
Sold2012SMINKBORD, nyrenässansSpegel med uppsvängt krön på uppsats med dekor av voluter och blad samt försedd med 2 lådor. Skrivbord med valvformad sarg och 3 lådor på svarvade och avsmalnade ben. Slitage. Höjd 151, breddSee Sold Price
Sold2012LODUR, nyrenässans, Gustav BeckerKonturerat och brutet krön med dekor av urna och vridet bladverk. Delvis inglasad fasad med flankerande pelare. Godronnerad nedre del. Slitage. Längd 147, bredd 48 cm.See Sold Price
Sold2012LODUR, nyrenässans, Gustav BeckerKonturerat krön med svärtade stolpar. Delvis inglasad fasad. Slitage. Höjd 128.See Sold Price
Sold2012BYRÅ, nyrenässansRak form. Rektangulär skiva över 5 byrålådor. Draghandtag i gulmetall. Flankerande lister med bladhölster. Bruksslitage. Höjd 114, 85x51 cm.See Sold Price
Sold2012BOKSKÅP, nyrenässansProfilerat krön med kulor. 2 skåpdörrar med vitrin och flankerande joniska kolonner. 2 mindre lådor på en rad och dörrpar med flankerande kolonner. Runda fötter. Beslag i gulmetall. Slitage, viSee Sold Price
Sold2012VÄGGPENDYL, ek, nyrenässansArkitektoniskt krön med flankerande stolpar. Åttakantig urtavla med blåa rommerska siffror. Dekor av bland annat akantus. Smärre slitage. Höjd 93, bredd 55 cm.See Sold Price
Sold2012VÄGGPENDYL, nyrenässansBrutet krön med urna och stolpar. Fodral med riklig dekor i form av bladornament och flankerande pilastrar. Glasad fasad. Skador, slitage. Höjd 135 cm.See Sold Price
Sold2012SALONGSBORD, nyrenässansOval och konturerad skiva på svängda ben med sammankopplat träornament. Slitage. Höjd 72.5, 91.5x59 cm.See Sold Price
Sold2012BYRÅ, nyrenässans, valnötRak form. Rektangulär träskiva på 6 lådor med draghantag i gulmetall. Flankerande pilastrar. Rundade framben. Slitage. Höjd 140, bredd 75, djup 53 cm.See Sold Price
Sold2012SKÅP, nyrenässansProfilerat krön med äggformade ornament och balustrad. Skåpdörr med flankerande pilastrar, rektangulär spegel och underliggande fält. Låda med draghandtag och nyckelskylt i gulmetall. Rundade fSee Sold Price
Sold2012VÄGGPENDYL, nyrenässansProfilerat och konturerat krön med porträtt och stolpar. Glasad fasad med rund urtavla. Slitage. Höjd 122 cm.See Sold Price
Sold2012SKÅP, nyrenässansRak form. 1 skåpdörr. Rundade hörn med spiralsvarvade kolonner och svarvade ben. Undertill 1 låda. Bruksslitage, nyckelskyltar slitna. 172, 83.5x51.5 cm.See Sold Price