Stadsauktion #63 | isolna 2012-12-09 Auction - 663 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 23

Solna, Sweden

Stadsauktion #63 | isolna

Lot Number: Lowest
MATTA, Asien: Rödd mönster mot blå botten. Bruksslitage. 228x121 cm.
0529: MATTA, AsienEst. SEK 100-SEK 200
MATTA, röllakan, INGEGERD SILOW (1916-2005): Bård med mönster mot vit botten. Signerad. 234x166 cm.
0530: MATTA, röllakan, INGEGERD SILOW (1916-2005)Est. SEK 400-SEK 800
MATTA, Afghan: Svarta mönster mot röd botten. Bruksslitage. 300X210 cm.
0531: MATTA, AfghanEst. SEK 1,000-SEK 1,500
MATTA, Beludje: Vitt och blått mönster mot röd botten. Betydande slitage. 114x80 cm.
0532: MATTA, BeludjeEst. SEK 100-SEK 200
MATTA, Kina: Blå och grå. Bruksslitage, fläck. 76x183 cm.
0533: MATTA, KinaEst. SEK 100-SEK 200
MATTA, Pakistan: Vita mönster mot röd botten. Bruksslitage. Mått tillkommer:
0534: MATTA, PakistanEst. SEK 300-SEK 500Lot Passed
MATTA, Ghom: Figural mot vit fond. Bruksslitage, fläck, trasiga fransar. 322x222 cm.
0535: MATTA, GhomEst. SEK 4,000-SEK 6,000
MATTA, Pakistan: Vitt och svart mönster mot röd botten. Bruksslitage. 90x64 cm.
0536: MATTA, PakistanEst. SEK 100-SEK 200
MATTA, Pakistan: Vitt och svart mönster mot röd botten. Bruksslitage. 207x125 cm.
0537: MATTA, PakistanEst. SEK 500-SEK 600
MATTA, Beludje: Mönster mot röd botten. Bruksslitage. 193x99 cm.
0538: MATTA, BeludjeEst. SEK 400-SEK 500
MATTA, Beludje: Mönster mot röd och mörk botten. Bruksslitage, slitna fransar. 280x79 cm.
0539: MATTA, BeludjeEst. SEK 600-SEK 800
MATTA, Pakistan: Mönster mot röd och ljusblå grund. Bruksslitage. 188x126 cm.
0540: MATTA, PakistanEst. SEK 400-SEK 600
MATTA, Orienten: Floralt mönster mot vit botten. Bruksslitage. 192x125 cm.
0541: MATTA, OrientenEst. SEK 500-SEK 600
MATTA, Orienten: Polykromt mönster mot röd botten. Bruksslitage, tappat formen. 211x131 cm.
0542: MATTA, OrientenEst. SEK 400-SEK 600
GUNGSTOL: Beige med detaljer i guldfärg. Svarvade ben. Bruksslitage, spricka.
0543: GUNGSTOLEst. SEK 300-SEK 400
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR: "Hypotenusa". 26.5x26.5 (37.5x37.5) cm.
0544: OIDENTIFIERAD KONSTNÄREst. SEK 200-SEK 500
BO VON SCHWERIN, olja på pannå: Skärgård med tallar. Smärre fläckar på duk. 23.5x30.5 (36.5x43) cm.
0545: BO VON SCHWERIN, olja på pannåEst. SEK 200-SEK 500Lot Passed
EVY LÅÅS, färglitografi: Interiör med bukett på blå duk. Signerad, numrerad och daterad -76. 62x76 (76x91) cm.
0546: EVY LÅÅS, färglitografiEst. SEK 200-SEK 600
HANS-ERIK ERIKSSON, färglitografi: Stockholm med ångbåtar utanför Dramaten. Signerad och numrerad 104/300. 38.5x50 (56x67.5) cm.
0547: HANS-ERIK ERIKSSON, färglitografiEst. SEK 100-SEK 200
ASTRI BERGMAN-TAUBE, litografi: "Evert Taube till minne". Signerad, numrerad 213/250 och daterad 1975. 66x49.5 cm.
0548: ASTRI BERGMAN-TAUBE, litografiEst. SEK 200-SEK 400Lot Passed
SIXTEN HOLMGREN, olja på duk: Gård ut mot vidsträckt bergslandskap och sjö. Duk lossad från ram. 71x100 (88x118) cm.
0549: SIXTEN HOLMGREN, olja på dukEst. SEK 200-SEK 600Lot Passed
SPEGEL, venetiansk stil: Konturerad ram med helglasade detaljer. Graverad dekor på glaset. Slitage. 70x50 cm.
0550: SPEGEL, venetiansk stilEst. SEK 500-SEK 600
ARMLÄNSTOL: Genombruten ryggbricka med dekor av utskuret bladverk, voluter och svarvade pelare. Klädd i ljust tyg. Framben i form av tassar. Bruksslitage.
0551: ARMLÄNSTOLEst. SEK 300-SEK 500
ARMLÄNSTOL: Klädd i rött tyg. Svängda och bladhölstrade karmar. Genombrutet tvärslå med dekor av bladverk och voluter. Bruksslitage.
0552: ARMLÄNSTOLEst. SEK 200-SEK 400