Stadsauktion #59 | iSolna 2012-09-16 Auction - 628 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 8

Solna, Sweden

Stadsauktion #59 | iSolna

Lot Number: Lowest
VÄGGPENDYL, empirestil: Krönt av skepp med huvud. Rund urtavla med flankerande fiskar. Underdel med dekor av ankare. Slitage. Höjd 57, bredd 41 cm.
0169: VÄGGPENDYL, empirestilEst. SEK 400-SEK 800
STOLAR, 3 st, delvis 1800-tal: Rokokostil med hög rygg och balusterbricka, rund rygg med svarvade framben och Göteborgsstol med broderat tyg. Slitage.
0170: STOLAR, 3 st, delvis 1800-talEst. SEK 500-SEK 1,000
FIGURIN, Tyskland, Schaubach: Pojke på boll. Oval bas. Smärre slitage. Höjd 8, längd 15 cm.
0171: FIGURIN, Tyskland, SchaubachEst. SEK 100-SEK 200
VÄGGPENDYL, gustaviansk stil, Holmia Stockholm: Urtavla krönt av bandrosett och flankerande blommor. Märkt "Holmia Stockholm". Slitage. Höjd 53, bredd 30 cm.
0172: VÄGGPENDYL, gustaviansk stil, Holmia StockholmEst. SEK 300-SEK 600
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, färglitografi: Abstrakt komposition i blått, rött och vitt mot silverfärgad fond. Signerad och märkt "XII 211/250". Blad med smärre skador. 59x84 (67x88) cm.
0173: OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, färglitografiEst. SEK 200-SEK 400Lot Passed
LJUSKRONA, empirestil: 5 ljuspunkter. Stomme i metall behängd av prismor. Piggbotten. Smärre slitage. Höjd 64, längd 95, djup 46 cm.
0174: LJUSKRONA, empirestilEst. SEK 1,500-SEK 3,000
MIKAEL KAGART (1964-), litografi: Fantasilandskap med byggnader, svampar, fiskare och djur. Signerad och numrerad 61/150. 30.5x42.5 (41.5x51.5) cm.
0175: MIKAEL KAGART (1964-), litografiEst. SEK 200-SEK 400Lot Passed
LARS ARVIDSSON (1950-), serigrafi: "Dans". Signerad och numrerad 129/200. 23x30.5 (47x59) cm.
0176: LARS ARVIDSSON (1950-), serigrafiEst. SEK 200-SEK 400
VAS, glas, "Flora", OIVA TOIKKA, Arabia: Blåfärgad. Dekor av växter i relief. Etikett. Obetydligt slitage. Höjd 15.5, diameter 11 cm.
0177: VAS, glas, "Flora", OIVA TOIKKA, ArabiaEst. SEK 100-SEK 200
SERVERINGSVAGN: Löstagbar bricka. Dekor av kakelskivor med motiv av Stockholm. Underliggande hyllplan. Svarvad ställning med hjul. Slitage. Höjd 60, 82x49 cm.
0178: SERVERINGSVAGNEst. SEK 100-SEK 200
TALLRIKAR, 13 st, Asien: Röd dekor av blommor och mönster mot vit fond. Flertal med sprickor. Diameter 14 cm.
0179: TALLRIKAR, 13 st, AsienEst. SEK 200-SEK 400
VAGN OVE SCHNACH, olja på duk: Solbelyst fjällmassiv med vattendrag och byggnad. Slitage, smärre färgbortfall, smärre krackelyr. 70x99 (86x116) cm.
0180: VAGN OVE SCHNACH, olja på dukEst. SEK 800-SEK 1,600Lot Passed
BENGT LANDIN, litografi: Komposition med man i hatt och bur. Signerad och numrerad 259/350. 19.5x28.5 (36x43) cm.
0181: BENGT LANDIN, litografiEst. SEK 200-SEK 400
HÖRNBOKHYLLA, jugend: Sektioner. 11 hyllplan och 1 skåpdörr. Slitage. Höjd 125, längd 74, 50, 59, 64.5 cm.
0182: HÖRNBOKHYLLA, jugendEst. SEK 600-SEK 1,200
EMANUEL BENGTSON, litografi: Vinter med duvhök på gren. Signerad och numrerad 21/190. 42x60 (62x78) cm.
0183: EMANUEL BENGTSON, litografiEst. SEK 200-SEK 400
FAT, keramik, STIG LINDBERG (1916-1982), Gustavsbe: Vitglaserad fiskform. Undersida stämplad. Obetydligt slitage. Längd 30.5 cm.
0184: FAT, keramik, STIG LINDBERG (1916-1982), GustavsbeEst. SEK 100-SEK 200
FAT, STIG LINDBERG (1916-1982), Gustavsberg: Fiskform i brun glasyr. Undersida stämplad. Smärre slitage. Längd 31 cm.
0185: FAT, STIG LINDBERG (1916-1982), GustavsbergEst. SEK 100-SEK 200
VAS & SKÅL MED LOCK, STIG LINDBERG, Gustavsberg: Vit "Grazia" och blåvit skål med lock. Slitage. Höjd 5.5, diameter 11 och höjd 7.5, diameter 12 cm.
0186: VAS & SKÅL MED LOCK, STIG LINDBERG, GustavsbergEst. SEK 200-SEK 400
VASER, 2 st, keramik, STIG LINDBERG & WILHELM KÅGE: Vit "Carrara" och polykrom flaskformad vas med relief. Borrade för bordslampor. Höjd 28-29 cm.
0187: VASER, 2 st, keramik, STIG LINDBERG & WILHELM KÅGEEst. SEK 400-SEK 800
SKÅLFAT, fajans, STIG LINDBERG (1916-1982), Gustav: Dekor av röda sträck och svarta linjer mot vit fond. Undersida signerad "SWEDEN 103 ". Smärre slitage/krackelyrer. Diameter 17.5 cm.
0188: SKÅLFAT, fajans, STIG LINDBERG (1916-1982), GustavEst. SEK 200-SEK 400
PARTI PORSLIN, 4 delar, Gustavsberg, "Karneval", S: 2 rektangulära fat och cylinderformade vaser. Dekor av byggnader, figurer och föremål. Stort fat (31.5x21 - nagg), litet fat (15.5x8), 2 vaser (Höjd 15 - mindre nagg).
0189: PARTI PORSLIN, 4 delar, Gustavsberg, "Karneval", SEst. SEK 500-SEK 1,000
YTTERFODER, "Waldemarsudde", PRINS EUGEN (1865-194: Vitglaserad. Dekor av vågor i bård med ränder undertill. Bruksslitage. Höjd 13, diameter 12.5 cm.
0190: YTTERFODER, "Waldemarsudde", PRINS EUGEN (1865-194Est. SEK 100-SEK 200
MINIATYRER, 2 st: Orientalisk figurscen och kvinna vid piano. Smärre slitage, färgbortfall. 14.5x12.5, 5x9.5, 18x12.5 cm.
0191: MINIATYRER, 2 stEst. SEK 200-SEK 400
BORD MED 5 STOLAR: Raka former. Vit och röd. Genombruten rygg. Bruksslitage. Bord höjd 72, 129x80 (+45), stolar sitthöjd 41.5 cm.
0192: BORD MED 5 STOLAREst. SEK 500-SEK 1,000