Stadsauktion #60 | iSolna 2012-10-07 Auction - 547 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 6

Solna, Sweden

Stadsauktion #60 | iSolna

Lot Number: Lowest
VÄGGPENDYL, ek, nyrenässans: Arkitektoniskt krön med flankerande stolpar. Åttakantig urtavla med blåa rommerska siffror. Dekor av bland annat akantus. Smärre slitage. Höjd 93, bredd 55 cm.
0121: VÄGGPENDYL, ek, nyrenässansEst. SEK 1,500-SEK 3,000
PARTI LEKSAKER, 14 st: Bilar, båtar med mera. Bruksslitage, slitage.
0122: PARTI LEKSAKER, 14 stEst. SEK 200-SEK 400
PARTI TÅGBANEDELAR: Med mera. Bruksslitage, slitage.
0123: PARTI TÅGBANEDELAREst. SEK 100-SEK 200
TALLRIKAR, 2 st, 1800-tal, Kina: Blåvita. Undersida med sigillmärkning. Smärre slitage. Diameter 17 cm.
0124: TALLRIKAR, 2 st, 1800-tal, KinaEst. SEK 300-SEK 600Lot Passed
TALLRIKAR, 5 st, JOSEF EKBERG, Gustavsberg: Guldfärgad dekor mot blåmelerad fond. Slitage. Diameter 19.5 cm.
0125: TALLRIKAR, 5 st, JOSEF EKBERG, GustavsbergEst. SEK 200-SEK 400
BYRÅ, rokokostil: Konturerad skiva med 3 byrålådor på svängda ben. Hörn med dekor av fascesstav. Asymmetriska beslag. Smärre slitage. Höjd 75, bredd 95, djup 45 cm.
0126: BYRÅ, rokokostilEst. SEK 1,200-SEK 2,400
MATTA, Orient: Floralt mönster mot röd botten med blå bård. Delvis blekt, slitage. 215x112.
0127: MATTA, OrientEst. SEK 500-SEK 1,000
VAS, 2049 ur "Spiral", INGRID ATTERBERG (1920-2008: Spiraliserande glasyrdekor i vita och gula nyanser. Stämplad undersida. Vasen "2049" tillverkade mellan 1950-1956. Slitage. Höjd 27 cm.
0128: VAS, 2049 ur "Spiral", INGRID ATTERBERG (1920-2008Est. SEK 200-SEK 400
KERAMIK, 3 delar, Danmark: Asymmetrisk ljusstake, randig vas och vas med fågelmotiv. Signerade eller stämplade. Smärre slitage. Höjd 10-21 cm.
0129: KERAMIK, 3 delar, DanmarkEst. SEK 100-SEK 200
BURKAR, 2 st, 1960/70-tal, ur "Pomona", GUNVOR OLI: Slingrande växter i orangerött och turkosgrönt mot vit fond. Varav ena med lock. Smärre slitage, obetydligt nagg i botten på den rödorangea. Höjd 8.5, diameter 9.5 cm.
0130: BURKAR, 2 st, 1960/70-tal, ur "Pomona", GUNVOR OLIEst. SEK 200-SEK 400
BORDSSPEGEL: Oval spegel på svängd ställning och 3 lådor. Dekor av intarsia, bland annat ängel vid palm. Skador, slitage. Höjd 46, bredd 29, djup 20.5 cm.
0131: BORDSSPEGELEst. SEK 400-SEK 800
PARTI GLAS, 11 st, Iittala: Klarglas. Alla etikettmärkta. Obetydligt slitage. 5 st höjd 6.5, 6 st höjd 12 cm.
0132: PARTI GLAS, 11 st, IittalaEst. SEK 200-SEK 400
SMINKBORD & PALL: Ovalformad bordsskiva på lådor. Rak benställning. Pall klädd med blått tyg. Bruksslitage. Bord: höjd 75, 101x50. Pall: höjd 44, 56x35 cm.
0133: SMINKBORD & PALLEst. SEK 300-SEK 600
BRICKBORD, England: Rektangulär till oval skiva på rak benställning. Bruksslitage. Utfällt: höjd 52, 109x80 cm.
0134: BRICKBORD, EnglandEst. SEK 300-SEK 600
KARMSTOL, retro: Klädd i ljusgrönt tyg. Snedställda ben. Bruksslitage.
0135: KARMSTOL, retroEst. SEK 200-SEK 400
BYRÅ, rokokostil: Fanerad. Konturerad skiva och 3 byrålådor på svängda ben. Dekor av draghandtag och intarsia. Bruksslitage. Höjd 76, bredd 63, djup 32 cm.
0137: BYRÅ, rokokostilEst. SEK 500-SEK 1,000
BORD: Fanerad. Rektangulär skiva med konturerad kant. Underliggande hyllplan och snedställda ben. Slitage. Höjd 60, 84x52 cm.
0138: BORDEst. SEK 100-SEK 200
TAKFOTOGENLAMPA, metall/glas: 1 ljuspunkt. Oljehus i klarglas. Slitage/rost, lampglas saknas. Höjd 40 cm.
0139: TAKFOTOGENLAMPA, metall/glasEst. SEK 100-SEK 200
SOFFBORD: Rektangulär till oval skiva med klaffar. Rak benställning. Slitage, repa. Höjd 57, 152x45.5 (->152x91) cm.
0140: SOFFBORDEst. SEK 300-SEK 600
BYRÅ, idegran, England: Rektangulär skiva med 2 mindre lådor och 3 byrålådor på konturerad bas. Bruksslitage. Höjd 71, bredd 71, djup 44 cm.
0141: BYRÅ, idegran, EnglandEst. SEK 400-SEK 800
PALL: Rektangulär sittyta på svängd ställning i metall. Smärre slitage. Höjd 36, 27x45 cm.
0142: PALLEst. SEK 300-SEK 600Lot Passed
SCHATULL, gustaviansk stil: Rektangulär och röd stenskiva med avfasade hörn på klaff till 3 byrålådor och svängda ben. Dekor av intarsia, i mitten bukett, samt beslag i gulmetall. Slitage. Höjd 75, bredd 80, djup 44 cm.
0143: SCHATULL, gustaviansk stilEst. SEK 1,000-SEK 2,000
MATSERVISDELAR, 6 st, "Pyro", WILHELM KÅGE (1889-1: Grön dekor av blomma mot cremefärgad fond. Pyro tillverkades 1930-1955. Smärre bruksslitage. 4 fat diameter 23.5, 2 fat diameter 17 cm.
0144: MATSERVISDELAR, 6 st, "Pyro", WILHELM KÅGE (1889-1Est. SEK 200-SEK 400