Stadsauktion #60 | iSolna 2012-10-07 Auction - 547 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 5

Solna, Sweden

Stadsauktion #60 | iSolna

Lot Number: Lowest
SKULPTUR, brons, 19/2000-tal: Flöjtspelande pojke. Slitage. Höjd 33, 34x25 cm.
0097: SKULPTUR, brons, 19/2000-talEst. SEK 1,000-SEK 2,000Lot Passed
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Grillby: 1 ljuspunkt på kolonnskaft. Kvadratiskt bas med galler och kulfötter. Undersida stämplad. Slitage. Höjd 19.5 cm.
0098: LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, GrillbyEst. SEK 400-SEK 800
FIGURIN, Beswick: Hermelin. Stämplad "BESWICK ENGLAND 1021". Inga anmärkningar. Höjd 14.5, längd 15.5 cm.
0099: FIGURIN, BeswickEst. SEK 300-SEK 600
ASSIETTER, 6 st, "Röd Rubin", ARTHUR PERCY, Gefle: Guldfärgad dekor mot rubinröd fond. Undersida med fabriksstämpel. Smärre slitage. Diameter 18 cm.
0100: ASSIETTER, 6 st, "Röd Rubin", ARTHUR PERCY, GefleEst. SEK 100-SEK 200
SAMLARTALLRIKAR, 8 st, "Kalevala", RAIJA UOSIKKINE: Motiv från Finlands nationalepok. "Kalevala" tillverkades 1976-1999 och finns i sammanlagt 24 delar. Inga anmärkningar. 20x20 cm.
0101: SAMLARTALLRIKAR, 8 st, "Kalevala", RAIJA UOSIKKINEEst. SEK 500-SEK 1,000
JULKLOCKA, glas, Goebel: Krönt av flicka med fläta. Smärre slitage. Höjd 15.5 cm.
0102: JULKLOCKA, glas, GoebelEst. SEK 200-SEK 400Lot Passed
ALFRED THÖRNE (1850-1916), olja på duk: Motiv av skog med arbetande män vid mila. Signerad och daterad 1886. Smärre/obetydlig krackelyr, smuts, fläckar. 47x75 (73x101) cm.
0103: ALFRED THÖRNE (1850-1916), olja på dukEst. SEK 4,000-SEK 8,000
ARKIVSKÅP, ek, AB Möbelindustrikompaniet Tranås: Rak form. Jalusi med 13 bakomliggande hyllplan. Etikettmärkt. Smärre slitage. Höjd 145.5, bredd 55, djup 42 cm.
0104: ARKIVSKÅP, ek, AB Möbelindustrikompaniet TranåsEst. SEK 600-SEK 1,200
SOFFBORD, ur "BraBohag", Tingström: Rektangulär bordsskiva med uppvikta kanter. Rundad benställning. Undersida stämplad och etikettmärkt "MADE IN SWEDEN Tingströms VALDEMARSVIK godkänd för serien BRABOHAG". Smärre slitage,
0105: SOFFBORD, ur "BraBohag", TingströmEst. SEK 300-SEK 600
BYRÅ, 1950/60-tal, teak: Rektangulär skiva med två mindre lådor och 4 byrålådor på avfasade ben. Smärre slitage. Höjd 101.5, bredd 89, djup 40 cm.
0106: BYRÅ, 1950/60-tal, teakEst. SEK 400-SEK 800
BYRÅ, 1950/60-tal, teak: Rektangulär skiva med 3 byrålådor. Smärre slitage, fläck ovanpå skivan. Höjd 70, bredd 75, djup 37.5 cm.
0107: BYRÅ, 1950/60-tal, teakEst. SEK 400-SEK 800
HALLMÖBEL: Rektangulär skiva med nedåtvikta hörn till hyllplan och avsmalnande benställning. Slitage, smärre stötskador. Höjd 59, bredd 60, djup 32 cm.
0108: HALLMÖBELEst. SEK 300-SEK 600
SOFFA, "Hemmakväll", CARL MALMSTEN, AB O.H. Sjögre: Klädd i blått tyg. Brickmärkt. Smärre bruksslitage. Längd 200 cm.
0109: SOFFA, "Hemmakväll", CARL MALMSTEN, AB O.H. SjögreEst. SEK 1,000-SEK 2,000
FÅTÖLJ, CARL MALMSTEN: Klädd i blått tyg. Slitage, särskilt på armlän.
0110: FÅTÖLJ, CARL MALMSTENEst. SEK 500-SEK 1,000
SOFFBORD, "Ovalen", CARL MALMSTEn: Oval bordsskiva på svängda ben. Slitage. Höjd 60.5, 120x85.5 cm.
0111: SOFFBORD, "Ovalen", CARL MALMSTEnEst. SEK 600-SEK 1,200
TESERVISDELAR, 5 st, "Kobolt", KARIN BJÖRQUIST, Gu: Blå dekor mot vit fond. Bruksslitage. Höjd 6, diameter 9.5 cm.
0112: TESERVISDELAR, 5 st, "Kobolt", KARIN BJÖRQUIST, GuEst. SEK 200-SEK 400
BORDSLAMPA: 1 ljuspunkt på urnformad fot i nysilver. Slitage. Höjd 50 cm.
0113: BORDSLAMPAEst. SEK 300-SEK 600
VAS, sterling silver, Borgila, T9: 465 gram. Kantig vas på rund fot. Höjd 25 cm.
0114: VAS, sterling silver, Borgila, T9Est. SEK 2,000-SEK 4,000
PUNCHKOPPAR, 14 st, silver, ABG F9: 377 gram. Stämplade.
0115: PUNCHKOPPAR, 14 st, silver, ABG F9Est. SEK 1,500-SEK 3,000
KARMFÅTÖLJ, CARL MALMSTEN: Rygg och sits klädd i blå- och gulrandigt tyg. Brickmärkt. Bruksslitage.
0116: KARMFÅTÖLJ, CARL MALMSTENEst. SEK 500-SEK 1,000
BORD, 2 st, "Ovalen", CARL MALMSTEN (1888-1972): Oval bordsskiva på svängda ben. Undersida stämplad. Smärre slitage. Höjd 50, 55x42 cm.
0117: BORD, 2 st, "Ovalen", CARL MALMSTEN (1888-1972)Est. SEK 400-SEK 800
VAS, porslin/metall: Urnformad. Målad dekor av polykroma blommor och landskapsscener mot klarblå fond. Konturerad fot av gulmetall med pärlstavsdekor. Slitage, smärre färgbortfall. Höjd 29 cm.
0118: VAS, porslin/metallEst. SEK 500-SEK 1,000
LJUSSTAKAR, 1 par, metall/porslin: 1 ljuspunkt på skaft av metall med dekor av bland annat bladverk och porslinskropp med dekor av blommor. Slitage. Höjd 22.5 cm.
0119: LJUSSTAKAR, 1 par, metall/porslinEst. SEK 400-SEK 800
TAKLAMPA, metall, Danmark: Vitlackerad. 1 ljuspunkt. Slitage, smärre färgbortfall. Höjd 21.5, diameter 41 cm.
0120: TAKLAMPA, metall, DanmarkEst. SEK 100-SEK 200