Stadsauktion #59 | iSolna 2012-09-16 Auction - 628 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 7

1: TESERVISDELAR, 6 st, "Tahiti", STIG LINDBERG, Gustav20: ARMBANDSUR, Omega, 18K guld90: WILLIAM HARRY WILLIAMSON (1820-1883), olja på duk
Solna, Sweden

Stadsauktion #59 | iSolna

Lot Number: Lowest
ASKFAT, "4154", MARI SIMMULSON, Upsala Ekeby: Trekantsformat fat med rundade hörn. Innut motiv av kvinna med blomma. Signerad och stämplad. Småskador. H4 24.5x24.5.
0145: ASKFAT, "4154", MARI SIMMULSON, Upsala EkebyEst. SEK 100-SEK 200
VAS & FIGURIN, fajans, URSULA PRINTZ, Gustavsberg: Målad dekor mot vit fond. Vas med defekter, minimal nagg. Figurin krackelerad. Höjd 12-17 cm.
0146: VAS & FIGURIN, fajans, URSULA PRINTZ, GustavsbergEst. SEK 200-SEK 400
VAS, "Negro", INGRID ATTERBERG, Upsala Ekeby: Cylinderformad med vita räfflor. Undersida signerad "UE SWEDEN 2129 Abg". Smärre slitage. Höjd 17.7 cm.
0147: VAS, "Negro", INGRID ATTERBERG, Upsala EkebyEst. SEK 200-SEK 400
STOLAR, 1 par, rokokostil: Klädda i grönt tyg. Svängda ben och dekor av blommor. Bruksslitage.
0148: STOLAR, 1 par, rokokostilEst. SEK 400-SEK 800
FIGURIN, keramik: Elefant. Obetydligt slitage. Höjd 16.5, längd 17 cm.
0149: FIGURIN, keramikEst. SEK 200-SEK 400
SKÅP: Vit. Avfasade hörn. 2 skåpdörrar. Beslag i gulmetall. Slitage. 225x130x68 cm.
0150: SKÅPEst. SEK 100-SEK 200
BYRÅ: Rak form. 5 byrålådor med runda draghandtag. Renoveringsobjekt. Höjd 126, bredd 82, djup 50 cm.
0151: BYRÅEst. SEK 200-SEK 400Lot Passed
FÅTÖLJER, 1 par, tapetserarstil: Emmatyp. Klädd i rosa tyg med fransar. Bruksslitage.
0152: FÅTÖLJER, 1 par, tapetserarstilEst. SEK 500-SEK 1,000
STOLAR, 4 st, empirestil: Rygg med sammankoppling i av ornamenterad rosett. Klädda i rosa tyg med motiv av musslor. Svarvade framben och sabelformade bakben. Bruksslitage.
0154: STOLAR, 4 st, empirestilEst. SEK 600-SEK 1,200
KARL BERGQVIST (1894–1972), akvarell: Gränd, orienten. 47x28.5 (62x43) cm.
0155: KARL BERGQVIST (1894–1972), akvarellEst. SEK 800-SEK 1,600Lot Passed
ULLA WENNBERG (1948-), färglitografi: "Före-efter." Signerad och daterad 1998. 32x21 (38.5x26.5) cm.
0156: ULLA WENNBERG (1948-), färglitografiEst. SEK 200-SEK 400
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, tryck: Motiv av växter och insekter med slående beskrivningar. Smärre slitage. 36x24 (44x31.5) cm.
0157: OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, tryckEst. SEK 300-SEK 600
STOLAR, 4 st, 1950/60-tal, möjligtvis BIRGER HÖGLU: Oval ryggbricka och svängda karmar på snedställda ben. Klädd i mörkt tyg. Brännmärkt "ALB. JOHANSSON & SÖNER HYSSNA SWEDEN" Renoveringsobjekt.
0158: STOLAR, 4 st, 1950/60-tal, möjligtvis BIRGER HÖGLUEst. SEK 600-SEK 1,200
KARAFF & 5 GLAS: Delvis guldfärgad dekor av slingrande stjälkar och blommor. Smärre slitage. Karaff höjd 23 cm.
0159: KARAFF & 5 GLASEst. SEK 500-SEK 1,000
THORE SKOGMAN, serigrafi: Träskulptur. Signerad, daterad -81 och numrerad 48/125. 34x53 (53x70) cm.
0160: THORE SKOGMAN, serigrafiEst. SEK 200-SEK 400Lot Passed
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, signerad etsning: Husvagn. Signerad och numrerad 60/75. 35.5x26 (39.5x29.5) cm.
0161: OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, signerad etsningEst. SEK 100-SEK 200
LOTTA A BJERSHAGEN: Abstrakta motiv med röd och brun grund. A tergo daterad 1986. 13x18 / 19x24.5 cm.
0162: LOTTA A BJERSHAGENEst. SEK 100-SEK 200Lot Passed
BORDSUR, zink, Paris: Krönt av figurin i form av man till häst. Genombruten benställning. Urverk märkt "820 C&M Paris". Slitage. Höjd 35, bredd 30 cm.
0163: BORDSUR, zink, ParisEst. SEK 1,000-SEK 2,000
LENNART ROOS, olja på duk: Grönskande park med folkliv och fåglar framför kyrka. 53x90 (69x107) cm.
0164: LENNART ROOS, olja på dukEst. SEK 400-SEK 800Lot Passed
INGEFÄRSKRUS, keramik, Kina: Landskap i blått mot ljus fond. Slitage, nagg. Höjd 16.5 cm.
0165: INGEFÄRSKRUS, keramik, KinaEst. SEK 200-SEK 400
VÄGGPENDYL, nyrenässans: Profilerat och konturerat krön med porträtt och stolpar. Glasad fasad med rund urtavla. Slitage. Höjd 122 cm.
0166: VÄGGPENDYL, nyrenässansEst. SEK 1,000-SEK 2,000
PARTI SERVISDELAR, glas, Kosta: Klarglas på åttakantig fot. Etikettmärkt. Smärre slitage. Höjd 9.5-16 cm.
0167: PARTI SERVISDELAR, glas, KostaEst. SEK 300-SEK 600
VÄGGPENDYL, jugend: Genombrutet krön. Rund urtavla. Pendyl i gulmetall med dekor av blommor. Slitage, spricka. Höjd 80 cm.
0168: VÄGGPENDYL, jugendEst. SEK 800-SEK 1,600