Auction #77 | isolna 2013-10-27 Auction - 148 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 6

KARAFF, silver, Q9 1966, JADFÅTÖLJ, 1940/50-tal, tillskriven PHILIP ARCTANDERPENNA, 18K guld, 1900-tal, "Bach", Mont Blanc
Solna, Sweden

Auction #77 | isolna

Lot Number: Lowest
CREMEKOPPAR, 2 st, porslin, 1900-tal, "Sachsisk: Polykromt målad dekor av blommor och guldmönster mot vit botten. Ett av locken har en lagning av handtaget. Höjd 7.5 cm.
0122: CREMEKOPPAR, 2 st, porslin, 1900-tal, "SachsiskEst. SEK 300-SEK 450
TALLRIK & FAT, porslin, Royal Copenhagen: "Musselmalet" samt vitglaserad skål i relief. Smärre bruksslitage. Diameter 25 samt 16 cm.
0123: TALLRIK & FAT, porslin, Royal CopenhagenEst. SEK 200-SEK 300
TESERVISDELAR, 13 (+1) st, porslin, "Vinranka", ARTUR: Flytande blå dekor av vinrankor mot vit botten delvis med relief. "Vinranka" tillverkades 1938-1969. 5 tekoppar (höjd 6), 6 fat och 6 assietter (diameter 13.5-17), 2 st uppläggningsfat (22x15 cm).
0124: TESERVISDELAR, 13 (+1) st, porslin, "Vinranka", ARTUREst. SEK 800-SEK 1,200
FIGURIN, terrakotta, Heissner, Tyskland: Tomte spelandes på flöjt och fågel på axeln. Inga anmärkningar. Höjd 31.5 cm.
0125: FIGURIN, terrakotta, Heissner, TysklandEst. SEK 800-SEK 1,200
VÄGGPLAKETT, keramik, 1940/50-tal, Goldschneider,: Konturerad form av kvinnoansikte klädd i blått. Signerad. 7831. Smärre slitage. 20x13 cm.
0126: VÄGGPLAKETT, keramik, 1940/50-tal, Goldschneider,Est. SEK 400-SEK 600
VÄGGPLAKETTER, 2 st, bland annat Söholm: Rektangulära plattor med dekor av häst respektive blad. Ena signerad. Bruksslitage. 23.5x31 samt 37.5x18 cm.
0128: VÄGGPLAKETTER, 2 st, bland annat SöholmEst. SEK 400-SEK 600
SKÅLFAT, porslin, "Pompadour", Rosenthal: Konturerad form med gulddekor mot koboltblå botten. 6439 7. Smärre slitage. Höjd 7, diameter 30 cm.
0129: SKÅLFAT, porslin, "Pompadour", RosenthalEst. SEK 300-SEK 450
LOCKRNA, porslin, Delft, Holland: Blå dekor av landskap med byggnader och båt samt blommor mot vit botten. Smärre slitage, med nagg på insidan av locket. Höjd 39 cm.
0130: LOCKRNA, porslin, Delft, HollandEst. SEK 300-SEK 450
FAT OCH SKÅL, porslin, Hutschenreuther: Handmålad dekor av blommor mot vit botten samt guldfärgade kanter. Lock krönt av rosa ros. Smärre bruksslitage med visst färgbortfall på guldkanten. Höjd 12, diameter 21 cm.
0131: FAT OCH SKÅL, porslin, HutschenreutherEst. SEK 300-SEK 450
FIGURINER, 3 st, porslin, 1900-tal, Bing & Gröndahl,: Föreställande pojkar. Undersidor signerad och stämplad. Smärre bruksslitage. Höjd 16.5-19 cm
0133: FIGURINER, 3 st, porslin, 1900-tal, Bing & Gröndahl,Est. SEK 400-SEK 600
ASKFAT, porslin, troligen Wallendorf: Räv på vit botten. Föreställande räv. Smärre bruksslitage. Höjd 11, diameter 18 cm.
0134: ASKFAT, porslin, troligen WallendorfEst. SEK 300-SEK 450
FAT, porslin, C. Tielsch, Tyskland: Lövformat fat med guldfärgad dekor. Handtag. Smärre bruksslitage. Höjd 13, diameter 34 cm.
0135: FAT, porslin, C. Tielsch, TysklandEst. SEK 200-SEK 300
FIGURIN, porslin, 1900-talets första hälft, art: Föreställande kvinna med blommor. Undersida signerad och stämplad. Smärre bruksslitage. Höjd 17.5 cm.
0136: FIGURIN, porslin, 1900-talets första hälft, artEst. SEK 600-SEK 900
MINIATYR, keramik: Uppåt avsmalnande form med blåspräcklig glasyr. Signerad "SYL"?. Produktionsdefekt (glasyrmiss). Höjd 9.5 cm.
0137: MINIATYR, keramikEst. SEK 300-SEK 450
KAFFESERVISDELAR, 28 st, porslin, "Pompadour",: Dekor av polykroma blommor mot cremefärgad botten med guldfärgade inslag. 12 kaffekoppar (höjd 6, diameter 9.3), 10 kaffefat, (diameter 14.5), 12 assietter (diameter 17.5), kaffekanna (höjd 25),
0138: KAFFESERVISDELAR, 28 st, porslin, "Pompadour",Est. SEK 1,200-SEK 1,800
ASSIETTER, 11 st, porslin, Rosenthal: Konturerad guldfärgad kant med dekor av röda blommor mot cremefärgad botten. Stämplade. Smärre bruksslitage. Diameter 19.5 cm.
0141: ASSIETTER, 11 st, porslin, RosenthalEst. SEK 300-SEK 450Lot Passed
FAT, porslin, Makkum, Holland: Runt fat med riklig blå floral dekor. Undersida signerad. Med väggupphängning. Inga anmärkningar. Diameter 28 cm.
0142: FAT, porslin, Makkum, HollandEst. SEK 300-SEK 450
MOCKASERVISDELAR, 9 st, Herend, Ungern: Dekor av rankor med blåa blommor mot vit botten och guldfärgade kanter. 6 koppar med fat, 1 kanna samt sockerskål och gräddkanna. Smärre bruksslitage. Höjd kanna 17, koppar 6 och fatens
0143: MOCKASERVISDELAR, 9 st, Herend, UngernEst. SEK 3,000-SEK 4,500
SKÅL & ASSIETTER, 7 delar, porslin, "Chippendale",: Polykrom dekor av blommor och blå bård med guldfärgat mönster mot cremefärgad botten. Smärre bruksslitage. 1 fat och 6 assietter. Fatets höjd 7, diameter 30, assietternas diameter 20 cm.
0144: SKÅL & ASSIETTER, 7 delar, porslin, "Chippendale",Est. SEK 300-SEK 450
VÄGGFAT, porslin, 1800-tal, signerad: Runt fat med konturerad kant. Handmålad dekor av frukt i landskap. Signerad. Smärre slitage, baksida med borrade hål. Diameter 34.5 cm
0145: VÄGGFAT, porslin, 1800-tal, signeradEst. SEK 600-SEK 900