Stadsauktion #60 | iSolna 2012-10-07 Auction - 547 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 4

Solna, Sweden

Stadsauktion #60 | iSolna

Lot Number: Lowest
SERVISDELAR, 15 st, "Nobel", GUNNAR CYRÉN, Yamazaki: Guldfärgade. 4+3+8 stycken. Inga anmärkningar. Längsta 17 cm.
0073: SERVISDELAR, 15 st, "Nobel", GUNNAR CYRÉN, YamazakiEst. SEK 300-SEK 600
BORDSLAMPA, jugend, glas/koppar: 1 ljuspunkt. Lampskärm av frostat glas på fot i koppar med dekor av blommor. Smärre slitage. Höjd 56, diameter 33 cm.
0074: BORDSLAMPA, jugend, glas/kopparEst. SEK 1,000-SEK 2,000Lot Passed
FIGURIN, keramik, Wallendorf: Flicka på knä. Undersida med grön stämpel. Smärre slitage. Höjd 18.5 cm.
0075: FIGURIN, keramik, WallendorfEst. SEK 300-SEK 600
TABURETT: Svarvade handtag på rektangulär sittyta och svängda ben. Randig tygklädsel. Bruksslitage. Höjd 56, 59x39 cm.
0076: TABURETTEst. SEK 400-SEK 800
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, typ "2466", JOSEF FRAN: 1 ljuspunkt vardera. Stomme delvis vitlackerad. Rund fot. Undersida stämplad "SVENSKT TENN TYP 2466". Lampskärmar medföljer, dock skadade. Höjd 54.5 cm.
0077: BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, typ "2466", JOSEF FRANEst. SEK 1,000-SEK 2,000
TOILETTSKÅP, Italien: Gul. 1 skåpdörr med 2 bakomliggande hyllplan. Märkt "CERVINO Prodotti CM Torino - Mod." Spricka i gaveln. Höjd 44, bredd 33, djup 13 cm.
0078: TOILETTSKÅP, ItalienEst. SEK 100-SEK 200
DAMVÄSKA & PORTMONÄ: Bruksslitage. 20x26 cm.
0079: DAMVÄSKA & PORTMONÄEst. SEK 100-SEK 200
TESERVISDELAR, "Grön Anna", 6 (+3) st, Rörstrand: 6 tekoppar med fat. 3 fat medföljer. Bruksslitage, 1 invändig spricka. Kopp höjd 6.5, diameter 9.5 cm.
0080: TESERVISDELAR, "Grön Anna", 6 (+3) st, RörstrandEst. SEK 200-SEK 400
SKRIN, silver: Cirka 254 gram. Med lock. Bladformade ben. Dekor av bland annat blommor. Smärre slitage. Höjd 7.5, 9.5x12 cm.
0081: SKRIN, silverEst. SEK 1,000-SEK 2,000
POKAL & 2 BÄGARE, silver: Cirka 331 gram. Stämplade. Pokal höjd 14.5 cm.
0082: POKAL & 2 BÄGARE, silverEst. SEK 1,200-SEK 2,400
SERVISDELAR, glas, 16 st, "Kekkerit"/"Tsaikka", Iit: Varav 12 "Kekkerit" höjd 11, diameter 7 cm. 4 Irish Coffe höjd 8.5 cm. Bruksslitage.
0083: SERVISDELAR, glas, 16 st, "Kekkerit"/"Tsaikka", IitEst. SEK 300-SEK 600
VÄGGPENDYL, nyrenässans: Arkitektoniskt krön med flankerande stolpar. Rund urtavla med glas och flankerande kolonner. Slitage. Höjd 96, 34x18 cm.
0084: VÄGGPENDYL, nyrenässansEst. SEK 600-SEK 1,200Lot Passed
MATTA, Meshad: Floralt mönster mot röd botten. Bruksslitage. 308x212 cm.
0085: MATTA, MeshadEst. SEK 1,000-SEK 2,000Lot Passed
BLOMBORD, gustaviansk stil: Vit. Dekor av pärlstav. Rektangulär låda på avsmalnade ben. Slitage. Höjd 104, längd 83, djup 32 cm.
0086: BLOMBORD, gustaviansk stilEst. SEK 100-SEK 200
PARTI DIVERSE KAMEROR & TILLBEHÖR: Bland annat Pentax och Minolta, objektiv, blixtar och väska. Ej genomgånget, bruksslitage.
0087: PARTI DIVERSE KAMEROR & TILLBEHÖREst. SEK 500-SEK 1,000Lot Passed
FRANS WILHELM ODELMARK (1849-1937), akvarell: Sydlänskt motiv med packåsna och beväpnad man. Inga anmärkningar. 48x35 (76x63) cm.
0088: FRANS WILHELM ODELMARK (1849-1937), akvarellEst. SEK 1,500-SEK 3,000Lot Passed
FÅTÖLJ, nyrokoko: Ornamenterat krön med dekor av blommor. Klädd i blommigt tyg. Svängda ben med hjul. Bruksslitage.
0089: FÅTÖLJ, nyrokokoEst. SEK 600-SEK 1,200
LJUSKRONA, empirestil: 11 ljuspunkter varav 5 ljusarmar och 6 armaturer. Stomme i genombruten gulmetall behängd av olikformade prismor. Piggbotten. Smärre slitage. Höjd 57 (längd 70) diameter 30 cm.
0090: LJUSKRONA, empirestilEst. SEK 1,000-SEK 2,000
BORDSLAMPA, art deco: 1 ljuspunkt framför rund glasskiva och sjöjungfru på sten i metall. Glas naggat, slitage. Diameter 31 cm.
0091: BORDSLAMPA, art decoEst. SEK 400-SEK 800
FIGURINER, 2 st, porslin, Bing & Gröndahl: Harar. Undersida stämplade. Inga anmärkningar. Vit höjd 13, 7x5 cm, brun höjd 9, 11x5 cm.
0092: FIGURINER, 2 st, porslin, Bing & GröndahlEst. SEK 100-SEK 200
LJUSKRONA, metall: 5 ljusarmar. Stomme med riklig dekor av bladverk. Slitage. Höjd 60, längd 76, diameter 60 cm.
0093: LJUSKRONA, metallEst. SEK 100-SEK 200
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, F9: 1 ljusarm på rund bas. Smärre slitage. Höjd 22 cm.
0095: LJUSSTAKAR, 1 par, silver, F9Est. SEK 1,000-SEK 2,000
FAT, sterling silver, RU A10: Vikt cirka 160 gram. Runt fat på fot. Diameter 10.7 cm.
0096: FAT, sterling silver, RU A10Est. SEK 800-SEK 1,600