Stadsauktion #53 - Estate auction 2012-05-06 Auction - 438 Price Results - Auktionshuset i Solna in Stockholm - Page 19

1: FIGURIN, 1950/60-tal, keramik, Holland, Jaap Ravelli252: SOFFBORD, ek/emalj, 1950-tal, STIG LINDBERG, Nordi336: TAKLAMPA, empirestil, mässing/rött glas
Solna, Stockholm, Sweden

Stadsauktion #53 - Estate auction

Lot Number: Lowest
PALL, 1960/70-tal: Svängd. Klädd i svart gallon med nitar. Snedställda ben. Slitage, särskilt på ben. 46x56x34.
0433: PALL, 1960/70-talEst. SEK 100-SEK 200
TAKLAMPA, mässing/glas: Frostat glas med dekor och kransar och rosor. Smärre slitage. Höjd 25, längd 48, djup 12 cm.
0434: TAKLAMPA, mässing/glasEst. SEK 200-SEK 400
RINGAR, 2 st: Varav ena med blå sten. Bruksslitage. Diameter 2, 2 cm.
0435: RINGAR, 2 stEst. SEK 100-SEK 200
KARMSTOLAR, 1 par, bok, "Eva", BRUNO MATHSSON (190: Böjträ klädd med rött tyg. Brännmärkt "MATHSSON INTERNATIONAL MADE IN VÄRNAMO SWEDEN" samt "BRUNO MATHSSON DESIGN". Bruksslitage.
0436: KARMSTOLAR, 1 par, bok, "Eva", BRUNO MATHSSON (190Est. SEK 2,000-SEK 4,000
TAKLAMPA, jugend, koppar/glas: 1 ljuspunkt. Stomme i koppar med dekor av hängande blommor. Lampkupa i frostat glas. Slitage. Höjd 73, kupans diameter 25 cm.
0437: TAKLAMPA, jugend, koppar/glasEst. SEK 800-SEK 1,600
VÄGGHYLLA, trä/metall: Konturerat hyllplan med ballustrad i gulmetall. Bruksslitage. Bredd 49, djup 19, höjd 23 cm.
0438: VÄGGHYLLA, trä/metallEst. SEK 400-SEK 600