Stadsauktion #63 | isolna 2012-12-09 Auction - 663 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 24

Solna, Sweden

Stadsauktion #63 | isolna

Lot Number: Lowest
KARMSTOL, empire: Svängd ryggbricka till svängda bakben. Sits och rygg klädd i plysch. Guldfärgad dekor i form av rosetter, bladslinga runt sarg och bladhölstrade framben. Bruksslitage, färgbortfall.
0553: KARMSTOL, empireEst. SEK 800-SEK 1,000
SOLSTOLAR, 2 st: Vit stålrörsstomme med röd klädsel. Bruksslitage, trasig armstöd.
0554: SOLSTOLAR, 2 stEst. SEK 200-SEK 400
SATSBORD, 3 delar: Rak form. Rektangulär skivor. Bruksslitage, fanerskada. Höjd 56, 60x40 cm.
0555: SATSBORD, 3 delarEst. SEK 100-SEK 200
BORD: Vitgrå. Rund bordsskiva på tregrenad pelarfot. Bruksslitage. Höjd 74, diameter 77 cm.
0556: BORDEst. SEK 100-SEK 200
PARTI SILVER, 3 delar: Vikt exklusive träskaft 118 gram. Cigarettetui (svenska importstämplar, gravyr, bucklor - 8.5x8) samt två skedar (längd 11 - 16.5 (11.5)) cm.
0557: PARTI SILVER, 3 delarEst. SEK 400-SEK 500
FICKUR: Urtavla märkt "LEJON" samt "INCABLOC SWISS MADE". Slitage. Diameter 5.5 cm.
0558: FICKUREst. SEK 300-SEK 500
LORNJETT, silver: Smärre bruksslitage. Längd 12 cm.
0559: LORNJETT, silverEst. SEK 100-SEK 200
PENNA, silver, Globus: Skaft i filigranarbete. Märkt "STERLING 925"'. Längd 13 cm.
0560: PENNA, silver, GlobusEst. SEK 100-SEK 200
PIGTITTARE, empire: Rektangulär spegel med krönande fronton. 2 lådor. Slitage. Höjd 48, bredd 28, djup 20 cm.
0561: PIGTITTARE, empireEst. SEK 300-SEK 500Lot Passed
RESESKRIVBORD: Utfällbart med två dolda luckor. Slitage, fanérskador. Höjd 20, bredd 42, djup 27.5 cm.
0562: RESESKRIVBORDEst. SEK 400-SEK 600
BORDSLAMPA, keramik: 1 ljuspunkt under konformad lampskärm. Cylinderformad fot med dekor av figur i mosaik. Smärre nagg baktill. Höjd 64 (40) cm.
0563: BORDSLAMPA, keramikEst. SEK 100-SEK 200
VÄGGLAMPA, Rydéns: 1 ljuspunkt med rosa lampskärm på utdragbar arm. Smärre slitage. Höjd på hållare 35 cm.
0564: VÄGGLAMPA, RydénsEst. SEK 100-SEK 200
KEDJA, 18K: Märkt 750. Vikt 7.30 gram. Längd 77 cm. (1/1295).
0565: KEDJA, 18KEst. SEK 1,400-SEK 1,500
SKEDAR, 11 st, silver: 200 gram. Skaft med dekor av mussla. Längd 12-15 cm.
0566: SKEDAR, 11 st, silverEst. SEK 800-SEK 1,000
PARTI DIVERSE SMYCKEN & BIJOUTERIER: Bland annat silver. Slitage.
0567: PARTI DIVERSE SMYCKEN & BIJOUTERIEREst. SEK 300-SEK 500
FIGURIN, porslin, Danmark, Bing & Gröndahl: Föreställande HC. Andersen med barn. Signerad och stämplad. Höjd 23 cm.
0568: FIGURIN, porslin, Danmark, Bing & GröndahlEst. SEK 200-SEK 300
FIGURIN, porslin, Spanien, Lladro: Föreställande flicka med docka. Höjd 29.5 cm.
0569: FIGURIN, porslin, Spanien, LladroEst. SEK 200-SEK 300
SOFFBORD, Danmark: Rak form. Rektangulär skiva på rak benställning. Märkt "4260" samt "572/8039/R". Bruksslitage. Höjd 40.5 92x47.5 cm.
0570: SOFFBORD, DanmarkEst. SEK 200-SEK 400Lot Passed
TAKLAMPA, IKEA: 5 ljuspunkter. Stomme i gulmetall behängd med prismor. Detaljer av stjärnor. Höjd 30, diameter 47.5 cm.
0571: TAKLAMPA, IKEAEst. SEK 300-SEK 500
TAKLAMPA: 5 ljuspunkter. Stomme i genombruten gulmetall behängd med prismor. Avslutande kotte. Höjd 29, diameter 42 cm.
0572: TAKLAMPAEst. SEK 300-SEK 500
KISTBYRÅ: Tvådelad. Rak form. Överdel av 2 mindre lådor och 1 större. Underdel av 2 lådor. Handtag på sidorna. Bruksslitage. Höjd 95, 120x54 cm.
0573: KISTBYRÅEst. SEK 500-SEK 600
BORDSLAMPA & PIEDESTAL, onyx: Grön onyx. Lampskärm med fransar. Bruksslitage. Höjd 122, diameter 40.5 cm.
0574: BORDSLAMPA & PIEDESTAL, onyxEst. SEK 200-SEK 300
BYRÅ, rokokostil: Bukig. Konturerad stenskiva över 3 byrålådor på svängda ben. Dekor av intarsia och beslag i gulmetall. Bruksslitage, fanerskador, anmärkning på stenskiva, se bild 4. Höjd 79.5, 96x50cm.
0575: BYRÅ, rokokostilEst. SEK 2,000-SEK 2,500
BORD: Skiva med rundade hörn över flätat hyllplan och rundade ben med hjultrissor. Bruksslitage. Höjd 50, 65x55.5 cm.
0576: BORDEst. SEK 100-SEK 200