Stadsauktion #59 | iSolna 2012-09-16 Auction - 628 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 5

Solna, Sweden

Stadsauktion #59 | iSolna

Lot Number: Lowest
SOFFGRUPP, 3 delar, rokokostil: Soffa, stol och bord. Guldfärgad dekor mot vit grund. Klädda i mönstrat guldfärgat tyg. Dekor av musslor och akantus. Slitage. Soffa längd 170, bord höjd 78, 89x63 cm.
0097: SOFFGRUPP, 3 delar, rokokostilEst. SEK 1,500-SEK 3,000
FICKUR / SPINDELUR, Wallerius i Norrköping: Slitage. Diameter 6.5 cm.
0098: FICKUR / SPINDELUR, Wallerius i NorrköpingEst. SEK 1,000-SEK 2,000Lot Passed
BRICKA, plast, Italien, möjligen inköpt via Svenskt: Rökfärgad/grå konturerad bricka. Smärre slitage. 52x38 cm.
0099: BRICKA, plast, Italien, möjligen inköpt via SvensktEst. SEK 200-SEK 400
BORDSGARNITYR, 3 delar, marmor/mässing: Rikligt dekor i mässing av bland annat blommor, bladhölster och trofé. Marmor med inslag av rött. Skador, slitage. Bordsur höjd 40, bredd 22. Ljusstakar höjd 23, bred 20 cm.
0100: BORDSGARNITYR, 3 delar, marmor/mässingEst. SEK 1,500-SEK 3,000
LIONEL KOECHLIN (1948-), färglitografi: Fotbollsspelare och fotograf. Signerad och numrerad 30/65. 37x26 (56x48) cm.
0101: LIONEL KOECHLIN (1948-), färglitografiEst. SEK 600-SEK 1,200Lot Passed
GOLVLAMPA: 2 armar med 1 ljuspunkt vardera. Veckade skärmar i rosa på stomme i gulmetall och trä. Rund fot. Slitage. Höjd 151 cm.
0102: GOLVLAMPAEst. SEK 400-SEK 800
JOHANNES RAVN, olja på duk: Rådjur. Dåligt uppspänd duk. 38x46 (50.5x58.5) cm.
0103: JOHANNES RAVN, olja på dukEst. SEK 300-SEK 600Lot Passed
LAMPBYRÅ, 1950-tal, Firma Tibro Möbelkompani AB: Limegrön. 2 vitmålade lådor med draghandtag på snedställda ben. Baksida med originaletikett. Slitage. Höjd 58.5, bredd 45, djup 34 cm.
0104: LAMPBYRÅ, 1950-tal, Firma Tibro Möbelkompani ABEst. SEK 400-SEK 800
VAS, glas, 1950/60-tal, "KF 245", KAJ FRANCK (1911: Mörkblå. Indraget liv med dekor av ring. Undersida signerad och daterad "K Franck. Nuutajärvi Notsjö -63". Obetydligt slitage. Höjd 17.5 cm.
0105: VAS, glas, 1950/60-tal, "KF 245", KAJ FRANCK (1911Est. SEK 200-SEK 400
SOFFA, nyrkokoko: Konturerat krön. Klädd i gult tyg med barockmönster. Svarvade fötter. Bruksslitage. Längd 190 cm.
0106: SOFFA, nyrkokokoEst. SEK 300-SEK 600
TERRIN, porslin, "Valencia", ULLA PROCOPE (1921-19: Handmålad dekor i mörkblått mot vit fond. Undertill målarsignatur. "Valencia" tillverkades 1961-2002. Höjd 21, diameter 31 cm.
0107: TERRIN, porslin, "Valencia", ULLA PROCOPE (1921-19Est. SEK 2,000-SEK 4,000
BORDSTELEFON, "Ericofon", LM Ericsson: Röd. Kobratelefon. Smärre slitage. Höjd 21.5 cm.
0109: BORDSTELEFON, "Ericofon", LM EricssonEst. SEK 300-SEK 600
GOLVLAMPA, brickmärkt: 3 ljuspunkter. Tre ställbara armar. Stomme krönt av kvinna. Rund fot med tassar och bladhölster. Märkt. Slitage. Höjd 145 cm.
0110: GOLVLAMPA, brickmärktEst. SEK 400-SEK 800
MATTA: Polykroma rutor med mönster mot röd botten. Slitage. 154x110 cm.
0111: MATTAEst. SEK 200-SEK 400
FIGURIN, "Johanna" ur "Larsons ungar", LISA LARSON: "Johanna" tillverkades 1962-1980. Undersida märkt "Johanna Gustavsberg Made In Sweden L.L H". Höjd 15 cm.
0112: FIGURIN, "Johanna" ur "Larsons ungar", LISA LARSONEst. SEK 300-SEK 600
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, signerad Forsberg: ""GRENVERK" & STENTUN", Fårö 2007. Saknar ram. 30x30 cm.
0113: OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, signerad ForsbergEst. SEK 400-SEK 800Lot Passed
ASTRI BERGMAN TAUBE (1898-1984), litografi: "Taverna Ari Santorini 30.4.78". Interiör med människor runt bord. Signerad och märkt "E.A.". 22x27 (46x38.5) cm.
0114: ASTRI BERGMAN TAUBE (1898-1984), litografiEst. SEK 200-SEK 400
SYBORD, empirestil: Rektangulär skiva med avfasade hörn. Underliggande låda på lyrformat ben och fyrpassfot. Smärre fanerskada baktill, slitage. Höjd 64, 52.5x36.5 cm.
0115: SYBORD, empirestilEst. SEK 400-SEK 800
STRINGHYLLA, 1950/60-tal, 3 delar: Vit rörställning med 3 plan. Slitage. Höjd 78, bredd 58, djup 17 cm.
0116: STRINGHYLLA, 1950/60-tal, 3 delarEst. SEK 200-SEK 400
STRINGHYLLA, 1950/60-tal, 2 delar: Svart rörställning med 2 plan. Slitage, smärre stötskador. Höjd 52, bredd 58, bredd 20 cm.
0117: STRINGHYLLA, 1950/60-tal, 2 delarEst. SEK 200-SEK 400
STRINGHYLLA, 1950/60-tal, 3 delar: Svart rörställning med 3 plan. Slitage. II. Höjd 74, bredd 78, djup 20 cm.
0118: STRINGHYLLA, 1950/60-tal, 3 delarEst. SEK 200-SEK 400
STRINGHYLLA, 1950/60-tal, 3 delar: Svart rörställning med 3 plan. Slitage. III. Höjd 93, bredd 80, djup 20 cm.
0119: STRINGHYLLA, 1950/60-tal, 3 delarEst. SEK 200-SEK 400
BYRÅ, Kina, enligt uppgift NK "Lady Hong": Svärtad, lackarbete. Mönstrade slingor och dekor av grenverk med fåglar. Lås saknas, slitage. 71.5x51.5x25.5 cm.
0120: BYRÅ, Kina, enligt uppgift NK "Lady Hong"Est. SEK 400-SEK 800