Auction #77 | isolna 2013-10-27 Auction - 148 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 2

Solna, Sweden

Auction #77 | isolna

Lot Number: Lowest
SKÅL, glas i graalteknik, prov/unikat, troligen: Invändig mörkgrön dekor av ansikten, utvändig mjölkfärgad glasmassa. Nedåt avsmalnade. Undertill märkt "PROV HZ" samt signerad. Inga anmärkningar. Höjd 15 cm.
0025: SKÅL, glas i graalteknik, prov/unikat, troligenEst. SEK 1,200-SEK 1,800
VAS, glas, daterad 1967, PO STRÖM för Alsterfors: Mjölkvit glasmassa med ringar. Signerad och daterad samt etikettmärkt. Smärre bruksslitage. Höjd 30, diameter 9 cm.
0026: VAS, glas, daterad 1967, PO STRÖM för AlsterforsEst. SEK 600-SEK 900
MATSERVISDELAR, 112 st, porslin, LOUISE ADELBORG för: Typ av Swedish Grace med guldfärgade bårder, mönster samt blad i relief på vit botten. 36 mattallrikar diameter 24.5, 24 desserttallrikar dia 21, 24 assietter dia 17.2, 4 uppläggningsfat
0027: MATSERVISDELAR, 112 st, porslin, LOUISE ADELBORG förEst. SEK 3,000-SEK 4,500
GOLVLAMPA, trä/metall, retro 1940/50-tal: 3 ljuspunkter på ställbara ljusarmar. Stomme med träöverdrag på rund fot med intarsia. Bruksslitage. Höjd 163 cm.
0028: GOLVLAMPA, trä/metall, retro 1940/50-talEst. SEK 1,000-SEK 1,500
GOLVLAMPA, metall, retro 1950/60-tal: 1 ljuspunkt. Stomme i stålrör med flerfärgade tygskärmar. Bruksslitage. Höjd 88 cm.
0029: GOLVLAMPA, metall, retro 1950/60-talEst. SEK 800-SEK 1,200
GOLVLAMPA, metall, retro 1900-tal, AJH: 2 ljuspunkter på ställbara armar med svarta skärmar. Stomme i delvis svärtad metall ned till rund fot i gulmetall. Bruksslitage, skador i foten. Höjd 150 cm.
0030: GOLVLAMPA, metall, retro 1900-tal, AJHEst. SEK 500-SEK 750
GOLVLAMPA, teak, retro 1950/60-tal, möjligen Luxus: 1 ljuspunkt med vitlampskärm. Rak, rundad stomme till rund fot. Otydligt etikettmärkt. Bruksslitage. Höjd 124 cm.
0031: GOLVLAMPA, teak, retro 1950/60-tal, möjligen LuxusEst. SEK 600-SEK 900
VÄGGLAMPA, metall, retro 1950-tal: Gul. 2 ljuspunkter med genombrutna lampskärmar och ställbara armar. Smärre bruksslitage. Längd 48.5 cm.
0032: VÄGGLAMPA, metall, retro 1950-talEst. SEK 500-SEK 750
BORD, 1920-tal, art deco: Rund bordsskiva med rund kakelskiva bemålad 1923 med motiv av byggnader och trumpetspelare. Märkt "S:T ERIK.UPPSALA 1923". Svärtad och svarvad benställning med sammankopplande urna.
0033: BORD, 1920-tal, art decoEst. SEK 2,000-SEK 3,000
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-tal början, olja på duk: Adelsman med rustning och långt hår i landskapscen med skog. Skada på duk. 93.5x75 cm.
0035: OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-tal början, olja på dukEst. SEK 6,000-SEK 9,000
EZELINO BRIANTE (1901-1971), olja på duk: Sydländsk kust med berg och bebyggelse. Signerad. 40x50 (50x60) cm.
0036: EZELINO BRIANTE (1901-1971), olja på dukEst. SEK 8,000-SEK 12,000Lot Passed
BORD & STOLAR, ek, "Papa", JONAS LINDVALL för: Rektangulära former med rundade hörn på snedställda och svarvade ben. Etikettmärkta. Smärre till inget slitage. Bord höjd 42, 53x53 cm.
0037: BORD & STOLAR, ek, "Papa", JONAS LINDVALL förEst. SEK 5,000-SEK 7,500
BORDSPENDYL, marmor/metall, 18/1900-tal: Sittande putti med skrift och duva. Rund urtavla. Rektangulär stensockel med mässingdekor. Signerad AJ. Scotte. Plakettmärkt "de message de l'amour". Smärre bruksslitage. Höjd 37.5, bredd 46.5,
0039: BORDSPENDYL, marmor/metall, 18/1900-talEst. SEK 3,000-SEK 4,500
LJUSKRONA, tidigt 1900-tal, jugend: 12 ljuspunkter varav 12 ljusarmar. Svängds tomme i mässing behängd med olikformade prismor. Renoveringsobjekt. Höjd 91, diameter ca 55 cm.
0040: LJUSKRONA, tidigt 1900-tal, jugendEst. SEK 3,000-SEK 4,500
SERVISDELAR, 100 st, glas, "20 Rut", FRITZ KALLENBERG: Klarglas med rutslipad dekor. Alla signerade. Inga anmärkningar. 20 st höjd 13.5 cm, 20 h11.5, 21 h8.3 cm, 16 h9.5, 7 h9.3, 16 h9 cm.
0041: SERVISDELAR, 100 st, glas, "20 Rut", FRITZ KALLENBERGEst. SEK 8,000-SEK 12,000
TAKLAMPA, gustaviansk stil: 4 ljuspunkter. Stomme rikligt behängd med olikformade prismor. Piggbotten. Bruksslitage, saknar prismor. Höjd 91, diameter 40.5 cm.
0042: TAKLAMPA, gustaviansk stilEst. SEK 5,000-SEK 7,500
KARMSTOLAR, 1 par, 1800-tal, gustaviansk stil: Oval ryggbricka med runtgående spiralstav med pärlor samt krönt av blommor. Rygg, armstöd och sits klädda i grönrandigt tyg med blomstermönster. Karmar i volut. Kannelerade ben med rosetter.
0043: KARMSTOLAR, 1 par, 1800-tal, gustaviansk stilEst. SEK 4,000-SEK 6,000
0044: KARMSTOLAR, 1 par, 1800-tal, gustaviansk stilEst. SEK 4,000-SEK 6,000
SOFFA, 1800-tal, gustaviansk stil: Oval ryggbricka med runtgående spiralstav med pärlor samt krönt av blommor. Rygg, armstöd och sits klädda i grönrandigt tyg med blomstermönster. Karmar i volut. Kannelerade ben med rosetter.
0045: SOFFA, 1800-tal, gustaviansk stilEst. SEK 3,000-SEK 4,500
SKRIVBORD, mahogny, 1800-tal, sengustaviansk stil: Rak, rektangulär skiva med underliggande lådor. Lönnfack. Avsmalnade, raka ben. Smärre bruksslitage. Höjd 77, 88x45 cm.
0046: SKRIVBORD, mahogny, 1800-tal, sengustaviansk stilEst. SEK 1,500-SEK 2,250
KAFFESERVISDELAR, 30 st, porslin, "Måsen", Bing &: I sortering. Dekor av mås mot ljusblå botten. 12 personer. Smärre bruksslitage. 12 koppar med tillhörande fat, 12 assietter, 2 ljusstakar 1 kanna samt sockerskål, serveringsfat och gräddkanna.
0047: KAFFESERVISDELAR, 30 st, porslin, "Måsen", Bing &Est. SEK 1,500-SEK 2,250
MATSERVISDELAR, 57 st, porslin, "Måsen", Bing &: Blandat I samt II sortering. Kontakta oss för specifikation. Dekor av mås mot ljusblå botten. 12 mattallrikar diameter 24.5, 12 djupa tallrikar dia 21, 12 assietter dia 21.5, 4 uppläggningsfat
0048: MATSERVISDELAR, 57 st, porslin, "Måsen", Bing &Est. SEK 2,000-SEK 3,000