Auction #77 | isolna 2013-10-27 Auction - 148 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 5

Solna, Sweden

Auction #77 | isolna

Lot Number: Lowest
KAFFESERVISDELAR, 4 (+2) st, porslin, retro 1972-1976,: Gul och orange dekor mot vitglaserad botten. "Stina" tillverkades 1972-1976. Inga anmärkningar. 4 koppar (höjd 6 cm), 6 fat (diameter 15.5 cm.)
0098: KAFFESERVISDELAR, 4 (+2) st, porslin, retro 1972-1976,Est. SEK 300-SEK 450
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, retro 1950/60-tal, "Mon: Dekor av mörkblå blommor mot vit fond. Rektangulärt fat med rundade hörn. "Mon Amie" introducerades 1952. Smärre nagg på kanten, samt ett obetydligt på undersidan. 28x22 cm.
0099: UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, retro 1950/60-tal, "MonEst. SEK 300-SEK 450
LJUSSTAKAR, 4 st, keramik, "Advent", LISA LARSON för: Föreställande luciatåg. Smärre/obetydligt nagg(flisor) under två av ljusstakarna. Höjd 10.5-17 cm.
0100: LJUSSTAKAR, 4 st, keramik, "Advent", LISA LARSON förEst. SEK 800-SEK 1,200
SKÅL, stengods, LOUISE ADELBORG för Rörstrand: Oval skål med handtag. Blå glasyr med bladmönster och bandstav. Undersida stämplad. Inga anmärkningar. Höjd 10 cm.
0101: SKÅL, stengods, LOUISE ADELBORG för RörstrandEst. SEK 300-SEK 450
FIGURIN, porslin, Rörstrand: Föreställande fågel. Stämplad. Smärre slitage, minimalnagg på näbbens underdel. Höjd 15 cm.
0102: FIGURIN, porslin, RörstrandEst. SEK 300-SEK 450
VAS, keramik, CARL-HARRY STÅLHANE för Rörstrand: Handmålade blommor mot matt och vit botten. Avsmalnad hals och fotring. Signerad, etikettmärkt. Smärre bruksslitage. Höjd 20.5 cm.
0103: VAS, keramik, CARL-HARRY STÅLHANE för RörstrandEst. SEK 300-SEK 450
FAT, porslin, 1900-tal, Rörstrand: Konturerat fat med målad dekor av blommor och brunrött mönster mot vit botten. Baksida med gåvotext. Smärre bruksslitage. Diameter 32.5 cm.
0104: FAT, porslin, 1900-tal, RörstrandEst. SEK 300-SEK 450
SERVISDELAR, 9 (+4) st, porslin, variant av "Swedish: Dekor av blad och guldfärgade kanter mot vit botten med reliefmönster. 7 koppar (Höjd 6.5, diameter 11), 11 kaffefat (diameter 16), 1 assiett (diameter 17.5) , 1 kanna (Höjd 15). Smärre
0105: SERVISDELAR, 9 (+4) st, porslin, variant av "SwedishEst. SEK 600-SEK 900
SYLTBURK, porslin, 1900-tal, "Dalom", Rörstrand: "Sylt". Dekor av blåa och röda blommor mot vit botten. Med trälock. Smärre bruksslitage. Höjd 15.5, diameter 13.5 cm.
0106: SYLTBURK, porslin, 1900-tal, "Dalom", RörstrandEst. SEK 300-SEK 450
SERVISDELAR, 11 (+3) st, "Japan", Rörstrand: Orientaliska scener med blommor och byggnader mot vit botten. Stämplade. Smärre bruksslitage, färgbortfall. 4 kaffefat (diameter 14.5), 3 assietter (diameter 18.5), 1 mattallrik (diameter 25), 6
0107: SERVISDELAR, 11 (+3) st, "Japan", RörstrandEst. SEK 400-SEK 600
SERVISDELAR, 13 delar, porslin, Rörstrand: Koboltblå glasyr med guldfärgad dekor. 1 fat och 12 assietter. Bruksslitage, repor. Fatets diameter 33, assietterna 20 cm.
0108: SERVISDELAR, 13 delar, porslin, RörstrandEst. SEK 300-SEK 450
TERRIN, porslin, retro 1950/60-tal, "Koka", HERTHA: Dekor av blå bård med ränder och blad mot vit fond. "Koka" tillverkades 1956-1988. Obetydligt slitage. Höjd 20, diameter ca 21 cm.
0109: TERRIN, porslin, retro 1950/60-tal, "Koka", HERTHAEst. SEK 400-SEK 600
TEKANNA, porslin, "Anemone", ULLA PROCOPÈ för Arabia: Dekor av bruna blommor mot vit botten. Originalsil medföljer. Smärre slitage. Höjd 11.5, diameter 23 cm.
0111: TEKANNA, porslin, "Anemone", ULLA PROCOPÈ för ArabiaEst. SEK 300-SEK 450
TERRIN, porslin, "Landscape", Arabia, Finland: Blå dekor av landskap mot vit botten. Smärre bruksslitage, smärre nagg på fot. Höjd 21, diameter 27.5 cm.
0112: TERRIN, porslin, "Landscape", Arabia, FinlandEst. SEK 500-SEK 750
FIGURIN, porslin, Arabia: Föreställande katt. Stämplad undersida. Nagg under ena tassen. Höjd 13.5, längd 20 cm.
0113: FIGURIN, porslin, ArabiaEst. SEK 400-SEK 600
FIGURINER, 3 st, porslin, Lladro, Spanien: Flicka med ring, pingvin och flicka med fåglar. Inga anmärkningar. Höjd 15.5-20 cm.
0114: FIGURINER, 3 st, porslin, Lladro, SpanienEst. SEK 600-SEK 900
LJUSSTAKAR, 1 par, porslin, "Musselmalet helblond",: Blått lökmönster mot vit botten. 1:a sortering. Inga anmärkningar. Höjd 10 cm.
0115: LJUSSTAKAR, 1 par, porslin, "Musselmalet helblond",Est. SEK 300-SEK 450
SERVISDELAR, 16 st, porslin, Royal Copenhagen, Danmark: Runda tallrikar med handmålad dekor av undervattensliv mot cremefärgad botten och blåa bårder. Undersida signerade och stämplade. Inga anmärkningar. Diameter 24 cm.
0116: SERVISDELAR, 16 st, porslin, Royal Copenhagen, DanmarkEst. SEK 1,500-SEK 2,250
VAS, porslin, Royal Copenhagen, Danmark: Uppåt avsmalnande form, böljande form. Dekor av blommor mot ljusblå botten. Undersida signerad och stämplad. Inga synliga skador. Höjd 29.5 cm.
0117: VAS, porslin, Royal Copenhagen, DanmarkEst. SEK 300-SEK 450
FIGURIN, porslin, THEODOR MADSEN för Royal Copenhagen: Föreställande flicka med gås. Undersida signerad och stämplad. Smärre bruksslitage. Höjd 23.5 cm.
0119: FIGURIN, porslin, THEODOR MADSEN för Royal CopenhagenEst. SEK 300-SEK 450
FIGURIN, porslin, Royal Copenhagen: 2 flickor varav ena läsandes bok. Undersida signerad och stämplad. Inga synbara skador eller repor. Höjd 17 cm.
0120: FIGURIN, porslin, Royal CopenhagenEst. SEK 500-SEK 750
FIGURINER, 2 st, porslin, Royal Copenhagen, Danmark: Föreställande handarbetande kvinna och barn. Undersida signerad och stämplad. Smärre bruksslitage. Höjd 14.5 samt 22.5 cm.
0121: FIGURINER, 2 st, porslin, Royal Copenhagen, DanmarkEst. SEK 500-SEK 750