Stadsauktion #60 | iSolna 2012-10-07 Auction - 547 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 3

Solna, Sweden

Stadsauktion #60 | iSolna

Lot Number: Lowest
FAT, sterling silver, Mappin & Web, England: Vikt cirka 210 gram. Konturerad kant på riddarskor. Smärre slitage. Diameter 15 cm.
0049: FAT, sterling silver, Mappin & Web, EnglandEst. SEK 800-SEK 1,600
FIGURIN, keramik, GUNNAR NYLUND, Rörstrand: Sittande giraff på träsockel. Undersida märkt "[R] GN SWEDEN". Smärre/obetydligt slitage. Höjd 13, längd 15 cm.
0050: FIGURIN, keramik, GUNNAR NYLUND, RörstrandEst. SEK 200-SEK 400
SKINKFAT, jugend, Rörstrand: Flankerande grisar. Krackelyr, bruksslitage. 40x31 cm.
0051: SKINKFAT, jugend, RörstrandEst. SEK 200-SEK 400
VÄGGLYSTRAR, 1 par, 1800-tal: Brännförgylld mässing. 3 ljusarmar behängda med prismor. Smärre slitage. Djup 41 cm, bredd 30 cm.
0052: VÄGGLYSTRAR, 1 par, 1800-talEst. SEK 600-SEK 1,200
SERVISDELAR, 5 st, "Picknick", MARIANNE WESTMAN, Rö: 3 ströare på ställning i teak och vitmetall. Smärre bruksslitage. Höjd 9 cm.
0053: SERVISDELAR, 5 st, "Picknick", MARIANNE WESTMAN, RöEst. SEK 200-SEK 400
SERVISDELAR, 4 st, "Picknick", MARIANNE WESTMAN, Rö: 4 ströare på ställning i teak och vitmetall. Smärre bruksslitage, märke på ställning. Höjd 9 cm.
0054: SERVISDELAR, 4 st, "Picknick", MARIANNE WESTMAN, RöEst. SEK 400-SEK 800
SMÖRASKAR, 3 st, 1950/60-tal, "Picknick", MARIANNE: Friskt handmålade grönsaksdekorer i glada färger mot vit fond. Krackelyr, 1 med betydande bruksslitage, nagg. Höjd 8, 16.5x11 - 11x9.5 cm.
0055: SMÖRASKAR, 3 st, 1950/60-tal, "Picknick", MARIANNEEst. SEK 300-SEK 600
MATSERVISDELAR, 3 st, 1950/60-tal, "Picknick", MARI: Friskt handmålade grönsaksdekorer i glada färger mot vit fond. 2 kastruller och 1 såskanna. "Picknick" tillverkades 1956-1969. Bruksslitage, smärre missfärgning på insida, smärre/obetydliga
0056: MATSERVISDELAR, 3 st, 1950/60-tal, "Picknick", MARIEst. SEK 400-SEK 800
OMELETTFORMAR, 3 st, 1950/60-tal, "Picknick", MARIA: Friskt handmålade grönsaksdekorer i glada färger mot vit fond. Smärre bruksslitage. Diameter 16.5-23 cm.
0057: OMELETTFORMAR, 3 st, 1950/60-tal, "Picknick", MARIAEst. SEK 300-SEK 600
GRATENERINGSFAT, 2 st, 1950/60-tal, "Picknick", MAR: Friskt handmålade grönsaksdekorer i glada färger mot vit fond. "Picknick" tillverkades 1956-1969. Smärre/obetydliga spricka, bruksslitage. 36x28, 30x23 cm.
0058: GRATENERINGSFAT, 2 st, 1950/60-tal, "Picknick", MAREst. SEK 300-SEK 600
MATSERVISDELAR, 17 st, 1950/60-tal, "Pomona", MARIA: Friskt handmålade grönsaker i glada färger mot vit fond. 5 delar med smärre/obetydliga sprickor, smärre/obetydliga nagg. Diameter 18, 25 och 20 cm.
0059: MATSERVISDELAR, 17 st, 1950/60-tal, "Pomona", MARIAEst. SEK 500-SEK 1,000
SERVISDELAR, 3 st, 1950/60-tal, "Picknick", MARIANN: Friskt handmålade grönsaksdekorer i glada färger mot vit fond. Bringare, smörpanna (lock saknas) och frukostgods/tekopp. Smärre bruksslitage. Bringare höjd 13.5 cm.
0060: SERVISDELAR, 3 st, 1950/60-tal, "Picknick", MARIANNEst. SEK 400-SEK 800
GRATENERINGSFAT, "Picknick", MARIANNE WESTMAN (1928: Friskt handmålade grönsaksdekorer i glada färger mot vit fond. "Picknick" tillverkades 1956-1969. Smärre slitage. 29.5x23 cm.
0061: GRATENERINGSFAT, "Picknick", MARIANNE WESTMAN (1928Est. SEK 200-SEK 400
MATSERVISDELAR, 10 st, 1950/60-tal, "Picknick", MAR: 3 djupa fat och 7 assietter. Friskt handmålade grönsaker i glada färger mot vit fond. "Picknick" tillverkades 1956-1969. Bruksslitage, 1 nagg på undersida. 3 diameter 21, 7 diameter 18 cm.
0062: MATSERVISDELAR, 10 st, 1950/60-tal, "Picknick", MAREst. SEK 400-SEK 800
DOCKHUS: Sparsamt inredd. Översta våning med målning föreställande Gustav Vasa. Slitage. Höjd 67, 48x33 cm.
0063: DOCKHUSEst. SEK 100-SEK 200Lot Passed
SAMEARBETEN, 5 st: Bland annat kåsa med silverbeslag. Slitage. Längd 14 cm.
0064: SAMEARBETEN, 5 stEst. SEK 300-SEK 600
VILHELM BEHM (1859-1934), olja på duk: Landskapsmotiv med vattendrag. Signerad och daterad 1905. 36x46 (60x69.5).
0065: VILHELM BEHM (1859-1934), olja på dukEst. SEK 800-SEK 1,600Lot Passed
DAMKLOCKOR, 2 st, Omega, 14/18K guld: Ena med svart armband, andra med etui. Bruksslitage, betydande slitage. Diameter 2 och 2.5 cm.
0066: DAMKLOCKOR, 2 st, Omega, 14/18K guldEst. SEK 500-SEK 1,000
LOCKSKÅL, Ungern, Herend: Polykrom dekor av grönt fjällmönster, frukt, svamp, insekt och krönande ros. Handtag. Undersida stämplad och signerad. Inga anmärkningar. Höjd 6, diameter 11 cm.
0067: LOCKSKÅL, Ungern, HerendEst. SEK 300-SEK 600
CREMEKOPPAR, 2 st, porslin, Ungern, Herend: Polykrom dekor av fågel i landskap, insekter och krönande bär. Undersida stämplad och signerad. Smärre slitage. Höjd 9 cm.
0068: CREMEKOPPAR, 2 st, porslin, Ungern, HerendEst. SEK 600-SEK 1,200
LOCKSKÅL, Ungern, Herend: Sfär. Genombruten skål med dekor av bladverk och blommor. Guldfärg mot vit fond. Undersida stämplad och signerad. Smärre slitage. Höjd 10, diameter 9 cm.
0069: LOCKSKÅL, Ungern, HerendEst. SEK 200-SEK 400
SPEGEL, 1800-tal, rokokostil: Med ljushållare, tvådelat spegelglas. Uppsvängt krön med dekor av mussla och akantus. Rektangulär spegel. Betydande slitage. Höjd 62, bredd 26 cm.
0070: SPEGEL, 1800-tal, rokokostilEst. SEK 800-SEK 1,600
BORDSLAMPA, möjligen ANDERS PEHRSSON, Atelje Lyktan: 1 ljuspunkt på ställbar arm. Vitmetall och klädd, svart fot. Slitage. Höjd 60
0071: BORDSLAMPA, möjligen ANDERS PEHRSSON, Atelje LyktanEst. SEK 300-SEK 600