Stadsauktion #53 - Estate auction 2012-05-06 Auction - 438 Price Results - Auktionshuset i Solna in Stockholm - Page 18

Solna, Stockholm, Sweden

Stadsauktion #53 - Estate auction

Lot Number: Lowest
LODUR, nyrenässans: Krön med dekor av amoriner, maskaron och balustrad. Glasad fasad med flankerande pilastrar. Slitage, dekorelement saknas. Höjd 98, bredd 38 cm.
0409: LODUR, nyrenässansEst. SEK 500-SEK 1,000Lot Passed
BOKHYLLA: Rak form. 2+2 hyllplan på något snedställda ben. Slitage. Höjd 104, längd 150, djup 24 cm.
0410: BOKHYLLAEst. SEK 300-SEK 600Lot Passed
BOKSTÖD: Bronserad. 2 fällbara gavlar med dekor av lejon. Slitage, skador, skruvar lösa. Höjd 2 (14), längd 36, djup 12 cm.
0411: BOKSTÖDEst. SEK 100-SEK 200Lot Passed
MATTA, wilton: Röd botten med upprepande motiv. Bruksslitage. 350x250 cm.
0412: MATTA, wiltonEst. SEK 200-SEK 400
MATTA, Persien: Mitten med upprepande motiv mot röd botten. Bruksslitage. 192x129 cm.
0413: MATTA, PersienEst. SEK 200-SEK 400Lot Passed
MATTA, Kina: Floralt motiv i blått mot vit botten. Fläckar, bruksslitage. 202x130.
0414: MATTA, KinaEst. SEK 300-SEK 600Lot Passed
VÄGGUR, 1900-talets första hälft: Fanerad. Åttakantigt fodral med rund urtavla. Nedre del med glasad dörr. Slitage. Höjd 55, bredd 43 cm.
0415: VÄGGUR, 1900-talets första hälftEst. SEK 100-SEK 200
MATTA, Afghan: Geometrisk dekor mot ljusbrun botten. Bruksslitage. 125x90 cm.
0416: MATTA, AfghanEst. SEK 200-SEK 400Lot Passed
MATTA, Pakistan: Upprepande geometriska mönster mot brun botten. Bruksslitage. 180x63 cm.
0417: MATTA, PakistanEst. SEK 400-SEK 800Lot Passed
RÖLLAKAN, 1960/70-tal, signerad "W": Pixelmönster i form av stjärnor mot vit och blå botten. Bruksslitage. 245x170 cm.
0418: RÖLLAKAN, 1960/70-tal, signerad "W"Est. SEK 200-SEK 400
RÖLLAKAN, 1960/70-tal: Pixelerad dekor av stjärnor mot blå och grön fond. Bruksslitage. 207x142 cm.
0419: RÖLLAKAN, 1960/70-talEst. SEK 200-SEK 400
RYAMATTA: Polykrom och geometrisk dekor mot gråvit botten. Bruksslitage. 250x150 cm.
0420: RYAMATTAEst. SEK 200-SEK 400
MATTA, Beludje: Upprepande geometrisk dekor mot röd botten. Bruksslitage. 178x90 cm.
0421: MATTA, BeludjeEst. SEK 200-SEK 400Lot Passed
MATTOR, 2 st, 1960/70-tal: Blåa fält mot vit botten. Bruksslitage. 120x65 vardera.
0422: MATTOR, 2 st, 1960/70-talEst. SEK 200-SEK 400
RYAMATTA: Polykrom explosion mot grå botten. Bruksslitage. 173x97 cm.
0423: RYAMATTAEst. SEK 100-SEK 200
MATTA, Beludje: Upprepande geometriska mönster mot röd fond. Bruksslitage. 182x100 cm.
0424: MATTA, BeludjeEst. SEK 100-SEK 200Lot Passed
PIEDESTAL, jugendstil: Vit. Rund träskiva med gallersarg och underliggande hyllplan. Runda och något svängda ben. Slitage. Höjd 90, diameter 30 cm.
0425: PIEDESTAL, jugendstilEst. SEK 100-SEK 200
STOLAR, 2 st: Vita. Konturerad ryggbricka. Svarvade framben med guldfärgade ringar och sabelformade bakben. Slitage.
0426: STOLAR, 2 stEst. SEK 100-SEK 200
TAKLAMPA: 1 ljuspunkt. Målad dekor av blommor på canvas. Slitage. Skador, slitage. Höjd35, längd 120, djup 25 cm.
0427: TAKLAMPAEst. SEK 100-SEK 200
BORD, idegran, England: Oval bordsskiva med mönstrad faner. Fyrgrenad fot med avslutande tassar. Slitage. Höjd 50, 118x75 cm.
0428: BORD, idegran, EnglandEst. SEK 300-SEK 600
GOLVLAMPA, A.B Armaturhantverk: 1 ljuspunkt. Lampskärm med fransar. Ben i form av kannelerad kolonn på rund bas. Brickmärkt undertill. Slitage. Höjd 152 cm.
0429: GOLVLAMPA, A.B ArmaturhantverkEst. SEK 100-SEK 200
HANS JOHANSSON-LUNDEBORG, etsning: Man i hög hatt. Signerad, daterad 1987 och numrerad 20/75. 39x49 (53.5x62) cm.
0430: HANS JOHANSSON-LUNDEBORG, etsningEst. SEK 200-SEK 400Lot Passed
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, tusch, monogramsignerad: Hästar. Signerad. Daterad 1905. Bladet med smärre skador, veck, gulnad. 20x12 (35.5x28) cm.
0431: OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, tusch, monogramsigneradEst. SEK 200-SEK 400
BORD: Sexkantig sarg på något svängda ben kopplade i kryss. Slitage, insats saknas. Höjd 67, 40x28.5 cm.
0432: BORDEst. SEK 100-SEK 200