Stadsauktion #53 - Estate auction 2012-05-06 Auction - 438 Price Results - Auktionshuset i Solna in Stockholm - Page 15

Solna, Stockholm, Sweden

Stadsauktion #53 - Estate auction

Lot Number: Lowest
STRINGHYLLA, 1950/60-tal, String Design AB: 4 fanerade hyllplan i vit ställning. Etikettmärkt "String BOKHYLLAN .. STRING DESIGN AB". Slitage. Längd 78, djup 20 cm. IV.
0337: STRINGHYLLA, 1950/60-tal, String Design ABEst. SEK 300-SEK 600
STRINGHYLLA, 1950/60-tal, String Design AB: 4 fanerade hyllplan i vit ställning. Slitage. Längd 78, djup 20 cm. II.
0338: STRINGHYLLA, 1950/60-tal, String Design ABEst. SEK 300-SEK 600
STRINGHYLLA, 1950/60-tal, String Design AB: 4 fanerade hyllplan i vit ställning. Slitage. Längd 78, djup 20 cm. III.
0339: STRINGHYLLA, 1950/60-tal, String Design ABEst. SEK 300-SEK 600
MAI-BRITT PALMROTH (1930-), olja på pannå: Flicka med fläta och röd rosett. A tergo signerad, titulerad och dedikerad. 7x9.5 (14.5x12) cm.
0340: MAI-BRITT PALMROTH (1930-), olja på pannåEst. SEK 100-SEK 200
MAI-BRITT PALMROTH (1930-), olja på pannå: Vik med förtöjd eka. A tergo signerad, titulerad och dedikerad. 11.5x24.5 (13x26) cm.
0341: MAI-BRITT PALMROTH (1930-), olja på pannåEst. SEK 200-SEK 400
TEATERKIKARE: I fodral. Märkt "NK No 37851". Slitage. Höjd 6, bredd 9 cm.
0342: TEATERKIKAREEst. SEK 100-SEK 200
PARTI BESTICK, mestadels nysilver: Något i rostfritt. Slitage.
0343: PARTI BESTICK, mestadels nysilverEst. SEK 300-SEK 600
TAKLAMPA: 8 ljuspunkter, varav 3 invändiga. Stomme delvis bunden och försedd med fransar och vit kupa. 4 armar. Slitage. Höjd 32 (längd 70) djup 45 cm.
0344: TAKLAMPAEst. SEK 100-SEK 200
TAKLAMPA, jugendstil: 1 ljuspunkt. Stomme med dekor av svalor. Lampkupa i marmorimitation. Slitage, lagningar. Höjd 50, diameter 40 cm.
0345: TAKLAMPA, jugendstilEst. SEK 100-SEK 200
SKÅL, Asien: På fot. Figurscen med träd mot gul fond. Undersida med märkning i rött. Slitage. Höjd 8, diameter 21 cm.
0346: SKÅL, AsienEst. SEK 100-SEK 200
LJUSKRONA, empirestil: 9 ljuspunkter, varav 4 ljusarmar och 5 armaturer. Behängd stomme i gulmetall med olikformade prismor. Piggbotten. Slitage. Höjd 55, längd 72, djup 25 cm.
0347: LJUSKRONA, empirestilEst. SEK 1,500-SEK 3,000
TAKLAMPA: Behängd med olikformade prismor. Slitage, skador. Höjd 35, längd 48, djup 33 cm.
0348: TAKLAMPAEst. SEK 1,000-SEK 2,000
TALLRIKAR, 11 st, England: Paradisfåglar och blommor mot vit fond. Baksida märkt med nummer. Smärre slitage. Diameter 26 cm.
0349: TALLRIKAR, 11 st, EnglandEst. SEK 100-SEK 200
ARMBANDSUR, guld, 18K, Certina: Totalt vikt 13.4. Diameter 2.1 cm.
0350: ARMBANDSUR, guld, 18K, CertinaEst. SEK 1,200-SEK 2,400
TAKLAMPA: Behängd med stavprismor. Avslutande kotte. Slitage. Höjd 25, längd 56, djup 35 cm.
0351: TAKLAMPAEst. SEK 400-SEK 800
KISTA: Rektangulär. Slitage. Höjd 53.5, 150x52 cm.
0352: KISTAEst. SEK 100-SEK 200
CHIFFONJE, nyrenässans: Rak form, fanerad. Överlåda, skrivklaff med bakomliggande hyllinredning och 3 byrålådor. Draghandtag i mässing. Höjd 143, bredd 96, djup 46 cm.
0353: CHIFFONJE, nyrenässansEst. SEK 800-SEK 1,600
HÖRNHÄNGSKÅP: 1 skåpdörr med runt handtag till 2 bakomliggande hyllplan. Slitage. Höjd 75, bredd 52, djup 32 cm.
0354: HÖRNHÄNGSKÅPEst. SEK 100-SEK 200
EMMAFÅTÖLJ, nyrokoko: Klädd i mönstrat tyg mot vit grund. Svängda ben. Slitage.
0355: EMMAFÅTÖLJ, nyrokokoEst. SEK 200-SEK 400Lot Passed
HÖRNVITRINSKÅP, England: Konturerat krön med kotte av metall. 1 vitrindörr med spröjsar och 2 bakomliggande hyllplan. Nedre del med 1 skåpdörr. Slitage. Höjd 185, bredd 66 cm.
0356: HÖRNVITRINSKÅP, EnglandEst. SEK 1,000-SEK 2,000
BYRÅ: Vit. 9 lådor med handtag i nedre del av låda. Slitage. Höjd 134.5, bredd 48, djup 39.5 cm.
0357: BYRÅEst. SEK 300-SEK 600
DRAGSOFFA: Vit. Profilerat och uppsvängt krön. Klädd i rutigt tyg. Slitage. Längd 179 cm.
0358: DRAGSOFFAEst. SEK 200-SEK 400
KARMSTOL & STOLAR, 2 st, jugendstil: Vit. Något uppsvängt krön och raka karmar. Klädd i rutigt tyg. Sabelformade bakben. Bruksslitage.
0359: KARMSTOL & STOLAR, 2 st, jugendstilEst. SEK 100-SEK 200
TAKLAMPA: Behängd med prismor och avslutande kotte. Slitage. Höjd 33, diameter 29 cm.
0360: TAKLAMPAEst. SEK 300-SEK 600