Stadsauktion #63 | isolna 2012-12-09 Auction - 663 Price Results - Auktionshuset i Solna in se - Page 27

Solna, Sweden

Stadsauktion #63 | isolna

Lot Number: Lowest
PARTI GLAS & KRISTALL, 13 delar, bland annat Orref: Alla i klarglas. Smärre slitage. Skål höjd 17.5, diameter 26 cm.
0625: PARTI GLAS & KRISTALL, 13 delar, bland annat OrrefEst. SEK 300-SEK 500
PARTI MYNT: Sverige och världen.
0626: PARTI MYNTEst. SEK 100-SEK 200
PARTI KOPPAR & TENN: Kastruller, lyktor, karaffer, formar med mera. Slitage. Stor kastrull höjd 20, diameter 35 cm.
0627: PARTI KOPPAR & TENNEst. SEK 300-SEK 400
PARTI TEXTIL: Lakan, dukar, överkast med mera. Bruksslitage.
0628: PARTI TEXTILEst. SEK 300-SEK 500
PLAKETTER, 2 st, efter BERTOLDO DI GIOVANNI (1435/: Ena föreställande Mohammad II. Diameter 8.7-9 cm.
0629: PLAKETTER, 2 st, efter BERTOLDO DI GIOVANNI (1435/Est. SEK 100-SEK 200
SERVISDELAR, glas, 27 st: Klarglas med skärslipad dekor. Brukslitage, små repor. Vinglas höjd 15.5 cm.
0630: SERVISDELAR, glas, 27 stEst. SEK 300-SEK 600
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, 1800-tal: Religiöst motiv. Slitage, något lös ram, lagning/retuschering. 81x62 (98x78) cm.
0631: OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, 1800-talEst. SEK 100-SEK 400
TAKLAMPA: 5 ljusformade armaturer. Delvis inglasad stomme i metall behängd av olikformade prismor i flera plan. Bladhölstrade armar. Slitage, saknas 2 st prismor. Höjd 63, diameter ca 60 cm.
0632: TAKLAMPAEst. SEK 300-SEK 500
SPEGELLAMPETT, empirestil: Rektangulär spegel med 2 ljusarmar. Krön i form av bladverk och lyrform. Slitage, lagningar. 68x60 cm.
0633: SPEGELLAMPETT, empirestilEst. SEK 1,000-SEK 1,500
TAKLAMPA: 6 ljuspunkter på svängda armar. Stomme med detaljer i trä. Bruksslitage. Höjd 75, diameter ca 70 cm.
0634: TAKLAMPAEst. SEK 100-SEK 200
PELARBORD: Rund bordsskiva på svarvad fot med 4 fötter. Bruksslitage. Höjd 73, diameter 70 cm.
0635: PELARBORDEst. SEK 200-SEK 400
BORD, chippendale-stil: Rund bordsskiva på cabrioleben med claw-in-ball. Bruksslitage. Höjd 67, diameter 91 cm
0636: BORD, chippendale-stilEst. SEK 300-SEK 400
FÄLLBORD, England: Konturerad rektangulär skiva med rött inlägg på pelarfot med fyra ben. Bruksslitage. Höjd 49, 45.5x40 cm.
0637: FÄLLBORD, EnglandEst. SEK 200-SEK 400
KISTA: Eller amerikakoffert. Bruksslitage. Höjd 57, 82x48 cm.
0638: KISTAEst. SEK 100-SEK 200
SPEGEL, empirestil: Rikligt dekorerat och genombrutet krön med blommor och akantus. Rektangulär spegel. Bruksslitage, många lagningar, skador. 138x66 cm.
0639: SPEGEL, empirestilEst. SEK 600-SEK 800
PARTI KOPPAR, 3 delar: Bland annat kolhämtare. Bruksslitage. Kittel höjd 53, diameter 56
0640: PARTI KOPPAR, 3 delarEst. SEK 300-SEK 400
ARMLÄNSTOL: Något bågformad rygg. Svängda karmar med stöd i form av ansikten. Klädd i grönmönstrat tyg. Bladhölstrade ben med tassar. Slitage.
0641: ARMLÄNSTOLEst. SEK 300-SEK 500
ARMLÄNSTOL: Vitmönstrad klädsel. Svängda karmar till voluter. Svängda benställning. Bruksslitage.
0642: ARMLÄNSTOLEst. SEK 300-SEK 500
VÄGGSKÅP: Konturerad ram med 1 hyllplan och 2 små lådor. Märkt baktill "Sven Fredberg 1978". Bruksslitage. Höjd 78, 56x22 cm.
0643: VÄGGSKÅPEst. SEK 100-SEK 200Lot Passed
GOLVLAMPA: 1 ljuspunkt och rosa skärm. Stämplad "AJH.6 PAT.S". Fot i gulmetall. Bruksslitage. Höjd 130 cm.
0644: GOLVLAMPAEst. SEK 100-SEK 200
KARUSELLBORD, England: Rund bordskiva med brunt inlägg. Låda i sargen. Pelarfot med hjulförsedda fötter. Bruksslitage. Höjd 59, diameter 49 cm.
0645: KARUSELLBORD, EnglandEst. SEK 300-SEK 500
GLASMÅLNING: Segelskepp med rött flagg. Slitage, spricka i glas. 32x42 (41x51) cm.
0646: GLASMÅLNINGEst. SEK 200-SEK 300Lot Passed
MATBORD, gustaviansk stil: Rund bordsskiva. Benfäste med dekor av rosett i gulmetall. Avsmalnade ben. Bruksslitage. Höjd 77, diameter 114, och 2 illägskivor 38.5+55 cm.
0647: MATBORD, gustaviansk stilEst. SEK 300-SEK 500
SIDEBOARD: Rektangulär skiva med 3 lådor och 3 skåpdörrar. Bruksslitage. Höjd 82.5, 181x61 cm.
0648: SIDEBOARDEst. SEK 200-SEK 500