Stadsauktion #53 - Estate auction 2012-05-06 Auction - 438 Price Results - Auktionshuset i Solna in Stockholm - Page 6

Solna, Stockholm, Sweden

Stadsauktion #53 - Estate auction

Lot Number: Lowest
TAKLAMPA: 3 ljuspunkter. Behängd med olikformade prismor. Korgbotten. Slitage. Höjd 40, längd 105, djup 36 cm.
0121: TAKLAMPAEst. SEK 300-SEK 600
BORDSLAMPA, metall: Svartlackerad. 1 ljuspunkt. Svängd arm med fäste. Ställbar. Slitage. Höjd 26, bredd 21 cm.
0122: BORDSLAMPA, metallEst. SEK 100-SEK 200
SPINDELUR, 1700-tal: Monterad i sköldformad plakett. Dekor av vinranka. Skadad ram, slitage. Diameter 5, 20x14.5 cm.
0123: SPINDELUR, 1700-talEst. SEK 800-SEK 1,600
TRUMPET: Svart etui medföljer. Bruksslitage.
0124: TRUMPETEst. SEK 300-SEK 600
KOPP, porslin, "Mon Amie", MARIANNE WESTMAN, Rörst: Dekor av mörkblå blommor mot vit fond. Kopp med fat och assiett. "Mon Amie" tillverkades 1952-1987. Bruksslitage. Kopp höjd 6, diameter 10.5 samt assiett diameter 17.5 cm.
0125: KOPP, porslin, "Mon Amie", MARIANNE WESTMAN, RörstEst. SEK 100-SEK 200
SPEGEL: Guldfärgad. Genombrutet krön med dekor av bland annat blommor och blad. Rektangulär och konturerad innerram. Genombrutet nedre parti. Slitage. Höjd 65, bredd 31 cm.
0126: SPEGELEst. SEK 200-SEK 400
KONSTGLAS, 2 st, 1970/80-tal, "Windpipes", BERTIL: Gul respektive lila fot. Undersida signerade och serienumrerade. Höjd 18 respektive 24.5 cm.
0127: KONSTGLAS, 2 st, 1970/80-tal, "Windpipes", BERTILEst. SEK 300-SEK 600
LOUIS BASTIN (1912-1979), etsning: Familj. Signerad och numrerad 282/350. 9.5x11.5 23.5x26.
0128: LOUIS BASTIN (1912-1979), etsningEst. SEK 200-SEK 400Lot Passed
RADIOAPPARATER, 2 st, 1900-talets första hälft, Ph: Hörlurar medföljer. Betydande slitage. Höjd 16.5, 19x30 cm.
0129: RADIOAPPARATER, 2 st, 1900-talets första hälft, PhEst. SEK 200-SEK 400
TAKFOTOGENLAMPA, elektricifierad: 1 ljuspunkt. Rött porslinshus med skärm av klarglas hängd i guldfärgad metallstomme. Dekor av bland annat fåglar, blad- och grenverk samt stavprismor. Slitage. Höjd 109-116, diameter 61 cm.
0130: TAKFOTOGENLAMPA, elektricifieradEst. SEK 1,000-SEK 2,000
MAT- & KAFFESERVISDELAR, 42 st, porslin, ""Arctica: Orange, blå och svart dekor mot vit fond. Bruksslitage.
0131: MAT- & KAFFESERVISDELAR, 42 st, porslin, ""ArcticaEst. SEK 100-SEK 200
FIGURIN, stengods, PAUL HOFF (1945-), Gustavsberg: Ejder. Undersida signerad "Paul Hoff Gustavsberg [studiohand] Sweden". Smärre slitage. Höjd 12, längd 18 cm.
0132: FIGURIN, stengods, PAUL HOFF (1945-), GustavsbergEst. SEK 100-SEK 200
PÄLS: Fläcktexturerad päls. Bruksslitage.
0134: PÄLSEst. SEK 100-SEK 200
PÄLS, Holger Eriksson: Mörk päls. Bruksslitage.
0135: PÄLS, Holger ErikssonEst. SEK 300-SEK 600Lot Passed
BYRÅ, rokokostil: Konturerad träskiva och 5 lådor på svängda ben. Dekor av akantus och musselformation. Bruksslitage. Höjd 90, bredd 52, djup 36 cm.
0136: BYRÅ, rokokostilEst. SEK 600-SEK 1,200
VAS, porslin, 1970/80-tal, BJØRN WIINBLAND (1918-2: Oglaserat vit. Dekor av blad, blommor och stjälkar i relief. Undersida stämplad i grönt "Rosenthal studio-linie GERMANY Bjørn Wiinblad". Smärre slitage. Höjd 22.5, diameter 9 cm.
0137: VAS, porslin, 1970/80-tal, BJØRN WIINBLAND (1918-2Est. SEK 100-SEK 200
PARTI PORSLIN, 8 delar, Finland, Arabia: Bland annat 4 fat i varierande utförande och kryddburk med blå dekor. Slitage. Fat diameter 33, ytterfoder "Suvi" höjd 12.5 diameter 16.5 cm.
0138: PARTI PORSLIN, 8 delar, Finland, ArabiaEst. SEK 100-SEK 200
MYNNINGSLADDARE, 1800-talets mitt: Slitage. Längd 130 cm.
0139: MYNNINGSLADDARE, 1800-talets mittEst. SEK 700-SEK 1,400
EVY LÅÅS, färglitografi: Stilleben med frukt, blommor och vattenkanna framför fönster. Signerad, daterad 1977 och numrerad 93/360. 46.5x64 (61x77) cm.
0140: EVY LÅÅS, färglitografiEst. SEK 400-SEK 800
VAS, glas, "Savoy", ALVAR AALTO, Iittala: Mjölkvit. Oregelbunden och mjuk form. Undersida märkt "ALVAR AALTO". "Savoy" introducerades 1936. Höjd 12 13.5x15 cm.
0141: VAS, glas, "Savoy", ALVAR AALTO, IittalaEst. SEK 200-SEK 400
SKRIN, empirestil: Rektangulär. Framsida med dekor av intarsia i form av urna under båge och flankerande pelare. Runda fötter. Nyckel ingår. Slitage, dekordel saknas. Höjd 13.5, 30x17 cm.
0142: SKRIN, empirestilEst. SEK 100-SEK 200
KRUKOR, 2 st, 1900-tal, porslin, Rörstrand: Vita. Stiliserad dekor i relief. Undersida stämplade. Höjd 16, diameter 11.5 cm.
0143: KRUKOR, 2 st, 1900-tal, porslin, RörstrandEst. SEK 100-SEK 200
SKEPPSUR, mässing, Schtaz: Mekaniskt. Urtavla märkt "Royal Mariner". Slitage. Höjd 10, diameter 16 cm.
0144: SKEPPSUR, mässing, SchtazEst. SEK 400-SEK 800